آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65939
تاریخ انتشار : 17 دی 1393 11:24
تعداد بازدید : 867

برای صیانت از کودکان در برابر نسل‌های جدید موبایل

اپراتورها موظف به ارایه سیم کارت کودک و نوجوان شدند

وزارت ارتباطات برای صیانت از کودکان و نوجوانان در برابر خدمات نسل های سوم و بالاتر تلفن همراه اپراتورها را مکلف به ارایه سیم کارت های کودک و نوجوان کرد.


فناوران- با توجه به توسعه نسل های بالاتر تلفن همراه که موجب فراهم شدن خدمات جدیدی در حوزه هایی همچون سلامت، آموزش و اشتغال می شود و از آنجایی که امکان بهره مندی از این خدمات به صورت گسترده برای همه رده های سنی فراهم است، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه 203 به منظور صیانت از کودکان و نوجوانان در خدمات تلفن همراه باند پهن، ضوابطی را تصویب کرد.
این ضوابط به منظور بهره مندی مفید و پرهیز از مخاطرات احتمالی حوزه خدمات باند پهن بر مبنای نیازهای ملی و فرهنگی و با توجه به نقشه مهندسی فرهنگی کشور و با تأکید ویژه بر استحکام، دوام و تعادل خانواده ها و به خصوص مراقبت از کودکان و نوجوانان تصویب شده است.
بر این اساس، اپراتورهای موبایل موظف هستند سیم کارت کودک و نوجوان با قابلیت دسترسی به بسته های خدماتی جذاب تلفن همراه متناسب با گروه های سنی کودک و نوجوان (افراد زیر 18 سال) را همراه با بسته آموزشی استفاده صحیح از خدمات باند پهن موبایل ارایه کنند.
اپراتورها موظف هستند خدمات تلفن همراه را با قابلیت اعمال برخی مدیریت ها برای استفاده کودک و نوجوان برای یک یا چند دسته از خدمات تلفن همراه نظیر صوت، تلفن تصویری، پیام کوتاه، پیام چند رسانه ای و اینترنت یا اضافه کردن برخی قابلیت ها چون امکان تماس خانوادگی یا گروهی براساس درخواست مشترک فراهم کنند.
اقدام دیگری که اپراتورها را به نوعی متعهدتر می کند این است که اجازه فروش سیم کارت به افراد کمتر از 18 سال را ندارند و هرگونه تغییر در قابلیت سیم کارت از قبیل محدودیت در دسترسی به بعضی از خدمات با مشترکان است.
نحوه نظارت، هدایت و کنترل کودکان توسط اولیای خانواده ها، تماس با کدهای خدماتی اضطراری از قبیل 123 و 110 در صورت مواجهه با ناهنجاری های فرهنگی و اجتماعی و همچنین ترویج اخلاق و آداب استفاده مسولانه و شرعی از خدمات و محصولات موبایل باند پهن  در راستای رعایت حقوق شهروندی نیز باید در این سیم کارت ها دیده شود.
اما در مقابل، مشترکان تلفن همراه باند پهن برای این رده سنی نیز دارای مسولیت هایی نظیر حقوقی و مالی هستند. اظهار یا ایجاد هویت جعلی یا غیرواقعی یا هرگونه اقدامی که منجر به گمراهی از هویت واقعی مشترک در استفاده از خدمات باند پهن موبایل شود، ممنوع است.
مشترکان موظف هستند در صورت فراهم سازی امکان استفاده از خدمات تلفن همراه باند پهن موبایل برای فرزندان کودک و نوجوان خود، مسولیت کاربرد را بپذیرند و بر خدمات گیری کودک و نوجوان خود نظارت فعال داشته باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :