آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65886
تاریخ انتشار : 16 دی 1393 11:41
تعداد بازدید : 1128

تحقیقات دانشمندان نشان داد

گوشی های هوشمند خواب کودکان را کم می کنند

استفاده از گوشی های هوشمند فراگیر شده، تا آنجا که سن استفاده از گوشی های هوشمند کاهش یافته و به کودکان نیز سرایت کرده است. جدای از اینکه این دستگاه ها اثرات مثبتی در زندگی افراد دارند، اما تاثیرات منفی آن را نمی توان نادیده گرفت.

فناوران - بر اساس تحقیقاتی که به تازگی صورت گرفته، بسیاری از افراد قبل از خواب از گوشی های موبایل استفاده می کنند که گزارش های بسیاری از اثرات منفی آن روی خواب حکایت دارد و این موضوع برای کودکان از تاثیرات منفی بیشتری برخوردار است.
در حالی که کارشناسان بارها اعلام کرده اند که تلویزیون روی کیفیت خواب تاثیر می گذارد، اما به تازگی مشخص شده که نمایشگر کوچک گوشی های هوشمند و تبلت ها هم در خواب کودکان تاثیر دارد.
در یک نظرسنجی که از دو هزار و 48 کودک چهار تا هفت ساله انجام شده، اکثر آنها قبل از خواب تلویزیون تماشا می کنند یا از گوشی های موبایل و تبلت استفاده می کنند. بر این اساس مشخص شده کودکانی که قبل از خواب از گوشی موبایل استفاده می کنند 6/20 دقیقه کمتر از کسانی که از دستگاه های الکترونیکی استفاده نمی کنند می خوابند.
همچنین کودکانی که به گوشی های موبایل وابسته اند از بیدار شدن مکرر هنگام خواب شبانه شکایت می کنند حتی افرادی که داخل اتاق خواب تلویزیون تماشا می کنند از بی خوابی مفرط رنج می برند.
افرادی که پای تلویزیون خواب شان می برد 18 دقیقه کمتر از سایرین می خوابند و افرادی که زمان بیشتری از طول روز را به تماشای تلویزیون، ویدیو یا بازی می پردازند خواب کمتری دارند.
در حالی که هر نوع نوری باعث افزایش ترشح ملاتونین شود، نور آبی از دستگاه های الکترونیکی تاثیر بیشتری در ترشح ملاتونین در مغز دارد. بر این اساس کارشناسان می گویند، والدین بهتر است از انتقال گوشی های هوشمند و تبلت ها به اتاق خواب جلوگیری کنند.
بنابراین پدر و مادرها باید برای خواب کودکان فرهنگ سازی کنند که بدون نیاز به گوشی های هوشمند و تبلت ها به اتاق خواب و رختخواب شان بروند و کودکان یاد بگیرند که نیم ساعت قبل از خواب اجازه استفاده از گوشی های هوشمند را ندارند.
همچنین والدین جای خاصی از منزل را به نگهداری ابزارهای الکترونیکی قبل از خواب اختصاص دهند تا همه افراد هنگام آماده شدن برای خواب گوشی های موبایل و تبلت ها را کنار بگذارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :