آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65879
تاریخ انتشار : 16 دی 1393 11:33
تعداد بازدید : 813

رییس سازمان توسعه تجارت:

قوانین صادراتی نیازمند بازنگری است

رییس سازمان توسعه تجارت آخرین آمار صادرات کالاهای غیر نفتی را اعلام کرد و تحریم بانکی، ضرورت ایجاد خطوط حمل ونقلی منظم با کشور های همسایه، مقررات زدایی، ایجاد اتحادیه های جدید گمرکی و داشتن یک پنجره واحد تجاری را از موضوعات مهم و قابل توجه در حوزه صادرات برشمرد.


ایسنا- ولی الله در نشست کسب و کار، خصوصی سازی و فضای رقابتی در حاشیه اولین کنفرانس اقتصاد ایران، به آمار 9 ماهه صادرات کالاهای غیرنفتی اشاره کرد و گفت: در این مدت 35.2 میلیارد دلار کالاهای غیرنفتی صادر شده است که این میزان صادرات به لحاظ ارزشی نسبت به زمان مشابه سال گذشته 18 درصد و به لحاظ وزنی پنج درصد افزایش داشته است.
رییس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان این که خدمات فنی و مهندسی تجار به دلیل محدودیت هایی که در صدور ضمانت نامه های بانکی وجود دارد کار را دشوار می کند، گفت: در بخش های خدماتی از قبیل توریست و رفت وآمد تجار و بازرگانان و بحث صدور روادید و تاخیری که در این زمینه صورت می گیرد با مشکلاتی مواجه هستیم. افخمی راد با بیان این که بخش خصوصی در خیلی از بخش ها قادر به ارایه راهکار نیست و نقش دولت در این زمینه پررنگ است، تاکید کرد: مساعدت دولت در تجهیز زیرساخت های سخت افزاری ضرورتی امکان ناپذیر است که بخش خصوصی قادر به انجام آن نبوده و وظیفه بخش خصوصی نیز محسوب نمی شود.
رییس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان این که موانع مقرراتی منجر به ایجاد محدودیت شده است، تاکید کرد: ثبات سیاست های اقتصادی کلان از جمله ضرورت هایی است که باید توسط دولت اعمال شود.
افخمی راد با بیان این که باید پیمان نامه های پولی و چند جانبه را با کشور های دیگر داشته باشیم بر ضرورت گسترش توافق نامه تجارت ترجیحی تاکید کرد.
وی افزود: حضور در اتحادیه های بین المللی گمرکی، تشکیل اتحادیه های جدید گمرکی و پنجره واحد تجاری در گمرکات باعث بهبود فضای کسب وکار
می شود؛ به طوری که اگر ما و کشورهای هم مرزمان یک پنجره واحد تجاری داشته باشیم 50 درصد از حجم فعالیت هایی که در گمرکات صورت می گیرد کاهش می یابد.
رییس سازمان توسعه تجارت ایران همچنین با بیان این که در حال حاضر تجارت ما با کشور هایی که عضو WTO هستند تا حدودی با محدودیت مواجه است، گفت: اگر بتوانیم به عنوان عضو اصلی در سازمان جهانی تجارت حضور یابیم شرایط برای رقابت مناسب تر می شود که برای این موضوع باید قوانین و مقررات خودمان را بازبینی کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :