آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65868
تاریخ انتشار : 16 دی 1393 10:51
تعداد بازدید : 845

آمار بالای جرایم در این حوزه سبب شد

تمرکز ویژه پلیس فتا روی مبارزه با جرایم فروشگاه های اینترنتی

سرپرست اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا نیروی انتظامی گفت: برای خرید اینترنتی نیازی به ارسال تصاویر اسکن شده مدارک نیست و شهروندان می توانند در صورت مشاهده چنین فروشگاه هایی موضوع تخلف آنها را از طریق سایت پلیس فتا بخش ارتباط مردمی به پلیس سایبری اعلام کنند.


پلیس فتا-
حمید کیانی با بیان این که جرایم در حوزه کلاهبرداری های مالی و به خصوص فروشگاه های اینترنتی روبه رشد است افزود: برخی از جرایم در حوزه فروشگاه های اینترنتی از جمله، تحویل ندادن کالا، مغایرت کالای درخواستی با کالای دریافتی و مبالغ غیر واقعی است که البته برای خرید اینترنتی نیازی به ارسال تصاویر اسکن شده مدارک نیست.
وی افزود: تصاویر مدارک هویتی و کپی آنها برای خرید اینترنتی و تحویل کالا ضرورتی ندارد و فروشگاه های اینترنتی برای افزایش ضریب امنیت تحویل کالای خود باید از ساز و کارهای قانونی دیگر استفاده کنند.
این مقام مسوول به کاربران توصیه کرد: در صورت مشاهده چنین فروشگاه هایی به هیچ عنوان مدارک هویتی خود را برای آنها ارسال نکنند و می توانند گزارش این گونه فروشگاه های اینترنتی را از طریق سایت پلیس فتا بخش ارتباط مردمی اطلاع دهند.
وی با بیان این که آمار بالای وقوع چنین جرایمی باعث شده پلیس فتا این موضوع را در صدر اقدامات پیشگیرانه و اطلاع رسانی های خود قرار دهد گفت: پلیس فتا به صورت مداوم نسبت به ارسال هشدار های امنیتی و تهیه کلیپ های آموزشی و مصاحبه های صوتی و تصویری اقدام می کند.
کیانی، فروشگاه های اینترنتی را به عنوان چالشی جدید و پیش روی کاربران در برداشت های غیر مجاز عنوان کرد و علت اصلی این امر را کم دقتی برخی کاربران در انتخاب فروشگاه های اینترنتی قابل اعتماد اعلام کرد.
وی گفت: رشد روز افزون فعالیت های اقتصادی در فضای مجازی و برپایی فروشگاه های اینترنتی بی شمار، تا حدودی باعث سردرگمی کاربران برای انتخاب فروشگاه مطمئن شده است، هرچند سازمان های مرتبط، نظارت خود را بر روند کاری این فروشگاه ها بیشتر کردند و با وضع برخی از قوانین مثل اعطای نماد اعتماد الکترونیکی توسط وزارت صنعت و معدن به دنبال هدفمند کردن این فروشگاه ها هستند.
این مقام مسوول اخذ نماد الکترونیکی را بسیار مهم دانست و گفت: دریافت نماد اعتماد برای کسب و کارهای اینترنتی از وزارت صنعت و معدن براساس الحاقیه آیین نامه اجرایی ضروری است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :