آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65865
تاریخ انتشار : 16 دی 1393 10:47
تعداد بازدید : 958

اپراتور چهارم اخطار گرفت

پروژه اتصال فیبرنوری به منازل در ابهام

قایم مقام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از تعیین تکلیف اپراتور فیبرنوری کشور به دلیل عدم اجرای تعهدات در عملیاتی کردن اتصال فیبرنوری منازل خبر داد.


خبرگزاری مهر- پروانه اتصال فیبرنوری به منازل در دی ماه سال ۹۱ صادر شد و براساس آن این اپراتور باید بعد از ۲۴ ماه و در پایان سال ۹۳ حداقل یک میلیون پورت منصوبه درشهرهای با اولویت اول شامل تهران ، کرج ، مشهد، قم ، اصفهان، شیراز و تبریز داشته باشد اما شواهد نشان می دهد که این پروژه کماکان عملیاتی نشده و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تصمیم به تعیین تکلیف این پروژه گرفته است.
 پروژه ایرانیان نت در آستانه تعلیق
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سال گذشته با انتقاد از وضعیت فعلی پروژه اتصال فیبرنوری منازل گفت: اگر بخش خصوصی را وارد این کار می کردیم وضعیت بهتری نسبت به حال حاضر داشتیم؛ امروز شبه دولتی ها در اپراتور چهارم وارد شده اند لذا کارها خوب پیش نمی رود، در حالی که می توانستند بهتر از این کار کنند اما اشکالی که در کشور ما وجود دارد این است که گاهی عجله می کنیم، اگر مناقصه می گذاشتیم و بخش خصوصی توانمند را وارد کار می کردیم وضعیت بهتری داشتیم.
محمود واعظی تاکید کرد: به اپراتور چهارم تذکر داده ایم اگر فعالیت نکند بخش خصوصی را در کنار آنها فعال خواهیم کرد. امسال نیز وزیر ارتباطات باردیگر با انتقاد از عملکرد این اپراتور در جمع فعالان اتاق بازرگانی گفت: پروژه اتصال فیبرنوری منازل را به شرکتهای اینترنتی - PAP - می دهیم.
 ایرانیان نت به تعهداتش عمل نکرد
لطف الله سبوحی، قایم مقام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه رگولاتوری طبق پروانه فعالیت اپراتورها به آنها اخطار می دهد گفت: توقع از این پروژه این بوده که یک شبکه حاکمیتی بر بستر فیبرنوری ایجاد شود و به همین دلیل ترکیب سهامداری با مدیریت شرکت ارتباطات زیرساخت در این پروژه دیده شده است اما به دلیل مسایل داخلی، این اپراتور نتوانست به اهداف مدنظر خود برسد.
سبوحی افزود: هم اکنون در حال بررسی روند اجرای این پروژه هستیم و چنانچه ببینیم به نتیجه نمی رسیم گزارش را به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات ارایه می دهیم تا تصمیم گیری نهایی در این زمینه صورت گیرد.
وی افزود: اگر نتوانند نظر ما را تامین کنند ممکن است تا تعلیق و لغو پروانه هم پیش رویم؛ در پروانه اپراتور فیبرنوری منازل جریمه، لغو پروانه و تعلیق آن دیده شده است و بزودی در مورد آن تصمیم گیری می شود.
 شبکه فیبرنوری منازل راه اندازی نشد
سبوحی با بیان اینکه در پروژه فیبرنوری منازل شرکت ارتباطات زیرساخت سهامدار طلایی است و قرار است در این پروژه مدیریت کند گفت: هدف حاکمیت این بوده که یک شبکه حاکمیتی ایجاد و در قالب یک بخش خصوصی اداره شود تا توجیه اقتصادی داشته باشد اما متاسفانه در این پروژه به آنچه توقع بود نرسیده ایم.
وی با تاکید براینکه منطقی این است که اپراتور ایرانیان نت از شبکه های موجود استفاده کند و شبکه موازی ایجاد نکند، گفت: در این پروژه باید از امکانات کشور استفاده شود و طرح های تجاری مشترک با مخابرات، شهرداری ها و وزارت نیرو که شبکه فیبرنوری دارند اجرا شود؛ این ظرفیت در کشور وجود دارد و اپراتور ایرانیان نت باید در لایه دسترسی شبکه را عملیاتی می کرد و فیبرنوری را به در منازل مردم می برد اما تاکنون شبکه ای راه نیانداخته و اقدام تجاری صورت نداده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :