آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65864
تاریخ انتشار : 16 دی 1393 10:45
تعداد بازدید : 896

بودجه 93 وزارت ارتباطات زیر ذره‌بین مرکز پژوهش‌ها

۷۰ درصد درآمد وزارت ارتباطات معلوم نیست کجا رفته است

رییس کمیته فناوری های نوین مجلس گفت: مردم ۲ هزار میلیارد تومان برای دولت درآمد ایجاد کرده اند که به خزانه واریز شده ولی وزارت ارتباطات ۱۴۰۰ میلیارد تومان آن را از خزانه نگرفته و معلوم نیست این مبلغ کجا رفته است.


خبرگزاری فارس- محمد سلیمانی با تشریح عملکرد هشت و نیم ماهه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال 93 عملکرد نامطلوب و غیرقابل قبول از منظر مجلس را برای این وزارتخانه توصیف کرد.رییس کمیته فناوری های نوین مجلس گفت: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در تاریخ 93/9/10 گزارش عملکرد وزارت مذکور تا 93/8/18 را در پاسخ به درخواست 93/8/20 کمیسیون صنایع و معادن به این کمیسیون ارایه داده اند. در ارتباط با این گزارش مطالب زیر به نظر می رسد:
از مجموع حدود چهار هزار میلیارد تومان درآمد مصوب در قانون بودجه، مبلغ حدود دو هزار میلیارد تومان تحقق یافته و به خزانه واریز شده است. ولی جالب است که از این مبلغ فقط حدود 600 میلیارد تومان به وزارت تخصیص یافته است. یعنی کمتر از 30 درصد درآمد تحقق یافته را وزارت گرفته است. در نتیجه عملکرد کلی وزارت بسیار نامطلوب و غیر قابل قبول تلقی می شود، چرا که مردم 2 هزار میلیارد تومان برای دولت درآمد ایجاد کرده اند و به خزانه واریز پرداخت کرده اند ولی وزارت 1400 میلیارد تومان آنرا از خزانه نگرفته است و معلوم نیست کجا رفته است.جمع تملک دارایی های سرمایه ای مصوب حدود 236 میلیارد تومان است که وزارت فقط حدود 44 میلیارد تومان را دریافت کرده است.  یعنی کمتر از 20 درصد. این عملکرد نیز غیر قابل قبول است.
اعتبار مصوب طرح زیرساخت شبکه ملی حدود 136 میلیارد تومان بوده است که به وزارت فقط 22 میلیارد تومان تخصیص داده شده است. یعنی کمتر از 15درصد. درنتیجه این پرو‍‍‍ژه ملی و مهم ظاهرا معطل است و پیشرفت چشم گیری ندارد.
بودجه مصوب برنامه راهبردی فناوری اطلاعات بالغ بر 143 میلیارد تومان بوده است که حدود 24 میلیارد تومان اختصاص یافته است یعنی کمتر از 17 درصد. در بند الف تبصره 6 قانون بودجه 93، مبلغ 15 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت برای طرح های این حوزه اجازه داده شده است. بر اساس گزارش مذکور به نظر نمی رسد حتی یک ریال مفاد این تبصره  اصولا عملی شود. در نتیجه وزارت باید در این بخش نیز پاسخگو باشد.
همچنین درمورد تحقق اهداف و برنامه های خدمات اجباری در روستاها و شهرهای زیر 10 هزار نفر بالغ بر 246 میلیارد تومان به خزانه واریز شده است. ولی متاسفانه مصوبه دولت در تاریخ 26/6/93 به وزارت ابلاغ شده است، که نشان از عدم پی گیری و ضعف در مدیریت وزارت تلقی می شود.
از این مبلغ واریزی فقط مبلغ کمتر از 54 میلیارد تومان به وزارت اختصاص داده است یعنی کمتر از 22 درصد مبلغ واریزی به خزانه و تا تاریخ گزارش 10/9/93 هنوز وزارت هیچ قرار دادی در این خصوص منعقد نکرده است، که بسیار جای نگرانی جدی است و بعید است در سه ماهه باقیمانده سال وزارت بتواند کار قابل توجهی در رابطه روستاها انجام دهد. در نتیجه باید منتظر عمیق تر شدن شکاف دیجیتالی در کشور و بروز مجدد بازار سیاه در خرید و فروش تلفن بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :