آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65803
تاریخ انتشار : 15 دی 1393 11:47
تعداد بازدید : 854

تکان دهنده ترین حملات سایبری سال 2014

حمله به شرکت سونی پیکچرز در شمار بزرگترین هک های تاریخ ثبت خواهد شد و سال 2014 از نظر تعداد حملات سایبری بزرگ از سال های گذشته چیزی کم ندارد.


ایسنا- هک شدن کمپانی سونی در روزهای پایانی سال 2014 در صدر اخبار قرار گرفت. هک شدن سونی که به کره شمالی نسبت داده شد اولین جرقه های آتش را بین دو کشور آمریکا و کره شمالی بار دیگر برافروخت، جرقه هایی که چندی پیش منجر به تهدید کره شمالی برای شروع جنگی تمام عیار علیه آمریکا شد. گزارشی که از سوی sputniknews منتشر شده، نگاهی به بزرگترین جرائم سایبری که دنیای تکنولوژی را در سال 2014 تکان داد، انداخته است.
1- هک شدن شرکت سونی
در نوامبر سال 2014 گروهی از هکرها که خود را «محافظان صلح» نامیده بودند در یک حمله سایبری موفق شدند که چندین ترابایت از اطلاعات حساس این شرکت را سرقت کنند. به محض انجام این حمله سایبری چندین شماره امنیتی این شرکت، ایمیل و گزارش حقوق افراد مشهور و کارمندان سونی به علاوه نسخه هایی از فیلم های اکران نشده در اینترنت منتشر شده و به صورت آن لاین قابل دسترسی شد.
این حمله تقریبا با اعتراض کره جنوبی به فیلمی با نام «مصاحبه»، یک کمدی درباره تلاش سیا برای ترور کم جونگ اون رهبر کره شمالی، هم زمان شد و به همین دلیل گفته شد که حمله سایبری به کمپانی سونی پیکچرز بی ارتباط با کره شمالی نبوده است. در 19 دسامبر 2014 اف بی آی به طور رسمی اعلام کرد که حمله سایبری صورت گرفته از سوی کره شمالی بوده است درحالی که حکومت پیونگ یانگ چنین اتهامی را رد می کند.
2- توییتر نخست وزیر روسیه
حساب رسمی نخست وزیر روسیه، دیمیتری مدودف در 14 اوت سال 2014 میلادی هک شد. اطلاعاتی که هکرها اقدام به انتشار آن کرده بودند مبنی بر این بود که مدودف تصمیم دارد استعفا داده و به عنوان یک عکاس آزاد فعالیت کند. این پیام یک ساعت بعد از انتشار حذف شد. هیچ گروه یا شخصی مسئولیت حمله سایبری به توییتر نخست وزیر روسیه را بر عهده نگرفت.
3-عکس های خصوصی مشاهیر
در اواخر آگوست سال 2014 با هک شدن سیستم بک آپ آی کلود کمپانی اپل صدها عکس شخصی از بازیگران و مشاهیر هالیوودی از جمله جنیفر لورنس و کیم کارداشیان روی اینترنت قرار گرفت و به سرعت در شبکه های مختلف اجتماعی بازنشر شد. در واکنش به این اتفاق بسیاری از سایت های اینترنتی، امنیت پایین آی کلود را به عنوان ننگی برای کمپانی بزرگ اپل دانستند، اما اپل چندان زیر بار مسئولیت اتفاق پیش آمده نرفت.
4-  فعالیت هکرهای یگان بروکت
یگان بروکت در واقع نام نیروهای ویژه پلیس اوکراین بود که تحت نظر مستقیم وزارت کشور اوکراین فعالیت می کرد. در ماه نوامبر گروهی از هکرهای منتسب به بخش سایبری این یگان برخی اسناد محرمانه آمریکا را روی سایت خود منتشر کرد. بر اساس این مدارک محرمانه واشنگتن آماده ارائه سلاح های کشنده به کیف(پایتخت اوکراین) بود. اما این تمام فعالیت این گروه هک سایبری نبود چرا که این گروه در سال گذشته اقدام به انجام حملات سایبری دیگری مانند بلاک کردن تلفن های همراه برخی اعضای پارلمان اوکراین و هک کردن سایت های پترو پروشنکو، رییس جمهور اوکراین و وزیر امور خارجه این کشور کردند.
5- رخنه به داده های eBay
eBay یک وب گاه مزایده اینترنتی است که مقر آن در ایالت کالیفرنیا در ایالات متحده آمریکا قرار دارد. در بین ماه های فوریه و مارس هکرها اطلاعات نزدیک به 233 میلیون کاربر این وب سایت را دزدیدند که این اطلاعات شامل رمز عبور این افراد، شماره تلفن و آدرس خانه آن ها می شد. ارتش الکترونیکی سوریه مسئولیت این حمله سایبری را بر عهده گرفت. بعد از این حمله، ای بی ادعا کرد که تمام اطلاعات تجاری این سایت در امنیت کامل قرار دارند چرا که سایت این اطلاعات را در سرورهای دیگری ذخیره کرده است. با این حال این شرکت از کاربرانش خواست تا رمز عبورشان را تغییر دهند.
اگرچه حملات سایبری همیشه در صدر اخبار قرار نمی گیرند اما تعداد آن ها بیش از تصور مردم عادی است. لابراتوار کسپراسکی، تخمین زده است که بیش از 21 میلیون حمله سایبری در سال 2014 در جهان به وقوع پیوسته است.
  هزینه هنگفت حملات سایبری
جرایم رایانه ای یک صنعت روبه رشد به حساب می آید، صنعتی که سودآور است و ریسک کمی دارد. اما این صنعت سودآور سالانه 445 میلیارد دلار ضرر به اقتصاد جهانی وارد می کند.
طبق گزارشی از مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی تخمین زده شده است که مقدار تقریبی هزینه جرائم رایانه ای برای اقتصاد جهانی سالانه 445 میلیارد دلار است که این رقم شامل منافعی که از این راه به مجرمان می رسد و ضرری که به شرکت ها برای مقابله و ترمیمی آسیب ها وارده شده است می شود.
بر اساس این گزارش که از سوی McAfee منتشر شده است، در خوشبینانه ترین حالت خسارت های جرائم سایبری در یک سال باعث از بین رفتن 375 میلیارد دلار می شود و در بدترین حالت نیز 575 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.
رقم آسیب هایی که از طریق جرائم سایبری به اقتصاد جهانی وارد می شود تنها یک تیتر است چرا که این رقم خلا بزرگی دارد و آن آسیب هایی است که سالانه به اشخاصی که قربانی چنین حملاتی وارد شده است. جرائم سایبری شامل دزدیده شدن اطلاعات هزاران کاربر اینترنتی و خسارت های ناشی از آن نیز می شود.
بر اساس یک گزارش تخمینی در سال 2013 نزدیک به 800 میلیون شخص حقیقی از قربانی جرائم سایبری شده بودند که این میزان به تنهایی می تواند یک هزینه 160 میلیاردی را به وجود بیاورد.
گزارش ثابت شرکت هایی که مورد حمله هکرها قرار گرفته اند نشان می دهد که روند رو به رشد جرائم سایبری از کمترل خارج شده است. اما مهم ترین بخش از ضرر جرائم سایبری مربوط به خسارت هایی است که از این طریق به عملکرد شرکت ها و اقتصاد ملی کشورها وارد می شود. ضربه به حقوق مالکیت معنوی افراد، دزدیده شدن دارایی های اقتصادی و اطلاعات حساس تجاری، هزینه فرصتهای از دست رفته، هزینه های جانبی برای افزایش امنیت شبکه و در نهایت هزینه جبران خسارت های وارد شده به دلیل حملات سایبری از جمله بزرگترین ضررهایی است که حمله هکرها به یک شرکت یا بخشی از یک دولت به وجود می آورد.سالانه صدها گزارش از هک شدن شرکت های بزرگ شنیده می شود. برای مثال در ایالات متحده، تنها سه هزار کمپانی در سال 2013 مورد حمله هکرها قرار گرفته بودند. علاوه بر آن تا اواسط سال 2014 دو بانک در حوزه خلیج فارس نزدیک به 45 میلیون دلار را در حملات سایبری از دست داده اند.
یک کمپانی انگلیسی در این رابطه گفته که به خاطر حملات سایبری به این شرکت تا به حال نزدیک به 1.3 ملیارد دلار ضرر دیده است و بانک های برزیلی نیز ادعا می کنند که مشتریانشان سالانه میلیون ها دلار را به خاطر حمله هکر ها از دست می دهند و البته این تمام ماجرای حملات سایبری نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :