آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65528
تاریخ انتشار : 9 دی 1393 11:47
تعداد بازدید : 745

رییس نظام صنفی رایانه‌ای کشور:

نظام مهندسی IT دردی از صنف دوا نمی کند

رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور گفت: کسانیکه با راه اندازی نظام مهندسی فناوری اطلاعات درصدد مساعدت این حوزه هستند، لطف کنند اساسنامه نظام صنفی را مطالعه کنند تا به ساختار بسیط آن پی ببرند.

تسنیم- کاظم آیت الهی درباره طرح نظام مهندسی فناوری اطلاعات که چندی است برای ساماندهی فعالان این حوزه در مجلس مطرح شده است، اظهار داشت: صحبت نیاز به نظام مهندسی فناوری اطلاعات چندین سال است که مطرح می شود در حالیکه نظام نامه سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور به شکل فراگیر، نظام مهندسی است. وی گفت: اگر همه کسانیکه با اظهار نظرات خود درصدد مساعدت و نظام مند کردن رسوخ فناوری اطلاعات در کشور هستند، وقت بگذارند و اساسنامه نظام صنفی رایانه ای کشور را مطالعه کنند متوجه ساختار بسیط شکل گرفته ظرف حدودا 10 سال از شکل گیری آن می شوند که می تواند مشکلات را حل کند. رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با تاکید بر اینکه خیلی ساده تر از تشکیل یک تشکل جدید می توان اصلاح ساختار کرد، گفت: خیلی راحت می شود از امکانات نظام صنفی رایانه ای کشور برای تحقق نظام مهندسی فناوری اطلاعات استفاده کرد تا هم تشکیلاتی موازی شکل نگیرد و هم بستر موجود مورد بهره برداری قرار گیرد.
او با بیان اینکه نظام مهندسی فناوری اطلاعات دنبال سر و سامان دادن به مهندسان این حوزه است، گفت: کسانیکه درصدد تشکیل چنین نهادی هستند، تاکیدشان بر نقش مشاوره ای این حوزه با توجه به ابعاد گسترده آن در جامعه و اقتصاد است اما قابل توجه این دوستان باید گفت که سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور به شکل دوره ای اقدام به برگزاری آزمون های مشاوره ای می کند و در نهایت به برگزیدگان گواهی اعطا  می کند.
آیت الهی افزود: اگر مسوولان کشور واقعا به دنبال رفع مشکلات هستند، بهتر است به جای کاری موازی به فکر ارتقای شناخت و درک مسوولان از فناوری اطلاعات باشند واگرنه با راه اندازی نظام مهندسی نیز دردی دوا نمی شود. وی معتقد است که وسعت نظر کافی درباره فناوری اطلاعات در مسوولان وجود ندارد و لذا اگر چنین چالشی رفع شود، تحقق نظام صنفی دیگر کار پیچیده ای نیست. او با این حال گفت: اکنون بالغ بر هزار مشاور دارای گواهی در حوزه فناوری اطلاعات به واسطه برگزاری چند سال ازمون مشاوره، داریم. این کار را با نظم بخشی فراگیر به اشخاص حقیقی در حوزه فناوری اطلاعات انجام می دهیم. آیت الهی تصریح کرد: اکنون در حوزه ساختمان شاهد هستیم که بدون نظر مشاور هیچ کاری انجام نمی شود و حتی اگر نظر مشاور درباره پروژه نباشد، شهرداری و ثبت با آن موافقت نمی کنند اما وقتی صحبت از فناوری اطلاعات می شود بدون در نظر گرفتن تجربه مشاوران و حتی بدون نظر آنان، تمامی مسائل پذیرفته می شود.
وی ادامه داد: مسوولان نمی دانند فناوری اطلاعات چه هست و عمده آنان این ضعف را دارند؛ دستگاه ها بدون داشتن سند و نقشه راه سازمان یا شرکت هایی را در این حوزه ایجاد کرده و از نظرات همان بخش به عنوان مشاور استفاده می کنند در حالیکه ممکن است هیچ تجربه ای در میان نباشد. او اضافه کرد: متاسفانه اکنون طوری شده که هر کس با هر تخصصی، روی حوزه فناوری اطلاعات کامنت دهد پذیرفته می شود. سازمان نظام صنفی رایانه ای طبق نظام مهندسی ساختمان اکنون مشاورهایی دارد که از آزمون سربلند بیرون آمده و رتبه بندی شده اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :