آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65512
تاریخ انتشار : 9 دی 1393 11:19
تعداد بازدید : 662

آیا دولت به دنبال افزایش درآمد اپراتورها است؟

این روزها به دنبال طرح وزارت ارتباطات برای کاهش نرخ خدمات اینترنت موبایلی، بهای این سرویس در یکی از اپراتورها افزایش صد در صدی داشته است!

فرشید رضایی
این موضوع همچنان کاربران تلفن همراه را در بهت و نگرانی فرو برده است. حالا آن ها نگران افزایش تعرفه همراه اول نیز هستند. افزایش تعرفه ای که شاید شوک دو برابری به جیب آنها وارد کرده و باعث شود تا هزینه های مخابراتی و ارتباطی به عنوان یکی از هزینه های قابل ملاحظه در سبد خانوار دیده شود.
به هر حال اکنون هر خانواده به طور متوسط تا 4 خط ارتباطی شامل سه خط تلفن همراه و یک خط تلفن ثابت را دارد که مجموع هزینه آنها عدد قابل ملاحظه ای می شود. بسیاری به خصوص در شهرهای بزرگ از جمله تهران زمانیکه تعرفه های تلفن ثابت افزایش یافت به خوبی این تغییر قیمت ها را درک کردند. حتی وزیر ارتباطات گفت از طرف وزرای دیگر تحت فشار است که چرا قیمت ها تا این حد جهش داشته است. در نهایت اما هیچ چیز تغییر نکرد و قیمت ها افزایش یافت.
حالا در کنار افزایش صد در صدی نرخ خدمات اینترنت ایرانسل و نگرانی کاربران همراه اول، زمزمه های افزایش دوباره نرخ مکالمات تلفن ثابت مطرح شده و وزیر ارتباطات هم موافقت مجدد خود با افزایش مجدد قیمت ها را اعلام کرده است.
این موضوع را نیز باید مد نظر داشت که به هر حال 40 درصد از درآمدهای مخابرات و همراه اول مستقیما به حساب دولت رفته و بخش دیگر نیز به شکل غیر مستقیم در کار دولت تاثیر گذار است. شرکت ایرانسل نیز اگرچه به وضوح مشخص نیست چند درصد از درآمدش به حساب دولت واریز می شود، اما به هر حال از شرکت های درآمدزا برای دولت محسوب می شود. لذا افزایش درآمد دو اپراتور چه در حوزه تلفن ثابت و چه همراه، بر افزایش درآمدهای دولت تاثیر مستقیم دارد. از این رو حالا این پرسش ایجاد می شود که فارغ از نگرانی های کلامی وزارت ارتباطات و افزایش های عملی نرخ خدمات ارتباطی و اینترنتی، آیا دولت به دنبال افزایش درآمد اپراتورها و دولت از جیب مردم است؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :