آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65511
تاریخ انتشار : 9 دی 1393 11:18
تعداد بازدید : 898

برگزاری همایش فضای مجازی پاک، برای مقابله با بی تفاوتی مسوولان

همایش بین المللی فضای مجازی پاک از سوی دانشگاه صنعتی شریف و با مشارکت شورای عالی فضای مجازی، هفدهم اسفند ماه هم زمان با سال روز تاسیس این شورا برگزار می شود.


فناوران- رسول جلیلی عضو هیات علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف و عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی گفت: رویکرد ما در این همایش ایجابی بوده و اصلا به دنبال نگاه سلبی نیستیم. وی افزود: گفتمان علمی در مورد فضای مجازی پاک در کشور ما مظلوم واقع شده و می خواهیم این گفتمان را در حد امکان در همایشی مردمی و دانشگاهی و نه حاکمیتی تقویت کنیم.
جلیلی در پاسخ به این سوال که این گفتمان از سوی چه کسی مورد ظلم واقع شده که آن را مظلوم می خوانید گفت: منظورم از مظلوم، فقری است که در این حوزه وجود داشته و حکومت نتوانسته مردم را در این زمینه توانمند و باسواد کند.
وی در مورد دلایل بین المللی خواندن این همایش گفت: قصد داریم از صاحب نظران این حوزه از کشورهای امریکا، دانمارک، مصر، لبنان، نیوزیلند و آلمان در این حوزه دعوت کنیم تا هم از تجربیات شان استفاده کرده و هم مسوولان بدانند دغدغه رسیدن به فضای مجازی پاک، مربوط به همه جهان و نه فقط ایران است. البته حضور این افراد هنوز قطعی نشده و به زودی اسامی آنها اعلام می شود.
جلالی با بیان این که اوپراتورهای امریکایی، اروپایی و آسیایی سرویس های ویژه ای را برای کودکان ارایه می کنند گفت: چرا همراه اول و ایرانسل چنین خدماتی ندارند؟
وی تاکید کرد: ما در این همایش به دنبال پرداختن به موضوع فیلترینگ نیستیم. چرا که فضای رسانه ای،  دولتی و مردمی به اندازه کافی در این مورد شلوغ است.
حسن نجفی سولاری رییس سابق مرکز رسانه های دیجیتال و عضو شورای سیاست گذاری این همایش نیز گفت: ما در این همایش می خواهیم به آنها که مسوولیتی در زمینه استفاده پاک از فضای مجازی دارند اما نسبت این موضوع، حساس نیستند، هشدار دهیم. این افراد از پدر و مادرها شروع شده و به مسوولان عالی کشور ختم می شود.
سولاری با تاکید بر این که ما علیه دولت نیستیم گفت: نظام در بهره حساسی است و با هجمه دشمنان روبروست. به همین دلیل ما نباید صرفا مصرف کننده باشیم و پول هایمان به آن ور مرزها برود. البته منظورم بستن درهای کشور نیست اما باید خود به تولید بپردازیم.
وی گفت: در این همایش سعی داریم همگرایی میان دانشگاه های کشور که در این زمینه مطالعاتی داشته اند، به وجود آوریم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :