آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65507
تاریخ انتشار : 9 دی 1393 10:59
تعداد بازدید : 943

وزارت ارتباطات به رییس جمهور تقدیم کرد

برنامه20 هزار میلیارد تومانی برای توسعه فاوا

گسترش پهن باند در کشور، کاهش شکاف دیجیتالی، و حمایت از تولید داخل را از محوری ترین پروژه های وزارت ارتباطات در سال آینده است.

فناوران- برات قنبری، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت:
برنامه ای ویژه با اعتباری بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان تدوین و در اختیار رییس جمهور قرار گرفته که با اجرای آن تا سال 96 اهداف پیش بینی شده قابل دستیابی است. وی ادامه داد: تلاش خواهیم کرد تا شبکه های اصلی را مبتنی بر تجهیزات تولید داخل سامان دهیم. معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات، با بیان آخرین سال برنامه پنجم توسعه و لزوم اجرایی کردن اهداف تعیین شده در این سند، محور اصلی برنامه سال آتی گسترش پهن باند در کشور است.
قنبری تفاوت بودجه امسال با سال گذشته را کاهش شکاف دیجیتال بین استان های کشور برشمرد و افزود: یکی از
مهم ترین پروژه های وزارت برای سال بعد طرح توازن منطقه ای، کاهش شکاف اطلاعات و دیجیتالی بین مناطق و استان های کشور با اعتباری بالغ بر 650 میلیارد تومان است.
وی ارتباط رسانی به روستاها را به عنوان تکلیف قانونی و در قالب سرویس خدمات اجباری USO از دیگر برنامه های محوری وزارت اعلام کرد و گفت: مسلما یکی از پروژه هایی که سال دیگر باید اجرا شود انتخابات الکترونیکی است که در این راستا، ارتباط رسانی به روستاها با جدیت پیگیری می شود. معاون وزیر ارتباطات افزود: در سال آینده یکی از مهم ترین بحث ها صیانت اجتماعی و فرهنگی در خصوص فناوری اطلاعات است که حدود 10 درصد اعتبارات به آن اختصاص یافته است.
وی در خصوص توسعه کاربردها و نهضت تولید محتوا نیز گفت: به دنبال سهیم کردن تولیدکنندگان محتوا در درآمد اپراتورها هستیم که انجام این کار باعث افزایش تولید محتوا، انتقال ترافیک خارج به داخل و نیز میزبانی سایت های داخلی می شود.
وی یکی از نقاط ضعف بودجه وزارت را تراز منفی ارزی عنوان کرد و گفت: هرچند از سال 79 به این سو، هزینه ها از محل درآمد بخش تامین می شود و نیازمند بودجه عمومی دولت نیستیم اما عمده ارز ما از محل مبادله ترافیک بین الملل و صدور خدمات فنی- مهندسی تامین می شود که در برنامه ششم باید کار زیادی انجام شود تا تراز منفی ارزی بخش را کاهش دهیم. معاون وزیر ارتباطات با تاکید بر سرمایه گذاری  روی زیرساخت ها، گفت: متاسفانه بعد از خصوصی سازی مخابرات، سرمایه گذاری لازم انجام نشد که این مساله
عقب ماندگی زیادی به بخش تحمیل کرد لذا لازم است برای جبران این وضعیت، برنامه های توسعه ای ویژه ای تنظیم شود.
قنبری با بیان اینکه در ابتدای دولت یازدهم تنها حدود 15درصد برنامه پنج ساله پنجم توسعه، اجرایی شده بود، اظهار داشت: با این که قرار بود تا آخر برنامه پنجم به رتبه دوم منطقه برسیم، پیش بینی ما این است که در صورت تحقق سرمایه گذاری کامل منابع در اختیار بخش، تنها به رتبه پنجم منطقه برسیم که دلیل آن نحوه تدوین و منابع سرمایه گذاری در برنامه پنجم توسعه است.
وی با بیان اهداف برنامه پنجم توسعه، گفت: در ابتدای دولت یازدهم در بخش دسترسی پرسرعت 5.3 میلیون پورت ظرفیت ایجاد شده بود که با هدف 18 میلیون پورتی برنامه پنجم فاصله زیادی داشت که تا مهرماه امسال این رقم به 8.9 میلیون پورت رسیده و امیدواریم باقی برنامه در سال 94 جبران شود.
قنبری افزود: پهنای باند IP داخلی هم در ابتدای دولت یازدهم 463 گیگابیت برثانیه بود که تا پایان مهر ماه به 1200 گیگابیت برثانیه رسید و امید است تا پایان سال 94 به چهار ترابایت برنامه برسیم.
معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه براساس تکلیف برنامه پنجم توسعه قرار بود سهم IT در تولید ناخالص داخلی کشور به 2 درصد برسد، افزود: طبق اطلاعات سهم حساب های اقتصادی بخش، در حال حاضر سهم IT در تولید ناخالص داخلی کشور 0.8 درصد است و به نظر در آخر برنامه پنجم به 1 درصد می رسد.
قنبری خاطرنشان کرد: باید بیش از 13 هزار میلیارد تومان تا پایان برنامه پنجم در این بخش سرمایه گذاری می شد که این برآورد صورت نگرفته بود ولی با تصویب قانون اجازه وصول و تخصیص 100 درصد مبالغ حق امتیاز برای سرمایه گذاری منابع مطمئنی برای بخش در نظر گرفته شد و در سال 93 موفق شدیم از 4 هزار میلیارد تومان این منبع 2500 میلیارد تومان را برای سرمایه گذاری بخش اختصاص دهیم.
قنبری پیش بینی سرمایه گذاری سال 94 را تخصیص حداقل 3200 میلیارد تومان از 4500 میلیارد تومان درآمدها اعلام کرد و افزود: با سازمان مدیریت و برنامه ریزی روی 3200 میلیارد تومان برای سرمایه گذاری در زیرساخت های بخش، تفاهم شد و بقیه برای بخش های دولت الکترونیک و
 تمهیدات لازم برای صیانت اجتماعی و دیگر کاربردها در نظر گرفته شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :