آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65505
تاریخ انتشار : 9 دی 1393 10:56
تعداد بازدید : 1057

با ورود دانشگاه شهید بهشتی و موسسه تبیان

موازی کاری در فیلترینگ هوشمند کلید خورد!

در حالی که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان مجری فیلترینگ هوشمند، در حال اجرای فاز نخست این پروژه است، دبیر شورای عالی فضای مجازی روز گذشته از انجام پروژه فیلترینگ هوشمند در دانشگاه شهید بهشتی و موسسه تبیان، موازی با اقدامات وزارت ارتباطات خبر داد.

فناوران- محمدحسن انتظاری روز گذشته گفت: برنامه وزارت ارتباطات در حوزه فیلترینگ هوشمند در دست بررسی است. در این زمینه دو پروژه تعریف شده است که به موازات هم در حال پیگیری است.وی به خبرگزاری مهر گفت: طرح ملی فیلترینگ هوشمند توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به شورای عالی فضای مجازی ارایه شده و هم اکنون این طرح در دست بررسی قرار دارد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه پروژه ای نیز به صورت جداگانه زیربار رفته و در مرحله اجرا قرار دارد افزود: این پروژه از سوی موسسه تبیان و دانشگاه شهید بهشتی تعریف شده و در حال اجرا است که موضوعی با ماموریت متفاوت از پروژه ملی فیلترینگ هوشمند است.
رییس مرکز ملی فضای مجازی گفت: پروژه ای که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف به اجرای آن است با پروژه ای که هم اکنون توسط موسسه تبیان در حال انجام است متفاوت بوده و هر یک از این پروژه ها با توجه به نیاز کشور و الزام و حساسیت موضوع، ماموریت متفاوتی دارند.
این در حالی است که پیش از این معاون وزیر ارتباطات از اجرای فیلترینگ هوشمند شبکه اینترنت با مدیریت یکپارچه و متناسب با شرایط کاربر خبر داد و گفت: هدفمند کردن فیلترینگ، احراز هویت کاربران در زمان دسترسی، استفاده از نرم افزارهای بومی شرکت های دانش بنیان و نیز تعیین دسترسی به اینترنت متناسب با شرایط کاربر از جمله برنامه های مدنظر برای مدیریت یکپارچه سامانه فیلترینگ کشور است.
 پروژه فیلترینگ تبیان چیست؟
براساس اعلام موسسه تبیان در چهاردهم مهرماه، از مشخصه های این طرح، تشخیص هوشمند محتوای درخواست شده کاربر است که سرعت و گستره صفحات پالایش شده را افزایش می دهد و با کاهش نرخ خطا، کاربر سریع تر و دقیق تر به محتوای مفید مورد نیاز خود دست پیدا می کند. همچنین در این نرم افزار به دلیل امکان پالایش جزیی صفحات و ریزدانگی، پالایش صرفا بر صفحاتی اعمال می شود که به دلیل محتوای نامناسب نیاز به پالایش دارند و نیازی به بستن کل دامنه نیست.
از ویژگی های دیگر این طرح، توزیع شدگی است که براساس آن سازمان ها، شرکت ها و موسسات می توانند این نرم افزار را مستقلا به کار گیرند.
در ادامه این توضیحات آمده است: در مرحله اول، این طرح با همکاری مشترک پژوهشکده فضای مجازی دانشگاه شهید بهشتی و سازمان تبلیغات اسلامی (موسسه اطلاع رسانی تبیان) در چندین مرکز داخل کشور و همزمان به عنوان یک طرح صادراتی در خارج از کشور راه اندازی شده است و مراحل بعدی این طرح در آینده نزدیک اجرا خواهد شد.
توضیحات موسسه تبیان نشان می دهد که این نرم افزار از دو بخش تشکیل شده است، یکی پالایش محتوا برای عموم استفاده کنندگان از اینترنت که همان طرح وزارت ارتباطات است و دومین بخش، فیلتر هوشمند محتوا در یک محیط بسته مانند سازمان است. امکانی که هم اکنون ادعای وجود آن در بسیاری از نرم افزارهای خارجی و UTMهای داخلی وجود دارد.
از سوی دیگر در حالی این نرم افزار، صادراتی تلقی شده است که شورای عالی فضای مجازی مدعی شده این پروژه در داخل کشور در حال اجراست.
 موازی کاری شورا با دولت؟
جالب تر از این توضیحات فنی، مصاحبه مرتضوی معاون وقت زیرساخت موسسه اطلاع رسانی تبیان در پنجم آبان ماه است که نشان می دهد نرم افزار ارایه شده از سوی تبیان کاملا مشابه ماموریت دولت است: در حال حاضر سیستم فیلترینگ هوشمند برای عکس، فیلم و متن در فضای مجازی طراحی شده است. در این روش برخلاف روش های سنتی، فیلترینگ باعث نمی شود که دسترسی به یک سایت به طور کامل محدود شود بلکه تنها محتوای نامناسب و غیرمجاز روی آن سایت غیرقابل دسترسی خواهد شد. البته به نظر می آید اجرای پروژه به این بزرگی نیازمند زیرساخت های بسیاری باشد.
شنیده شده در کنار تبیان و دانشگاه شهید بهشتی، شرکت ها و مراکز تحقیقاتی مختلفی مشغول کار بر روی فیلترینگ هوشمند هستند موضوعی که وزارت ارتباطات پیشتر با انتشار فراخوانی، از این نهادها دعوت کرده بود تا به کمک دولت بیایند. اما اعلام اجرای پروژه ای، جدا و موازی دولت، موضوع عجیبی است که باید دید واکنش وزارت ارتباطات به این خبر چه خواهد بود.
پروژه فعلی فیلترینگ هوشمند را ظاهرا پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت ICT پیاده سازی و اجرا کرده است.


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :