آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65504
تاریخ انتشار : 9 دی 1393 10:54
تعداد بازدید : 1008

کالاهای کامپیوتری ماه گذشته 20 درصد گران شد

نوسانات نرخ دلار آزاد که در هفته های اخیر شاهد آن بودیم موجب رشد شدید قیمت و در پی آن افت چشمگیر تقاضا از بازار کامپیوتر شده است.


مریم عسگری
گروهی از کارشناسان میزان رشد قیمت را در هفته های اخیر در حدود 10 تا 15 درصد اعلام کرده و برخی به نوسانات بیشتر قیمت در حد 25 درصد معتقدند.
رییس اتحادیه صنف رایانه نیز میزان رشد قیمت در بازار کامپیوتر را در حدود 20 درصد اعلام کرده است و گفته است، در چنین شرایطی نه تنها فروشندگان راضی به خطر کردن روی سرمایه خود نمی شوند و حجم عرضه کاهش یافته است، بلکه خریداران نیز زیر بار خرید کالا با قیمت گران تر از آنچه باید نرفته و در نتیجه بازار روزهای بسیار سوت و کوری را سپری می کند.
سید مهدی میرمهدی علت اصلی این اتفاق را تشدید نوسانات نرخ دلار آزاد دانسته است و در گفت و گوی دیگری نیز که با خبرگزاری مهر داشته رشد قیمت را به افزایش چهار درصدی تعرفه واردات برخی از کالاهای کامپیوتری نظیر مانیتور، دوربین های تلویزیونی و سایر کالاها ربط داده است.
این درحالیست که بیشترین میزان رشد تقاضا در مورد کالاهایی رخ داده است که در لیست کالاهای مشمول افزایش 4 درصدی نبوده اند. کالاهایی نظیر نوت بوک و تبلت.
اما در بازار شاهد افزایش 20 تا 25 درصدی قیمت این کالا هستیم. البته فعالان بازار کاهش موجودی و افزایش نرخ حواله های ارزی را دلیل این اتفاق می دانند و همچنین گروهی از فعالان بازار این افزایش 4 درصدی تعرفه را که در گزارش های قبلی به آن پرداختیم و مشخص شد که این 4 درصد در حقیقت مالیاتی است که وزارت ارشاد از واردکنندگان کالاهای فرهنگی مطالبه کرده است به تمام کالاهای بازار تعمیم داده و قیمت ها را افزایش بیشتری داده اند.
در نتیجه مجموعه عواملی چون نوسانات نرخ دلار آزاد، افزایش تعرفه یا احتساب مالیات 4 درصدی به وزارت ارشاد برای واردکنندگان برخی از کالاهای کامپیوتری  که در رده کالاهای فرهنگی قرار دارند و کاهش موجودی که به دلیل کم شدن حجم واردات صورت گرفته است موجب افزایش 20 تا 25 درصدی قیمت ها در بازار کامپیوتر شده است.
به گفته کارشناسان این رشد قیمت ممکن است به تعطیلی بازار منجر شده و در حال حاضر نیز بتزترلپ تاپ در رکود کامل به سر می برد .
رییس اتحادیه صنف رایانه نیز در این رابطه می گوید که رکود بازار در حدی است که حتی ورودی بازارهای کامپیوتری که تا پیش از این محل بازدید علاقه مندان به فناوری های جدید بود این روزها خلوت است.
این درحالیست که برخی از رسانه ها از افزایش زیرفروشی در بازار خبر داده اند که سید مهدی میرمهدی این موضوع را تکذیب کرده است و کارشناسان نیز می گوید که با توجه به این موضوع که در بازار خریداری وجود ندارد و فروشندگان نیز زیر بار فروش کالاهای خود نمی روند و هر خرید و فروشی در بازار به نوعی خطر کردن است، وارد کردن اتهام زیرفروشی برای به هم زدن نظم بازار آن هم در چنین شرایطی غیر منطقی است. مگر اینکه کالاهایی که با قیمت ارزان تر از عرف بازار به فروش می رسند در رده مرجوعی ها یا کارکرده هایی باشند که در جعبه های آکبند به فروش می رسند.
رییس اتحادیه فناوران رایانه استان تهران هم  با بیان اینکه ۸ درصد مالیات ارزش افزوده، ۴ درصد تعرفه واردات کالاهای فرهنگی، ۱۰ درصد ورودی تعرفه گمرکی به همراه عوارض باعث شده است که نرخ کالاهای کامپیوتری در ایران بسیار بالاتر از کشورهای همسایه و ترکیه باشد به خبرگزاری مهر گفته است که علاوه بر این مسائل دور زدن تحریم های خارجی و اختلاف قیمت دلار وارداتی بر قیمت نهایی این کالا تاثیرگذار است و با این وجود افزایش نرخ ارز نیز مزید بر علت شده که کالاهای کامپیوتری گران شود.
رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه با تاکید براینکه سیاست دولت در حوزه تعرفه ها و مالیات برای شرکتهای واردکننده کامپیوتر از تحریم های خارجی نیز بدتر است، ادامه داد: خودتحریمی و عدم همراهی دولت در این زمینه، باعث افزایش نرخ ها شده و در این بازار دوستداران تکنولوژی توانایی خرید نخواهند داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :