آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65503
تاریخ انتشار : 9 دی 1393 10:53
تعداد بازدید : 798

بیت کوین بدترین واحد پول ۲۰۱۴

بلومبرگ در گزارش اخیر خود بیت کوین را بدترین واخد پول سال 2014 اعلام کرد.


فناوران- بیت کوین یک نوآوری اینترنتی با کارکردهای مشابه «پول بی پشتوانه» یا پول حکومتی است. نوآوری بودن بیت کوین به این معناست که خالقان آن توانسته اند آن را در مدت کوتاهی از یک ایده به یک واقعیت اثرگذار بر دنیای اقتصاد و مراکز سیاست پژوهی مبدل کنند.
زیرا در چن دسال گذشته ارزش بیت کوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار به صدها دلار افزایش یافته است. اما پول بودن یک جایگاه حقوقی است و پول بودن بیت کوین منوط به پذیرش جایگاه حقوقی آن از سوی
دولت هاست.
تاکنون هیچ دولتی پول بودن بیت کوین را تایید نکرده است و دولت های ایالات متحده آمریکا، جمهوری فدرال آلمان و جمهوری خلق چین بر کالا بودن بیت کوین تاکید دارند. البته از لحاظ فنی و کارکردی این عبارت صحیح است که بیت کوین نوعی پول دیجیتال بر پایه شبکه همتا به همتا، امضای دیجیتال و اثبات دانایی صفر است و به کاربران امکان می دهد که بدون هیچ واسطه ای انتقال پول غیرقابل بازگشت انجام دهند.
با این حال، می توان گفت که سال ۲۰۱۴ برای واحد پول بیت کوین سالی بسیار بد بود، زیرا این واحد پولی که در سال ۲۰۱۳ اوج گرفته بود، امسال با افت ارزش شدید روبه رو شد. وضعیت این واحد پولی آنقدر بد شد که بلومبرگ آن را بدترین واحد پولی سال ۲۰۱۴ خوانده است.
این بدان معناست که با وجود افت ارزش واحدهای پول آسیایی و اروپای شرقی، به خصوص روبل روسیه و گریونای اوکراین، بیت کوین وضعیت بدتری نسبت به آنها داشته است. مارک گیلبرت از بلومبرگ در این باره می نویسد که یک سال پیش، ارزش بیت کوین به یکهزار و 130 دلار هم رسید، اما از آن زمان و طی یک سال گذشته ارزش این واحد پول به حدود ۳۲۰ دلار رسیده است. این قطعا یک شکست بزرگ به شمار می رود، ولی به معنای پایان راه بیت کوین نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :