آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65476
تاریخ انتشار : 8 دی 1393 11:18
تعداد بازدید : 845

غول کره‌ای به دنبال راهی برای بازگشت به قدرت است

سامسونگ بر سر دو راهی؛ تایزن یا گوگل

مدتی است سامسونگ وضعیت خوبی در بازار موبایل دنیا ندارد و روز به روز میزان سهم اش در بازار گوشی های هوشمند کاهش پیدا می کند. 2014 یکی از بدترین سال ها برای این غول کره ای بود و به نظر نمی رسد سال میلادی جدید هم وضعیت این غول کره ای بهتر شود. بسیاری دلیل کاهش سهم سامسونگ را نقص سخت افزاری می دانند، اما عده ای معتقدند سامسونگ به ایجاد تغییراتی در بخش نرم افزار نیاز دارد.


فناوران- سامسونگ با وجود رقبایی همچون شرکت های چینی سال سختی را پشت سر گذاشت.
کارشناسان می گویند اگر این غول کره ای همواره به تولید محصولات گران قیمت آندروییدی ادامه دهد، به زودی جایگاه خود را در بازار موبایل دنیا از دست می دهد بنابراین لازم است ابتکاری در زمینه نرم افزار و خدمات به خرج دهد تا تمایزی بین محصولات خود و سایرین ایجاد کند.  به این ترتیب شایده پروژه تایزن راهی برای سامسونگ باشد تا خود را از آندرویید گوگل جدا کند.
آندرویید سیستم عامل پیشرفته ، کد باز و رایگان است، اما تولیدکنندگان سخت افزاری ملزم به استفاده اجباری از بسته خدمات گوگل شامل جیمیل، گوگل مپس، گوگل پلی و غیره هستند. بنابراین تفاوت چندانی بین یک گوشی هوشمند ساخت سامسونگ با سایر شرکت های تولید کننده نیست. در واقع شرکت های چینی با ساخت محصولات آندروییدی ارزان قیمت مشتریان را جذب می کنند و این امر باعث کاهش شدید سود این غول کره ای شده است. آمارها نشان داده، در حال حاضر پس از سامسونگ و اپل، شیائومی سومین برند پرفروش گوشی هوشمند در دنیا است و همواره فاصله خود را با سامسونگ و اپل کاهش می دهد.
به این ترتیب به نظر می رسد سامسونگ سال سختی در پیش دارد. این غول کره ای مجبور است روی گوشی های سری گلکسی کار کند و به مشتریانش ثابت کند که این سری از گوشی هایش امکانات و قابلیت هایی ارایه می کنند که گوشی های آندروییدی ارزان قیمت این ویژگی ها را ندارند و سیستم عامل تایزن می تواند گزینه ای برای اثبات این مدعا باشد.
تایزن شباهت و عملکردی مشابه آندرویید دارد اما دارای اکوسیستمی نیست که بتواند با نرم افزارها و خدماتی که گوگل ارایه می کند، رقابت کند و این امر احتمالا رضایت مشتری را جلب نمی کند و باعث می شود آنها همچنان یک گوشی آندروییدی را به تایزن ترجیح دهند. این درست همان نکته ای است که بلک بری را به انزوا کشاند و از سوی دیگر اجازه نداد محصولات ویندوزفونی رشد چشمگیری داشته باشند. بدون تردید مردم گوشی های هوشمندی را که خدمات و نرم افزارهای مناسبی نداشته باشند، انتخاب نمی کنند.
البته سامسونگ تلاش کرد تا خدماتی را برای گوشی های آندروییدی خود ارایه کند که البته موفقیت چندانی هم در این زمینه نداشت. مثلا ChatOn پاسخ سامسونگ به iMessage، واتس اپ و سایر نرم افزارهای محبوب ارسال پیام بود که موفقیت چندانی نداشت.
البته پروژه تایزن سامسونگ هنوز راه زیادی پیش رو دارد و احتمالا در سال جدید میلادی چند مدل پایین رده تایزنی در بازار کشورهایی مانند هند عرضه خواهد شد. همچنین تایزن در ساعت های هوشمند سامسونگ مورد استفاده قرار گرفته و از آنجا که سامسونگ هنوز هم به دنبال معرفی یک ساعت هوشمند است که به رقم فروش قابل توجهی دست یابد، احتمال معرفی چندین ساعت هوشمند جدید در سال 2015 وجود دارد چرا که به نظر می رسد سامسونگ هنوز هم در دنیای ساعت های هوشمند در حال آزمایش و خطا است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :