آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65468
تاریخ انتشار : 8 دی 1393 11:10
تعداد بازدید : 806

ایران کد و شبنم با تغییر نام بازمی گردند

مدیرکل حقوقی و امور بین الملل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اعلام اینکه طرح های ایران کد و شبنم دوباره به شبکه تجارت کشور بازمی گردند، گفت: معاون اول رییس جمهور دستور رسیدگی به موادی از قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را صادر کرده است.


مهر- سیدعلی معصومی در پاسخ به این سوال که گفته می شود به دلیل برخی از ایراداتی که چند تن از وزرا به قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز گرفته اند، این قانون تنها یک ماه اجرایی شده و پس از آن متوقف شده است؟ گفت: اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز متوقف نشده است؛ قانونی که به تصویب مجلس رسیده است، لازم الاجرا است و هیچگونه بحثی در دولت برای توقف اجرای این قانون صورت نگرفته است.
وی با بیان اینکه برخی از وزرا انتقاداتی به نحوه اجرای قانون در برخی از مواد خاص داشتند و این انتقادات مربوط به کل قانون نبوده است، تصریح کرد: این انتقادات توسط نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و آخوندی وزیر راه و شهرسازی صورت گرفته است و براساس دستور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به کمیسیون اقتصادی دولت برای رسیدگی ارجاع شده است.
تاکید رییس جمهور بر اجرای قانون
وی از برگزاری جلساتی در کمیسیون اقتصادی دولت در این ارتباط خبرداد و تصریح کرد: بر این اساس، مقرر شد که معاون حقوقی رییس جمهور، نظرات را برای بررسی و اصلاح لایحه آماده کند و تنها دو جلسه دیگر برای نتیجه گیری باقیمانده است.
معصومی با تاکید بر اینکه هیچ مقام رسمی صلاحیت داری، اظهارنظری برای توقف اجرای این قانون نداشته و دولت موظف به اجرای قانون است، اظهارداشت: قانون در بحث مجازات ها و کشف جرم محکم اجرا و در بخش هایی مانند پیشگیری از قاچاق که قانون دچار تغییراتی شده است و این تغییرات مسبوق به سابقه نبوده و مقدمات اجرایی را طلب می کند، این قانون به سرعت اجرا نشده است.
بازگشت شنبم و ایران کد
این مقام مسوول در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، یکی از انتقادات را مربوط به اجرای ماده ۱۳ قانون که مربوط به کد رهگیری کالا بود، ذکر کرد و با بیان اینکه البته این انتقادات از قبل هم مطرح بوده است، افزود: طرح شبنم و کلیات کدینگ کالا به تصویب دولت رسیده است و توقف اجرای این طرح، مقطعی و موردی است و این توقف مقطعی برای این است که ایرادات آن برطرف شود و در آینده با رفع ایرادات اجرا خواهد شد.
وی با تاکید بر انکه اصل اجرای این طرح مشکلی نداشت و اجرای کدینگ کالا به تصویب کمیسیون اقتصادی دولت رسیده است، عنوان کرد: اصل ماجرا پذیرفته شده است و اختلافی در این زمینه نیست و فقط قرار است در مورد کیفیت و دامنه اجرایی آن در دولت تصمیم گیری شود. بحث اصلی بر سر دامنه کالاها و حجم مصرف آنها است. معصومی با ذکر این مطلب که نام طرح شبنم تغییر خواهد کرد، گفت: اجرای شناسه کالا و کد رهگیری در دولت مورد توافق است اما اینکه چه دامنه ای از کالاها را شامل شود، مشخص نیست. انتقادی هم که نعمت زاده وزیر صنعت به این موضوع وارد کرد، هم این بود که این امکان که در مرحله اول برای چند هزار کالای وارداتی طرح کدینگ اجرا شود، وجود ندارد و در سطح عرضه با مشکلاتی مواجه خواهیم شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :