آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65454
تاریخ انتشار : 8 دی 1393 10:54
تعداد بازدید : 661

فرصت تاریخی برای مبارزه با فساد

در شماره گذشته، نخستین جمله از پاسخ رهبر انقلاب به نامه معاون اول رییس جمهوری در خصوص برگزاری همایش مقابله با فساد را به بررسی گذاشتیم و حالا به تدقیق در جملات بعدی می پردازیم.


امیرحسین سعیدی نایینی
و اما جمله بعدی
«لکن این سمینار و امثال آن بناست چه معجزه ای بکند؟»
امروز حق و باطل آشکار است و راه عذر بر ما بسته  و در نتیجه:
 1-  کار از سمینارو نمایش و همایش گذشته و این کارها که زمانی می توانست جنبه فرهنگ سازی و آموزشی داشته باشد دیگر تاریخ مصرف شان تمام شده است و رهبرمعظم  و به تبع آن مردم شریف  منتظر اقدامی عملی هستند.  2- از کلی گویی های مرسوم درسمینارها باید پرهیز کرد؛ زیرا  مبارزه با فساد و رسیدن به شفافیت، خود گفتاری شفاف می طلبد. 3- مصاحبه و سخنرانی و محکوم کردن شفاهی بدون پشتوانه  نیز زمان شان  به سر آمده و از این پس مسوولان محترم باید با اعلام  اقدامی عملی، از آنچه که علیه فساد انجام داده اند، مقابل مردم ظاهر شوند. 4-  سروصداکردن و تبلیغات بدون پشتوانه علیه فساد خود نوعی ناامید کردن مردم و امیدوار و وقیح  کردن فاسدان است.
« مگر وضعیت برای شما مسوولان سه قوه روشن نیست؟ »
این سوال رهبر معظم ضمن آنکه تلویحا به  سابقه و گستردگی فساد اشاره دارد، هرگونه راه  تساهل، تسامح و  تعللی را از مسوولان سه قوه سلب نموده و آنها را در موقعیتی قرار می دهد که فقط و فقط به مبارزه با فساد توجه کنند و آن را در اولویت کارهای خود قرار دهند.
اما این جمله سوال دیگری را هم به ذهن متبادر می سازد که با توجه به علم مسوولان  سه قوه به فساد رایج و وظیفه آنها برای مبارزه با آن، چرا به گونه ای عمل کرده اند که کار به اینجا کشیده شود؟
شکی نیست که مسوولان رده های بالا از مردان متعهد و مومن بوده و نه تنها در جریان فساد نقشی نداشته اند، حتی بی تفاوت نبوده اند و در حد توان خود قصد مبارزه با آن را نیز داشته اند.
از این بیان می توان نتیجه گرفت که  مسوولان محترم با وجود عزم و اراده بر مبارزه با فساد چگونگی مبارزه ای  کارآ و موثر را بلد نبوده و نیستند. برگزاری سمینار در این برهه نیز دلیلی دیگر بر اراده مسوولان ولی ناشی بودن آنهاست. شاید علت دیگر عدم موفقیت را بتوان در موفقیت آمیز نبودن اجرای اصل 44 قانون اساسی دانست. زیرا هرچه دستگاه های دولتی عریض و طویل تر باشند، احتمال فساد در آنها افزایش می یابد.  این بررسی را ادامه می دهیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :