آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65451
تاریخ انتشار : 8 دی 1393 10:48
تعداد بازدید : 647

افت 14 درصدی درآمد مخابرات پس از همکدی

تعرفه تلفن ثابت در قالب بسته های مخابراتی افزایش می یابد

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: افت درآمد شرکت مخابرات پس از اجرای همکدی، قطعی است به طوری که در تمامی استان ها 8 تا 14 درصد افت درآمد داشته ایم، به همین دلیل پیشنهاد افزایش تعرفه مکالمات تلفن ثابت ارایه می شود.


خبرگزاری فارس- کاظم ابراهیمی صدرآبادی با بیان مطرح شدن پیشنهاد افزایش تعرفه مکالمات تلفن ثابت با پایان اجرای طرح همکدی در سراسر کشور گفت: طبق نظر وزیر ارتباطات قرار است پیشنهاد افزایش تعرفه مکالمات تلفن ثابت پس از اجرای طرح همکدی، کارشناسی شود.
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران افزود: افت درآمد شرکت مخابرات پس از اجرای همکدی، قطعی است به طوری که در تمامی استان ها 8 تا 14 درصد افت درآمد داشته ایم.
وی توضیح داد: این افت درآمد از این جا ناشی شده که در گذشته میانگین یک دقیقه مکالمه داخل استان 150 ریال تا 200 ریال (بسته به مساحت استان) بود و اکنون به 30 ریال تغییر کرده است. همچنین پس از همکدی میزان دقایق مکالمه نسبت به قبل کمتر شده است.
ابراهیمی با اشاره به اینکه این اختلاف هزینه باعث کاهش درآمد مخابرات شده است، اظهار امیدواری کرد: با تهیه بسته های مخابراتی کاهش درآمد از بین برود و در این بسته ها افرادی که از امکانات مخابراتی بیشتر استفاده می کنند هزینه بیشتری می پردازند.
این درحالی است که به گفته کاربران تلفن ثابت از سه ماه پیش تاکنون قبوض دریافتی تلفن ثابت به وضوح نشان دهنده گران تر شدن هزینه هایی است که این کاربران در برابر خدمات دریافتی خود پرداخت می کنند. خدماتی که نسبت به قبل نه تنها هیچ تفاوتی نداشته است بلکه ممکن است در برخی مواقع کمتر هم شده باشد.
شرکت مخابرات ایران پیش از این یکبار به بهانه طرح هم کدسازی تعرفه مکالمات خود را تغییر داد. در آن زمان گفته شده بود که این طرح باعث ایجاد عدالت اجتماعی می شود چرا که بسیاری از کاربران شهرستانی مجبور به پرداخت مبالغ بالا در مکالمات بین استانی بودند.
با اجرای این طرح نرخ مکالمات بین استانی کاهش و درون استانی افزایش یافت. اکنون و درحالی که بسیاری از کاربران پرمصرف مخابرات مکالمات درون استانی داشته و با تغییر تعرفه ها شاهد قبوض گران تر خود هستند اما باز هم مخابراتی اعلام کرده اند که درآمدشان از اجرای این طرح کاهش داشته و درخواست بازنگری در تعرفه را پیشنهاد داده اند.
در حال حاضر قیمت هر دقیقه مکالمه داخل استانی 30 ریال و قیمت هر دقیقه مکالمه خارج استانی 330 ریال است.
دو روز پیش محمود واعظی نیز در مراسم پایان پروژه هم کدسازی در سراسر کشور گفت: با ارایه بسته های متنوع برای تلفن ثابت، هزینه های مردم متعادل تر می شود. این درحالی است که وزیر ارتباطات پیش از این نیز یکبار دیگر گفته بود با اجرای هم کدسازی هزینه های مردم متعادل تر شده و عدالت اجتماعی برقرار می شود. اما این روند متعادل شدن و برقراری اجتماعی بیشتر منجر به گران شدن قبوض کاربران شد.
حال قرار است برای بار دیگر این هزینه ها این بار با ارایه بسته ها متعادل شود. واعظی در این باره گفته است که  شرکت مخابرات ایران می تواند با ارایه طرح هایی برای مردم شهرهای بزرگ درآمد خود را افزایش دهد بدون اینکه آسیبی به اقشار کم درآمد وارد شود.
وی با تاکید بر اینکه پذیرای نقد مردم و نمایندگان مجلس هستیم ادامه داد: امیدواریم در آینده تلفن ثابت نیز به شبکه خدمت رسان به مردم تبدیل شود.
واعظی  با بیان اینکه قانون  طرح  هم کدسازی در سال 86 تصویب شد و در طول سال 90 ،91 و 92 تنها 4استان از آن برخوردار شدند افزود: خوشبختانه این طرح  با همت همه همکاران در شرکت مخابرات ایران، زیرساخت و تنظیم مقررات تا  آذرامسال در  سراسرکشور انجام شد.
وی با اشاره به اینکه تلاش دولت تدبیر و امید بر آن بوده است که آنچه اعتقاد دارد را در عمل به ظهور برساند افزود: هم کدسازی نمادی از تحقق عدالت اجتماعی در
کشور است.
اما از سوی دیگر ارایه بسته به باور بسیاری از کاربران و مطابق با آنچه در نقشه تجاری اپراتورهای بزرگ جهانی آمده است در نهایت منجر به کاهش هزینه ها خواهد شد. حال آنکه به پیشنهاد وزیر ارتباطات قرار است بسته هایی عرضه شود که درآمد مخابرات با آن ها افزایش یابد که این نکته نیز خود جای تامل دارد. فناوران اطلاعات در روزهای آینده گزارش ها و گفت وگو های تحلیلی در همین مورد انتشار خواد داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :