آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65449
تاریخ انتشار : 8 دی 1393 10:35
تعداد بازدید : 696

رییس اتحادیه صنف فناروران رایانه تهران:

تعرفه جنجالی محصولات IT دوباره به گمرکات ابلاغ شد

به گفته رییس اتحادیه صنف رایانه تهران بخشنامه افزایش ۴ درصد تعرفه واردات محصولات فرهنگی که ۴۸ قلم کالای آی تی را نیز شامل می شود، علی رغم ملغی شدن دوباره در گمرکات اجرایی شده است.


فناوران- اوایل اردیبهشت ماه سال جاری به دنبال تبصره 14 قانون بودجه سال93  و همچنین استعلام سازمان توسعه تجارت از مرکز توسعه فناوری اطلاعات رسانه‎های دیجتال وزارت ارشاد، مبنی بر استخراج کالاهای فرهنگی و تعیین عوارض 4 درصدی برای این محصولات که 48 قلم کالای IT را نیز شامل می شد، صنف رایانه کشور به یکباره در شوک فرو رفت و سر و صدای نهادهای صنفی به خصوص سازمان نظام صنفی رایانه ای و اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران در اعتراض به این موضوع بلند شد.
با اعتراضات پیاپی فعالان صنف رایانه به طور غیررسمی این بخشنامه ملغی شد، اما چند وقتی است که شنیده می شود گمرکات کشور اخذ عوارض 4 درصدی محصولات  IT   را در دستور کار قرار داده اند و از آذرماه پس از 8 ماه سکوت این بخشنامه عطف به
ماسبق شده است.
 رییس اتحادیه صنف رایانه تهران در این خصوص گفت: اگر قرار است این تعرفه اعمال شود باید همانند کالاهای فرهنگی کالاهای IT نیز از مالیات معاف شوند.
 قانون اشتباه است
سید مهدی میرمهدی در این رابطه  به تسنیم نیز گفت: تبصره 14 قانون بودجه سال 93 اجازه اعمال چهار درصد تعرفه بیشتر برای واردات کالاهای فرهنگی که اقلام آی تی را هم شامل می شد، داده بود اما با دوندگی ها و نامه هایی که برای مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان داشتیم، تکلیف روشن و نهایتا جلوی چنین اقدامی گرفته شد.سید مهدی میرمهدی افزود: در آن زمان ثابت کردیم که این قانون اشتباه است و جلوی آن را گرفتیم اما از اول آذر ماه مجددا در دستور کار گمرک قرار گرفته است.
رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران پرده از موضوع تعجب برانگیزی برداشت و گفت: ابلاغیه از گمرک مبنی بر اینکه تمامی محصولاتی که از اردیبهشت ماه توسط مبادی گمرکی وارد و فروخته شده باید چهار درصد را به خزانه دولت واریز کنند، صادر شده است.میرمهدی تصریح کرد: اگر بخشنامه قبلی لغو شده است پس چرا فروشندگان آن 48 قلم کالایی که مورد خطاب آن بخشنامه بودند باید چهار درصد به عنوان تعرفه لغو شده به حساب دولت بریزند؟!او افزود: اکنون تمام اجناس و کالاهایی که از اردیبهشت ماه وارد شده، به فروش رفته است در حالیکه قرار نبوده تعرفه واردات چهار درصد بیشتر باشد. فروشندگان باید از جیب به دولت تقدیم کنند.وی گفت: در مملکت ما که با عطسه یک مسوول دلار بالا می رود و با یک سرفه پایین می آید، آینده هیچگاه روشن نیست اما تصمیم گیری اخیر واقعا عجیب و بدیع است.
 به دیوان عدالت اداری شکایت کرده ایم
میرمهدی همچنین گفت: گمان می کردیم وقتی حرفی از دهان وزیر یا رییس جمهور مملکت خارج می شود یا بخشنامه ای لغو می شود، همه باید از آن تبعیت کنند اما اکنون شاهدیم که بخشنامه لغو شده را به جریان انداخته و عطف به ماسبق کرده اند.
او ابراز کرد: در این وضعیت نامه نگاری هایی را داشته ایم تا حداقل موضوع را عطف به سبق نکنند زیرا در این صورت بسیاری از فعالان محصولات آی تی ضرر شدیدی می کنند.
وی درباره اقداماتی که برای جلوگیری از چنین اتفاقی انجام شده است نیز گفت: در دیوان عدالت اداری شکایت و طرح دعوی کردیم و واردکنندگان بسیاری هم شکیات کرده اند تا جلوی اجرای چنین بخشنامه ای گرفته یا حداقل عطف به سبق نشود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :