آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65447
تاریخ انتشار : 8 دی 1393 10:32
تعداد بازدید : 699

پرواز همچون پرنده با واقعیت مجازی

دانشگاه زوریخ یک شبیه ساز ساخته که همچون بخشی از اعضای بدن عمل می کند. در این دستگاه امکان تعیین سرعت و میزان نیروی حرکت در هنگام تکان دادن بال ها وجود دارد. این در حالی است که کاربر در حین پرواز مجازی، در برابر چشمانش مناظری چشم نواز می بیند.


فناوران- فابیا تروکسلر، دانشجوی طراحی، در مورد پرواز با این شبیه ساز می گوید: گاهی کار کردن با این دستگاه ترسناک است. وقتی مثل من رها می شوید، زمین نزدیک می شود و آنقدر این تصاویر جلوی چشمان تان طبیعی به نظر می رسد که شما ناخودآگاه خودتان را جمع می کنید.حس پرواز با این دستگاه به دلیل استفاده از عینک هایی که دید سه بعدی و 360 درجه را فراهم می کنند، بسیار واقع گرایانه است. گفتنی است که محققان یک سال روی این پروژه کار کردند تا آن را به سرانجام برسانند. در واقع، کاربر با استفاده از این عینک ها و به لطف فناوری واقعیت افزوده، تمامی این تصاویر را همچون تصاویر واقعی می بیند.
مکس راینر، رییس این پروژه در مورد فرایند ساخت این شبیه ساز می گوید: ساخت این دستگاه طاقت فرسا بود. ما باید در یک مهلت زمانی کار را تمام می کردیم؛ در حالی که فقط سه یا چهار نفر بودیم که روی این پروژه کار می کردیم. از ابتدا تا انتها همه کارها از جمله الکترونیک، نرم افزار و سخت افزار را خودمان انجام دادیم که کار زیادی بود.
در این تجربه بی نظیر پرواز، حتی اثر باد هم در نظر گرفته شده است. سه موتور برقی این شبیه ساز را که خودش هم به کامپیوتر وصل است، تغذیه می کنند.
مکس راینر می افزاید: ما نیاز به مفهومی داشتیم تا جنبه تفریحی هیجان برای پرواز و جنبه تبلیغی حمایت از پرندگان را ترکیب کند. در نتیجه این شبیه ساز را ساختیم که اجازه پرواز همچون پرندگان را می دهد.
به گفته وی، پرواز در آسمان شبیه به یک پرنده تاکنون بارها و بارها امتحان شده و اغلب آنها هم موفقیتی در پی نداشته اند. با این حال، فناوری قرن بیست و یکم این بار چشم اندازهای جدید و بدون خطری را برای این امر گشوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :