آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65386
تاریخ انتشار : 7 دی 1393 10:54
تعداد بازدید : 1188

با چراغ سبز وزیر ارتباطات در جشن پایان هم کدسازی

نرخ مکالمات تلفن ثابت باز هم افزایش می یابد

با به پایان رسیدن طرح هم کدسازی تلفن ثابت در تمام استان های کشور، صبح دیروز جشن پایان هم کدسازی با حضور مدیران مخابراتی در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات برگزار شد.


خبرگزاری فارس- با پایان یافتن این طرح در سراسر کشور، ۱۸۷ کد بین شهری ۳ رقمی به ۳۱ کد کاهش یافت و از این پس تعرفه هر دقیقه مکالمات درون استانی ۳ تومان و هزینه هر دقیقه مکالمه خارج استانی ۳۳ تومان محاسبه می شود. طرح هم کدسازی استانی براساس قانون بودجه سال 86 مطرح و با مصوبه مورخ 89.6.17 هیات وزیران از استان تهران آغاز شد.
با روی کار آمدن دولت یازدهم این طرح که پیش از این در 4 استان اجرایی شده بود از سال 93 ادامه یافت و طی 8 ماه یکسان سازی کدهای تلفن ثابت در تمام کشور انجام شد. در طرح یکسان شدن کد تلفن ثابت، تمام کدهای شهرهای استان به یک عدد 3 رقمی (همراه با صفر) تبدیل شده است و برای تماس بین شهری دیگر نیازی به گرفتن کد شهر نیست. به این ترتیب شماره تلفن های تمام کشور به 8 رقم تغییر کرده است.
 صرفه جویی در شماره های آزاد شده
علی اصغر عمیدیان، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در ابتدای این مراسم به ارایه توضیحاتی درباره اجرای طرح هم کدسازی پرداخت و عنوان کرد: در شهریورماه سال 1390 پس از اجرای این طرح در استانهای تهران و البرز هم کدسازی و اجرای آن در سایر استان های کشور متوقف شد اما بعدها در شهریور سال 1392 این طرح در دستور کار قرار گرفت.
وی با تاکید بر این که لازم است با اجرای این طرح فکری برای درآمدهای اپراتور نیز صورت بگیرد تا دچار تزلزل نشده و بتواند کار خود را ادامه دهد، بر مشکلات فنی اجرای طرح هم کدسازی اشاره کرد و آن را امری بزرگ و مهم دانست.عمیدیان همچنین یادآور شد: اجرای این طرح منافعی برای کشور به دنبال دارد که صرفه جویی در شماره ها و منابع نامبرینگ یکی از این موارد به شمار می رود. رییس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات یادآور شد: با اجرای هم کدسازی تعداد کدهای تلفن ثابت از 187 کد به 31 کد رسیده است که این موضوع خود باعث می شود شماره های متعددی آزاد شده و در آینده مورد استفاده قرار گیرد.در ادامه محمود خسروی، مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت نیز در این مراسم گفت: یکی از اتفاقات مهمی که با اجرای هم کدی رخ داد تاثیر آن در هزینه های مردم و تبدیل هزینه های مکالمه آنها از حالت پالس به حالت دقیقه محور بود.
وی در ادامه به تاریخچه اجرای این طرح اشاره کرد و با بیان این که از سال 1386 اجرای طرح هم کدی در قانون بودجه مورد توجه قرار گرفته بود گفت: از جمله مواردی که باعث ضرورت اجرای این طرح می شود می توان به ساده و قابل فهم شدن الگوی شماره گذاری، ارتقای کیفیت سرویس به مشتری و مواردی از این دست اشاره کرد.
مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت در عین حال به دوره ای که شماره تلفن های استان تهران هشت رقمی شد اشاره کرد و افزود: در دوره ای در استان تهران به بن بست رسیده ایم چرا که تعداد شماره های تلفن هفت رقم بود و این توسعه شماره تلفن را در تهران غیرممکن کرده بود اما با پیگیری های متعدد در نهایت تلفن ها هشت رقمی شد.
 درخواست برای افزایش تعرفه ها
برخلاف پیش بینی ها اجرای طرح هم کدسازی تلفن ثابت و کاهش تعرفه مکالمات درون و خارج استانی به افزایش زمان مکالمه منجر نشد و وزارت ارتباطات قول داده ضرر مخابرات از این محل را با بازنگری در تعرفه ها جبران کند.
این بخشی از صحبت های کاظم ابراهیمی در مراسم هم کدسازی تلفن ثابت بود. وی در این مراسم گفت: پس از اجرای این طرح در ارزیابی ها مشخص شد که برخلاف انتظار، کاهش تعرفه مکالمات خارج استانی و داخل استانی باعث افزایش دقایق مکالمات نشده و در نتیجه تعداد دقایق مکالمه پس از اجرای طرح کاهش یافته است.
وی گفت: این در حالی است که پیش از این پیش بینی می شد این طرح باعث کاهش هزینه مکالمات درون استانی و در نتیجه افزایش تعداد تماس ها خواهد شد. پور ابراهیمی افزود: از این رو با توجه به کاهش زمان مکالمات مقرر شده که وزارت ارتباطات 6 ماه بعد از اجرای طرح در تعرفه ها بازنگری کند.
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با بیان اینکه خواستار بازنگری در تعرفه های هم کدی تلفن ثابت هستیم، گفت: طبق وعده ای که وزیر ارتباطات داده اند، قرار است ضرر مخابرات از اجرای این طرح جبران شود.
 عملکرد شبکه ملی اطلاعات شفاف نیست
رییس کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات مجلس از دیگر سخنرانان این مراسم بود. رمضانعلی سبحانی فر در مراسم پایان هم کدسازی تلفن ثابت در سراسر کشور با تقدیر از وزارت ارتباطات برای اقدامات مثبت این وزارتخانه از برخی از اقدامات ابهام دار نیز انتقاد کرد و گفت: علیرغم اینکه در دولت های گذشته درباره شبکه ملی اطلاعات کار خاصی نشده، اما در دولت جدید نیز گزارش عملکردی از یکسال فعالیت این دولت در این زمینه به صورت شفاف ارایه نشده است.
رییس کمیته ICT مجلس افزود: همچنین علیرغم ایینکه در وزارت ارتباطات معاونتی در رابطه با بخش خصوصی فعال شده، اما در عمل می بینیم که بخش خصوصی به بازی گرفته نمی شود و فعالان بخش خصوصی برای ملاقات با مدیران عامل شرکت های زیر مجموعه ای وزارتخانه باید مدت ها در انتظار باشند در این باره حتی ردیف 90 میلیارد تومانی اختصاص یافته به بخش خصوصی نیز از بودجه وزارت ارتباطات در سال 93 تخصیص داده نشده است.
وی همچنین نظارت بر کیفیت کار اپراتورها را کافی ندانست و گفت: گلایه های متعددی در این باره در مجلس به من می رسد.
وی با انتقاد از وضعیت ارتباطات در روستاها گفت: 30 درصد جامعه ایران در روستاها زندگی می کنند و هم اکنون روستاهایی وجود دارند که بیش از 2 سال است در نوبت دریافت تلفن ثابت هستند، از این رو لازم است از مبلغ حدود 18 تا 20 میلیارد تومان درآمد اپراتور موبایل بخشی به پست بانک واگذار شود، تا بتواند در روستاها سرمایه گذاری کند.
 تعرفه ها بازنگری می شود
در ادامه این مراسم و پس از سخنان مسولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین شرکت مخابرات ایران، نوبت به وزیر ارتباطات رسید. محمود واعظی در سخنرانی چراغ سبز افزایش تعرفه مکالمات را برای مخابراتی ها روشن کرد. وی گفت: با توجه به هزینه کرد و سرمایه گذاری مخابرات در این طرح قرار است شش ماه پس از اجرا، تعرفه های تلفن ثابت بازنگری شود اما بخش بیشتر افزایش در شهرهای بزرگ و بخش کمتر در شهرهای کوچک خواهد بود.محمود واعظی افزود: با توجه به هزینه های زیادی که شرکت مخابرات برای سرمایه گذاری در این طرح انجام داده به این شرکت اعلام کرده ایم که شش ماه بعد از اجرای طرح در تعرفه ها بازنگری خواهیم داشت.وزیر ارتباطات ادامه داد: مقرر شده تا شرکت مخابرات طرحی را برای بازنگری در تعرفه های تلفن ثابت تهیه کند که در این طرح بخش بیشتر افزایش درآمد از شهرهای بزرگ باشد و فشار روی اقشار کم درآمد کمتر باشد تا مردمی که در مناطق محروم و روستاها هستند صدمه نبینند.وی گفت: من نیز مانند مدیران مخابرات معتقدم با توجه به برنامه های زیادی که در پیش است باید کمک کنیم که مخابرات از افزایش درآمد برای توسعه استفاده کند.
وی افزود: چندی پیش نیز مشابه طرح هم کدسازی در شبکه موبایل همراه اول ایجاد شد تا تمام مشترکان یک اپراتور فارغ از شهر و محل از یک تعرفه ثابت استفاده کنند و این موضوع از نظر مالی به نفع کسانی که خارج از شهرهای بزرگ بودند، شد.
واعظی همچنین از افزایش نیاز به اینترنت در کشور خبر داد و گفت: ظرفیت دو اپراتور به سقف رسیده و برای رفع این نیاز دو پروژه را با سرعت در دستور کار داریم که شبکه زیرساخت کشور را برای تامین ظرفیت و انتقال اینترنت متحول خواهند کرد. یکی از این پروژه ها تا اسفندماه به بهره برداری می رسد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از دو تحول بزرگ در تاریخ 12 فروردین و هفته دولت سال آینده در وضعیت اینترنت کشور خبر داد.
واعظی همچنین به بیان برنامه های این وزارتخانه برای حمایت از صنعت دیتاسنترداری در کشور پرداخت و گفت: برای کسانی که هم اکنون در ایران دیتاسنتر دارند و برایشان اقتصادی نیست باید از طریق مصوبه ای از کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات این صنعت را رونق دهیم.
 شبکه ملی اطلاعات 9 سال عقب است
وی در بخش دیگری از سخنان خود به گلایه رییس کمیته ICT مجلس از فعالیت های وزارت ارتباطات پاسخ داد.
واعظی گفت: شبکه ملی اطلاعات 10 سال است که بر سر زبان هاست. گناه دولت یازدهم این بوده که اعلام کرده شبکه ملی اطلاعات را در اولویت برنامه دارد. آنهایی که امروز از عقب ماندگی این شبکه گلایه می کنند همان هایی هستند که این قانون را وضع کرده اند و در 9 سال گذشته در برابر عدم اجرای آن سکوت اختیار کردند. وی ادامه داد: بنابراین اگر شبکه ملی اطلاعات 9 سال عقب است مربوط به دولت های دیگر بوده است. خیلی به دنبال این نیستیم که در روزنامه ها چه می نویسند بلکه می دانیم ذات شبکه ملی اطلاعات بر اجرای آرام است تا سرویس ها یکی یکی در این شبکه قرار گیرند.وی ادامه داد: در آغاز به کار دولت 10 درصد ترافیک اینترنت ایران داخلی و 90 درصد خارجی بود. اکنون این نسبت به 35 به 65 تغییر کرده و امیدواریم سال آینده به نسبت 50 به 50 برسد و در آینده ای نزدیک نیز 80 درصد ترافیک اینترنت ایران داخلی و 20 درصد خارجی باشد.
وی در پاسخ به گلایه دیگر رییس کمیته ICT مجلس درباره عدم اختصاص 90 میلیارد تومان از بودجه سال 93 به بخش خصوصی گفت: در 6 ماه اول سال بودجه ای به وزارت ارتباطات نرسیده بود. اکنون هم که بودجه رسیده رقم کمی تامین شده اما اقدامات کمیته وام وجوه اداره شده آغاز شده است و شرکت هایی نیز برای تخصیص این کمک انتخاب شده اند که تا یک ماه آینده این کار انجام خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :