آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65384
تاریخ انتشار : 7 دی 1393 10:52
تعداد بازدید : 777

وزیر ارتباطات از وعده‌های خود عقب نشست؟

رفع فیلتر فیسبوک به دولت مربوط نیست

وزیر ارتباطات که پیشتر وعده داده بود با انجام فیلترینگ هوشمند، شبکه های اجتماعی فیلتر شده، باز شوند، روز گذشته اعلام کرد: اجرای موفق فیلترینگ هوشمند اینستاگرام به معنای رفع فیلتر سایت ها و شبکه های از قبل فیلترشده ماننده فیسبوک و یوتیوب نیست.

فناوران- محمود واعظی بارها با وعده انجام فیلترینگ هوشمند، نه تنها توانسته بود فشارها برای فیلتر شبکه های اجتماعی مانند وایبر و اینستاگرام را تحمل کند، به مردم نیز وعده داد بود با این طرح 10 تا 15 درصد محتواهای شبکه های اجتماعی که مجرمانه تلقی می شوند فیلتر شده و مردم امکان استفاده از سایت هایی مانند فیسبوک را داشته باشند. اما او روز گذشته در حاشیه مراسم پایان هم کدسازی تلفن ثابت در سراسر کشور، در جمع خبرنگاران، با عقب نشینی از این وعده خود توپ را در زمین کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه انداخت: آنچه در گذشته فیلتر شده مربوط به تصمیم کارگروه تعیین مصادیق است و در برنامه ما نیست. اما هم اکنون آنچه در حال بررسی است این است که شبکه های اجتماعی پرکاربرد و مورد استفاده مردم رصد شده و محتوای سالم این شبکه ها در دسترس باقی بماند. در طرح فیلترینگ هوشمند با دانشگاه ها صحبت کرده ایم و با کمک مرکز تحقیقاتی این طرح را جلو می ریم.وی افزود: طبق آنچه که اعلام شده فیلترینگ هوشمند در سه مرحله یک ماهه، سه ماهه، شش ماهه و در مجموع در ده ماه در شبکه اینترنت کشور اجرایی می شود. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: فاز اول اجرای فیلترینگ هوشمند با امکان محدودسازی تنها صفحات مجرمانه از شبکه اینستاگرام آغاز شده و ارزیابی روزانه ما نشان از موفقیت این طرح طی چند روز گذشته دارد.
 احراز هویت فقط در شبکه ملی اطلاعات
واعظی در خصوص احراز هویت کاربران در فضای مجازی گفت: با توجه به اینکه ارایه سرویس های دستگاه های دولتی در شبکه ملی اطلاعات دیده شده، احراز هویت از کاربران فضای مجازی برای استفاده از این خدمات صورت می گیرد.وی افزود: کاربران در شبکه ملی اطلاعات بدون آنکه بخواهند کارت ملی و شناسنامه برای خدماتشان ارایه کنند می توانند از خدمات دولتی استفاده کنند.
وزیر ارتباطات افزود: طرح احراز هویت از کاربران با هدف ارایه خدمات در شبکه ملی اطلاعات صورت خواهد گرفت.

 توضیحات وزیر در خصوص گزارش تشعشعات
وزیر ارتباطات در خصوص آخرین برنامه های کمیته تشعشع نیز گفت: مسوولیتی که رییس جمهور به ما محول کرده در قالب یک گزارش جمع آوری شده و نتیجه آن به رییس جمهور ارایه شده است.وی با بیان اینکه در این گزارش قدرت تشعشعات در برخی مناطق بالا بوده است، افزود: امواج به خودی خود ضرر چندانی ندارند و مردم را نباید در این زمینه نگران کرد اما اندازه گیری ها در برخی مناطق بیشتر از استاندارد بوده که با نهایی شدن این گزارش اجازه نخواهیم داد دستگاه هایی که مسبب این تشعشعات هستند این امواج را فعال کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :