آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65383
تاریخ انتشار : 7 دی 1393 10:51
تعداد بازدید : 1099

احراز هویت کاربران اینترنت با کارت هوشمند

سال آینده همه کارت هوشمند ملی می گیرند

معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور از ثبت یک میلیون و 200 هزار درخواست صدور کارت هوشمند ملی خبر داد و گفت: تاکنون حدود یک میلیون کارت هوشمند ملی صادر شده است و از ابتدای سال جاری نیز در 700 نقطه از کشور این درخواست ها به ثبت می رسد.


ایسنا- حمید پارسایی افزود: از سال 1304 تشکیل سند در سازمان ثبت احوال آغاز شد و افراد در آن زمان شناسنامه دریافت کردند. در طول این مدت تا به امروز شکل شناسنامه ها بیش از 10 بار تغییر کرده تا شکل فعلی که استاندارد نوع 3 و در اندازه پاسپورتی است.
وی افزود: از حدود سه سال پیش ایجاد پایگاه اطلاعاتی جمعیت کشور آغاز شد. البته برنامه ریزی ها از دهه 60 شروع شده بود و ورود اطلاعات به سیستم های رایانه ای نیز از سال 70 آغاز شده بود. در سال 76 قانون الزام صدور شماره ملی برای تمام افراد ایرانی ابلاغ شد که بر اساس آن سازمان ثبت احوال موظف شد به کلیه افراد بالای 15 سال کارت ملی ارایه کند.
وی تاکید کرد: در حال حاضر کارت شناسایی ملی در کشور پوشش بالای 95 درصد دارد و کلیه افراد زنده و فوت شده که از سال 1304 اطلاعاتشان در سازمان ثبت احوال به ثبت رسیده است دارای شماره ملی هستند. در حقیقت هر ایرانی یک شماره ملی دارد و امکان اینکه یک فرد دو شماره ملی داشته باشد به هیچ عنوان وجود ندارد.
پارسایی گفت: از سال 79 تا 83 طی چهار مرحله کارت های بدون عکس صرفا جهت اطلاع رسانی شماره ملی داده شد و از سال 83 به بعد کارت شناسایی ملی که عکس و کدپستی به آن اضافه شده بود برای مردم صادر شد.
معاون فناوری اطلاعات سازمان ثبت احوال کشور به آغاز فرایند صدور کارت هوشمند ملی از سه سال یش در قم به صورت پایلوت پرداخت و گفت: حدود 10 هزار کارت هوشمند ملی در این طرح صادر شد و از ابتدای سال جاری نیز در 700 نقطه از جمله 120 دفتر پستی و 50 دفتر پیشخوان خدمت دولت در سراسر کشور درخواست برای صدور کارت هوشمند ملی را ثبت می کنند.
وی تاکید کرد: از مهرماه سال جاری برای افرادی که نخستین بار است کارت ملی دریافت می کنند و همچنین افرادی که می خواهند کارت ملی المثنی دریافت کنند کارت هوشمند ملی صادر می شود.
وی ثبت اطلاعات به صورت لیزری روی کارت هوشمند ملی را از خصوصیات این کارت معرفی کرد و افزود: در کارت های قدیمی احراز هویت در فضای فیزیکی انجام می شد و این کارت ها به دو سوال «کیست؟ و کجاست؟» با اطلاعات هویتی و کد پستی پاسخ می داد اما کارت هوشمند ملی ضمن اینکه دوام بالایی دارد امکان جعل هم در آن بسیار کاهش پیدا کرده و تقریبا غیرممکن است و فرد در فضای مجازی نیز می تواند خود را معرفی کند.
معاون فناوری اطلاعات سازمان ثبت احوال کشور در گفت: امضای الکترونیکی، کد پستی، اثر انگشت و اطلاعات هویتی در تراشه کارت هوشمند ملی وجود دارد و فرد می تواند در فضای مجازی و اینترنت خود را معرفی کند و از اپلیکیشن های مختلف در فضای اینترنت استفاده کند.

 فراخوان از ابتدای 94
مدیرکل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور نیز گفت: در 9 ماهه اول سال جاری 756 هزار درخواست برای صدور کارت ملی هوشمند به دست ما رسیده که تا کنون 523 هزار و 500 کارت صادر شده است.
محسن اسماعیلی افزود: از ابتدای سال 91 تا کنون یک میلیون و 50 هزار کارت ملی هوشمند صادر شده است و امسال جهش خوبی در اخذ درخواست های صدور کارت ملی هوشمند داشته ایم.
وی با بیان اینکه کارت ملی هوشمند در حال حاضر برای سه دسته از افراد در حال حاضر صادر می شود، افزود: افرادی که سنشان به 15 سال تمام رسیده است باید پس از عکس دار کردن شناسنامه خود نسبت به دریافت کارت ملی هوشمند اقدام کنند. دسته دیگر افرادی هستند که کارت ملی خود را مفقود کرده اند، علاوه بر آن هم کارت ملی هوشمند برای اشخاصی که لازم است مشخصات هویتی آنها اصلاح شود نیز صادر می شود. به عنوان نمونه نام یا نام خانوادگی برخی افراد تغییر کرده است.
مدیرکل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور تاکید کرد: کارت ملی کنونی تا سال 94 اعتبار دارد و دارندگان آن می توانند به پیشخوان های ارایه خدمات مراجعه کنند و خدمات دریافت کنند.
اسماعیلی گفت: قرار بود در پایان سال جاری فراخوان صدور کارت ملی هوشمند را بررسی کنیم تا در سال 94 گروه های سنی بیشتری بتوانند از این کارت بهره مند شوند و این فراخوان در سال 94 اعلام می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :