آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65381
تاریخ انتشار : 7 دی 1393 10:50
تعداد بازدید : 810

بین گمرک و سازمان توسعه تجارت امضا شد:

تفاهم نامه تبادل الکترونیکی اطلاعات برای اجرای پنجره واحد

تفاهم نامه تبادل الکترونیکی اطلاعات در راستای پیاده سازی پنجره واحد تجارت فرامرزی میان گمرک و سازمان توسعه تجارت امضا شد.

فناوران- این تفاهم نامه که به امضای مسعود کرباسیان رییس کل گمرک ایران و ولی الله افخمی راد رییس سازمان توسعه تجارت رسید، با هدف فرهنگ سازی به منظور ایجاد زمینه مشارکت حداکثری ذی نفعان در طرح پنجره واحد تجارت فرامرزی در گمرک منعقد شده است.
طبق این تفاهم، کمرگ برای ایجاد تسهیل در رویه های تجارت خارجی موظف است شرایطی فراهم کند تا صاحبان کالا بتوانند پیش از ورود کالا به کشور بر اساس اطلاعات ثبت سفارش اقدام به پیش اظهاری و سپس نسبت به ارسال اطلاعات پیش اظهاری و اطلاعات پروانه های گمرکی به صورت برخط به سازمان توسعه تجارت اقدام کنند.
از دیگر وظایف گمرک، ایجاد شرایط برای پرداخت الکترونیکی مابه التفاوت حق ثبت سفارش به حساب الکترونیکی سازمان توسعه تجارت و همچنین ایجاد امکانات اداری، تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری برای استقرار نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت در گمرکات اجرایی است.
بر این اساس سازمان توسعه تجارت نیز باید اطلاعات ثبت سفارش های صورت گرفته را علاوه بر بستر ارتباطی موجود به صورت وب سرویس و برخط به گمرک ارسال کند و در صورت افزایش ارزش کالا بر اساس نظر استنباطی گمرک، نسبت به اعلام شماره حساب و انجام تدابیر لازم برای پرداخت الکترونیکی مابه التفاوت حق ثبت سفارش به صاحبان کالا اقدام کند.
استقرار نمایندگان تام الاختیار سازمان توسعه تجارت برای صدور و اصلاح ثبت سفارش در گمرکات اجرایی با هماهنگی سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها از دیگر وظایف این سازمان خواهد بود.
بستر ارتباطی برای تبادل اطلاعات میان سازمان های توسعه تجارت و گمرک علاوه بر مسیر ارتباطی موجود به صورت شبانه روزی و از طریق ایجاد وب سرویس مستقیم خواهد بود.
طبق این تفاهم نامه هر یک از طرفین متعهد به استفاده از استانداردهای مورد توافق برای حفظ امنیت، یکپارچگی و انکارناپذیری اطلاعات مورد تبادل و صحت آن است.
این تفاهم نامه که در پنج ماده تنظیم شده تا دو سال پس از تاریخ امضا اعتبار دارد و مدت زمان لازم برای اجرا و ارایه دستور العمل های مورد نیاز نیز 20 روز پیش بینی شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :