آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64817
تاریخ انتشار : 26 آذر 1393 11:39
تعداد بازدید : 1136

حمایت از شرکت های دانش بنیان نیازمند بازنگری است

یک فعال در عرصه فناوری کشور، معتقد است، شرکت‎های دانش بنیان برای اینکه پایه های قوی تری داشته باشد نیاز به حمایت دولت دارد.
فناوران- عبدالله محمدی، با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان می توانند نقش خوبی را در بازار سرمایه ایفا کنند، افزود: آنها در این راه نیازمند حمایت دولت و شرکت های خصوصی هستند. اما در ابتدا باید بررسی شود این شرکت فعالیت سودمندی را دنبال می کند یا خیر.
محمدی، حمایت دولت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شرکت های دانش بنیان را بسیار تاثیرگذار در رشد و موفقیت آنها دانست و افزود: با این حال، باید این حمایت حساب شده و با تحقیق قبلی صورت بگیرد.
وی گفت: برخی شرکت ها فقط به کار مونتاژ مشغول هستند و یا اجناسی را از کشورهای دیگر وارد می کنند، باید به این نکات توجه کرد که شرکتی محصول وارداتی را با زدن برچسب نام خود وارد بازار نکند. بهتر است دقت کنیم که تمامی شرکت‎ها محصولات نوآورانه خود را به بازار عرضه کنند.
وی همچنین توضیح داد: مسوولان این حوزه ابتدا باید مد نظر قرار دهند که این شرکت در حوزه خود کارآمد هست یا خیر و سپس حمایت مقطعی از آن را پیش بگیرند و اگر شواهد نشان از موفقیت داشت، حمایت را ادامه دهند.
وی درباره نحوه حمایت سرمایه گذاران غیردولتی از شرکت های خصوصی علمی گفت: سرمایه گذاران غیردولتی بیشتر دنبال سود هستند. به این معنا که اگر قدمی برای شرکت های علمی خصوصی برمی دارند، در ابتدا میزان دریافت سود را جویا می شوند. این در حالی است که کار علمی مانند کاشت نهال است و نمی توان به زودی منتظر سود دهی آن شد. این کار نیازمند صبر است.
وی افزود:  همین مساله موجب می شود سرمایه گذاران ریسک نکنند و ترجیح دهند سرمایه خود را در حوزه های زود بازده سرمایه گذاری کنند.
از نظر این فعال فناور، تنها سرمایه گذاران غیر دولتی متعهد به کشور می توانند در زمینه شرکت های خصوصی علمی سرمایه گذاری کنند و این بار سنگین را به سر منزل مقصود برسانند.
محمدی افزود: شرکت های علمی و دانش بنیان هم علاوه بر افراد محقق و نوآور نیاز به افراد فارغ التحصیل از رشته های مختلف مانند روابط عمومی، حسابدار، مدیریت بازرگانی و حتی قطعه ساز دارند که موجب تسریع در روند تولید این شرکت ها شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :