آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64816
تاریخ انتشار : 26 آذر 1393 11:38
تعداد بازدید : 1162

سرمایه گذاری فعلی امکان توسعه تولید کشور را ندارد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: چندین دهه از نظریات اقتصاد توسعه که عامل فناوری را به عنوان یکی از عوامل مهم و موثر در رشد و توسعه صنعتی و اقتصادی می‎دانند، گذشته است، بر این اساس سرمایه‎گذاری به تنهایی پاسخگوی نیاز به رشد و توسعه کشور در تولید نیست.


روابط عمومی سازمان صنایع کوچک- سیدمحمدعلی سیدابریشمی افزود: آمار و اطلاعات نشان می‎دهد که کشورهای در حال توسعه و اخیرا صنعتی شده طی چند دهه اخیر همزمان با افزایش تولید و رشد اقتصادی سهم پژوهش را نیز از تولید ناخالص داخلی افزایش داده‎اند.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک وشهرک‎های صنعتی ایران تصریح کرد: به عنوان مثال در کشوری مثل کره جنوبی این سهم که در اوایل دهه 1960 میلادی کمتر از 0.2 درصد بوده در حال حاضر که به یکی از اقتصادهای بزرگ دنیا تبدیل شده و از 4 درصد نیز گذشته است.
سیدابریشمی در خصوص سهم حوزه پژوهش از تولید ناخالص داخلی نیز گفت: طبق آمار موجود سهم تحقیق و پژوهش نسبت به تولید ناخالص داخلی کشورها در بعضی از کشورهای پیشرفته صنعتی از 4درصد نیز گذشته که متاسفانه این نسبت در کشور ما کمتر از یک درصد است.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه حدود 32هزار واحد صنعتی در شهرک‎ها و نواحی صنعتی به بهره‎برداری رسیده است، گفت: در حال حاضر کمبود نقدینگی، مهم‎ترین معضل واحدهای تولیدی بوده که هم اکنون نیز با آن مواجه هستیم.
وی تصریح کرد: در حال حاضر 82 هزار واحد صنعتی کوچک در سراسر کشور به بهره برداری رسیده که این میزان 92درصد سهم صنایع کل کشور را در بر گرفته
 است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت سهم اشتغال این واحدهای صنعتی را 45 درصد عنوان کرد و افزود: سازمان در کنار توسعه صنایع کوچک، تسهیل، تشویق و بسترسازی در راستای ایجاد پیوند مناسب و ساماندهی بین صنایع کوچک، متوسط و بزرگ را نیز با جدیت پیگیری می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :