آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64801
تاریخ انتشار : 26 آذر 1393 11:8
تعداد بازدید : 1428

گام بلند وزارت بهداشت در حوزه سلامت الکترونیکی

بیمارستان های دولتی به سامانه پرونده الکترونیکی بیمار متصل شدند

مشاور وزیر بهداشت گفت: همه ۵۶۰ بیمارستان دولتی و دانشگاهی کشور به سامانه پرونده الکترونیکی بیمار مجهز و متصل شده اند و از ۱۵ اردیبهشت امسال همه اطلاعات بیماران در این سامانه ثبت و ضبط می شود.
خبرگزاری فارس- علی ریاضی، رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت گفت: تمام بیمارستان های دولتی و دانشگاهی از ابتدای اجرای طرح تحول سلامت به سامانه پرونده الکترونیکی بیماران متصل شده اند.
وی افزود: تمام اطلاعات بیماران در سیستم الکترونیکی «سپاس» وزارت بهداشت ثبت می شود و برای تک تک بیمارانی که به بیمارستان های دولتی مراجعه می کنند، پرونده الکترونیکی سلامت تشکیل می شود و اطلاعات سلامت فرد بر اساس کد ملی ذخیره می شود.
مشاور وزیر بهداشت گفت: علاوه بر اطلاعات بیماران، این سامانه به سامانه سازمان ثبت احوال نیز مرتبط شده و اطلاعات افراد تازه متولد شده و افراد فوت شده نیز وارد این سیستم می شود.
ریاضی افزود: پرونده الکترونیکی سلامت بیماران جزیی از سامانه الکترونیکی وزارت بهداشت با عنوان«سپاس» است که با سامانه سازمان بیمه خدمات سلامت نیز مرتبط شده و امکان انجام استعلام های اداری بین دو سازمان از طریق این سامانه فراهم شده است.
وی گفت: در سامانه ارایه خدمات الکترونیکی بیمارستانی وزارت بهداشت، تمام سوابق مراجعات بیماران در پرونده الکترونیکی آنها ثبت می شود و در تمام بیمارستان های دولتی امکان دسترسی به این اطلاعات وجود دارد.
وی گفت: یکی از دیگر از مزایای این سامانه این  است که اطلاعات گسترده ای را از وضعیت شیوع بیماری ها و وضعیت سلامت مناطق مختلف کشور در اختیار مسوولان وزارت بهداشت قرار می گیرد که برای مدیریت و سیاستگذاری نظام سلامت ارزش زیادی دارد. ضمن اینکه امکان مدیریت مالی منابع وزارت بهداشت را نیز فراهم می کند.
ریاضی گفت: سامانه پرونده الکترونیکی بیماران وزارت بهداشت یک داشبورد مدیریتی دارد که در اختیار مسوولان ستاد وزارت بهداشت است. این سامانه علاوه بر خدمات کاربردهای مدیریتی و مدیریت منابع باعث ارتقای کیفیت خدمات بهداشتی- درمانی نیز می شود ضمن اینکه جلوی اقدامات تکراری و موازی کاری ها را نیز می گیرد.
رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت گفت: فعلا فقط بیمارستان های دولتی به این سامانه متصل هستند و داروخانه ها و مراکز بهداشتی و درمانی خصوصی به این سامانه متصل نیستند.
وی گفت: دیتا سنتر این سامانه بسیار قدرتمند است و تمام پیش بینی های امنیتی برای حفظ محرمانه بودن اطلاعات افراد رعایت شده و از این نظر به این سامانه اطمینان کامل وجود دارد.
مشاور وزیر بهداشت گفت: بر اساس سامانه خدمات الکترونیکی در آینده خدمات جدیدی به مردم ارایه می شود که ارایه آموزش های مرتبط با سلامت
از جمله این خدمات است. ضمن اینکه قرار است در آینده سایر مراکز بهداشتی و درمانی نیز به این سامانه متصل شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :