آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64800
تاریخ انتشار : 26 آذر 1393 11:6
تعداد بازدید : 864

4 میلیون چک بی محل صادر شد

چکاوک امسال چک های برگشتی را ساماندهی می کند

رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت: به منظور ساماندهی وضعیت چک های بانکی طرح چکاوک در 12 استان اجرا شده و تا اسفند ماه امسال در کل کشور عملیاتی می شود.


 ایرنا - رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت: به منظور ساماندهی وضعیت چک های بانکی طرح چکاوک در 12 استان اجرا شده و تا اسفند ماه امسال در کل کشور عملیاتی می شود.
 ولی الله سیف در حاشیه جلسه شورای برنامه ریزی استان تهران در جمع خبرنگاران میزان چک های برگشتی طی هفت ماهه ابتدای سال جاری را حدود 4 میلیون برگ اعلام کرد و اظهار داشت: این میزان طی چهار سال گذشته 26 میلیون برگ چک بوده است.
وی میزان چک های برگشتی را بالا دانست و آن را موجب بی اعتمادی در بازار و اقتصاد کشور خواند و بیان کرد: نظام بانکی و مردم باید برای کاهش آن اقدامات لازم انجام بدهند.
سیف وظیفه مردم را مراعات در نحوه چک دادن ذکر کرد و به نظام بانکی توصیه کرد تا بدون دلیل برای افرادی که سابقه خوب مالی ندارند دسته چک صادر نکنند.
رییس کل بانک مرکزی از عزم جدی بانک مرکزی برای ساماندهی وضعیت صدور چک خبر داد و تصریح داشت: سامانه چکاوک این امکان را می دهد که اعتبار صادر کننده چک برای ذینفع کامل مشخص گردد.
وی با بیان دیگر مزیت این سامانه اظهار داشت: بانک صادر کننده دسته چک و مشتری باید در حساب خود موجودی داشته باشند تا در اتاق پایاپای تهاتر شود.
سیف تاکید کرد: سامانه چکاوک یک انضباط ویژه ای برای صدور چک ایجاد خواهد کرد.
سیف وضعیت بازار ارز را بر اساس عوامل بنیادین موثر در تعادل بازار ارز بدون تفاوت نسبت به گذشته دانست و تصریح کرد: نرخ بازار ارز یک نرخ تعادلی است و تنها با دخالت هایی که گاها در آن می شود دچار
نوسان می شود.
رییس کل بانک مرکزی ایران تاکید کرد: ما نگاه کاملا منطقی به قیمت ارز در بازار آزاد داریم و عوامل بنیادین خود باید به طور معمول تعدیل لازم را اعمال کند و بسته به شرایط بتدریج باعث تغییر قیمت شود.
وی تغییر ناگهانی در قیمت ارز در بازار آزاد را منطقی ندانست و تصریح داشت: بانک مرکزی برای انضباط بازار برنامه هایی را در دست اجرا دارد.
سیف نرخ تعیین شده ارز در بودجه را یک نرخ محاسباتی دانست که به هیچ وجه تقیدی نسبت به تحقق آن وجود ندارد.
رییس کل بانک مرکزی ایران گفت: ممکن است شرایط به گونه ای شود که این نرخ محقق نشود و یا اندکی تغییر داشته باشد که ارتباطی با بازار ندارد.
وی با بیان تعیین نرخ ارز در بودجه سال جاری بر پایه 2 هزار و 650 تومان عنوان داشت: اکنون که 9 ماه از سال گذشته است، نرخ آن به 2 هزار و 690 تومان رسیده و بررسی نشان می دهد که طی 7 ماه گذشته این نرخ از2 هزار و 520 تا 530 تومان بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :