آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64724
تاریخ انتشار : 25 آذر 1393 11:52
تعداد بازدید : 861

اقتصاد سیاسی هدفمندی یارانه ها منتشر شد

در آستانه چهارمین سالگرد آغاز طرح هدفمندی یارانه ها، کتاب «اقتصاد سیاسی هدفمندسازی یارانه ها در ایران» از سوی نشر پرکاس منتشر شد.

فناوران- این کتاب با مقدمه دکتر فرشاد مومنی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و به نویسندگی بهاره گنجی، رضا مجیدزاده، سپیده اکبربیگی، زهرا مشفق و محدثه سلیمانی منتشر شده است.
در این کتاب ضمن مقایسه طرح هدفمندی یارانه ها و طرح تعدیل ساختاری (که در دهه 1370 انجام شد) به شباهت های این دو طرح پرداخته و تصویری بی طرفانه از پیامدهای هر دو طرح ارایه کند.
برنامه هدفمندی یارانه ها، مهم ترین سیاست اقتصاد ایران در دهه 1380 و 1390 است، با این حال محور و رویکرد آن با سیاست تعدیل ساختاری دهه 1370 تفاوت معناداری نداشت و عملکردی به مانند برنامه تعدیل به جای گذاشته است.
در این کتاب تلاش شده است تا ضمن مرور مبانی نظری پشتیبان هر دو سیاست، مطالعه تجربه جهانی و مرور مشخصات اقتصاد ایران، روند اجرای برنامه هدفمندسازی یارانه ها با توجه به سه فصل اول کتاب ارزیابی شده و در نهایت تصویری از پیامدهای آن در دو بخش تخصصی قیمت حامل های انرژی و بخش مسکن ارایه شود.
در فصل چهارم نیز که شاید آن را بتوان مهم ترین فصل کتاب دانست، روزشمار طرح هدفمندسازی یارانه ها آمده است که به بررسی تمام اظهارنظرها، وعده ها و نکات متناقض در این طرح می پردازد.
علاقه مندان برای تهیه این کتاب می توانند با شماره تلفن 88319500 کارگروه فرابازی توسعه، 88905607 موسسه دین و اقتصاد و یا نشر پرکاس تماس بگیرند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :