آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64707
تاریخ انتشار : 25 آذر 1393 11:24
تعداد بازدید : 1210

با راه‌‌اندازی سامانه جامع ساخت و اجرای محتوای آموزش الکترونیکی

محدودیت ناشی از تحریم در آموزش الکترونیکی برداشته شد

معصومه لطفی- سامانه جامع ساخت و اجرای محتوای آموزش الکترونیکی مبتنی بر استاندارد اسکرم، به عنوان قابلیتی جدید در عرصه آموزش الکترونیکی، ارایه شد.


فناوران- بر اساس تفاهم نامه همکاری میان دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی و شرکت انگاره نگار، این دبیرخانه با تامین‏ زیرساخت سخت ‏افزاری و ارتباطی لازم و پرداختن به ضوابط و مقررات مربوطه از یک سو و  بخش خصوصی با توسعه‏، پشتیبانی سامانه و ارایه‏ خدمات بر بستر رایانش ابری برای جامعه هدف  از سوی دیگر، سامانه ساخت و اجرای محتوای الکترونیکی مبتنی بر استاندارد اسکرم را ارایه شده است.
بدین منظور پورتالی تخصصی تحت عنوان اسکرم سازان با نشانی scormmakers.scict.ir  طراحی و راه اندازی شده که هدف آن فراهم کردن امکاناتی کارآمد و مقرون به صرفه در زمینه پاسخگویی به نیازمندی‏ های جامعه آموزشی جهت تطبیق با استاندارد جهانی اسکرم، چه از منظر ساخت محتوا و چه از نقطه نظر به اجرا در آوردن آن از طریق سیستم‏ های مدیریت آموزش الکترونیکی «LMS» است.
از این ‏رو، فعالان در این حوزه قادر خواهند بود که بدون برنامه‏ نویسی، محتواهای مربوطه را با استفاده از یک داشبورد مدیریتی تحت وب مستقیما از فرمت PDF به فرمت مبتنی بر استاندارد اسکرم (در تطبیق کامل با اصلاحیه‏ های سه و چهار نسخه اسکرم ٢٠٠۴) تبدیل و دستورالعمل‏ های آموزشی مربوطه را در آنها بگنجانند و ضمن انجام این کار، ویژگی‏های غیر متنی (فرمت‏، جداول، تصاویر ...) موجود در محتوا را به شکل اولیه حفظ کنند.
همچنین با بهر‏ه گیری از امکانات چندرسانه‏ ای تعبیه شده، می توان عکس‏ها، فیلم‏ ها و فایل‏ های صوتی را  در جاهای دلخواه به محتوای مربوطه افزود و پیش‏ شرط‏های نمایش آن را تعریف کرد.
علاوه بر موارد ذکر شده، قابلیت برگزاری امتحان در این سامانه در هر مرحله از روند آموزش در درون و بیرون درس، امکان تعریف جریان درسی و مجوز دسترسی به مرحله بعدی آموزش را فراهم می کند، همچنین محتوای درج شده از قابلیت ویراستاری برخوردار است.
نکته قابل توجه این است که در کشور ما، نسخ قدیمی موتور اسکرم جهت تطبیق با این استاندارد مورد استفاده قرار می‏‏گیرد. به عبارتی، نسخی که فاقد قابلیت‏‏های پیشرفته هستند و به دلیل مشکل تحریم، نسخ به روز موتور اسکرم به طرق قانونی به ایران داده نمی‏شود. در مواردی هم که دسترسی به چنین نسخی در کشور امکان پذیر شده، امکان استفاده از قابلیت‏هایی مهم همچون (Sequencing & Navigation) که مهم ترین قابلیت اسکرم 2004 به‏شمار می‏آید، در آنها موجود نیست.
صرف نظر از اینکه کدام ورژن موتور اسکرم در نهایت مورد استفاده قرار می‏ گیرد، کاربری موتور اسکرم در جهان صرفا در محدوده اجرای محتواهای از پیش استانداردسازی شده قابل تعریف است و نه تولید محتوا طبق استاندارد.
این در حالی است که سامانه‏‏ای که اکنون در کشور تولید شده، از هر دو نوع قابلیت برخوردار است. به عبارتی، بدون نیاز به برنامه‏ نویسی (به صورت zero coding) محتوای مربوطه استانداردسازی شده و سپس روی LMS مورد نظر و یا به صورت مستقل از LMS به‏ اجرا در می‏آید.
به علاوه اینکه کلیه فعالیت‏های یادگیرنده در خصوص درس مورد نظر ثبت می‏شود. حسب تحقیق به‏ عمل آمده در این خصوص، این رویکرد در جهان منحصر به فرد تلقی می‏ شود.
به نظر می رسد کاربران از طریق این سامانه، می توانند امکاناتی که به دلیل تحریم ها از آن محروم بودند را به دست آورده و استفاده کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :