آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64703
تاریخ انتشار : 25 آذر 1393 11:19
تعداد بازدید : 827

دفاتر پلیس+10 نقض امنیت به جای الگو سازی

بارها و به درستی بانک مرکزی، شاپرک و پلیس فضای تبادل اطلاعات هشدار داده است که هنگام استفاده از دستگاه کارتخوان، رمز باید به صورت مستقیم توسط مشتری وارد شود.


علی اصلان شهلا
رمز کارت بانکی در زمره یکی از محرمانه ترین اطلاعات شخصی هر فرد است. با توجه به این که به طور مرتب اخبار گوناگونی در مورد سو استفاده های ناشی از ابزارهای الکترونیکی به دلیل رعایت نکردن ابتدایی ترین موارد امنیتی هستیم، وارد کردن رمز توسط مشتری اهمیتی دوچندان می یابد.
به عنوان نمونه، کپی کردن اطلاعات کارت روشی متداول و نسبتا آسان برای سو استفاده گران است و آنها پس از کپی کارت، تنها نیاز به رمز مشتری دارند.
متاسفانه در بسیاری از نقاطی که دستگاه کارتخوان نصب شده است، صاحب کارتخوان به بهانه کوتاهی سیم و نداشتن جای مناسب، این دستگاه را در پشت پیشخوان و دور از دسترس مشتری قرار می دهد و عملا مردم چاره ای جز اعلام رمز خود با صدای بلند و تسلیم این اطلاعات محرمانه را ندارند.
هرچند پلیس فتا تلاش می کند با فرهنگ سازی مناسب این موضوع را حل کند، اما اکنون شاهد آن هستیم که در برخی از دفاتر پلیس+10، که به عنوان بازوی نیروی انتظامی در ارایه خدمات الکترونیکی به مردم فعالیت می کنند، همین اصل ساده رعایت نشده و دستگاه کارتخوان، دور از دسترس مشتریان قرارگرفته است.
برای نمونه نگارنده روز گذشته به یکی از دفاتر پلیس+10 در تهرانپارس برای اخذ خلافی خودرو مراجعه کردم و برای پرداخت هزینه این خدمت، درخواست دستگاه کارتخوان کردم. اما متصدی اعلام کرد که به دلیل کوتاهی سیم، امکان ورود رمز توسط من وجود ندارد و باید رمز خود را به او اعلام کنم.
جالب تر آن که وقتی با اعتراض بنده مواجه شد، با لبخندی تمسخرآمیز اعلام کرد که همه جا همین است.
خوب است پلیس فتا، اعمال هشدارهای امنیتی را از دفاتر خود پلیس آغاز کند تا مصداق بارز ضرب المثل «هرچه بگندد نمکش می زنند، وای به روزی که بگندد نمک» نشود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :