آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64700
تاریخ انتشار : 25 آذر 1393 11:12
تعداد بازدید : 974

رییس اتاق اصناف ایران:

دولت،سالی 840 میلیارد تومان از قاچاق موبایل زیان می بیند

رییس اتاق اصناف ایران تاکید کرد: واردات رسمی و قانونی موبایل درآمد 840 میلیارد تومانی برای دولت خواهد داشت.

ایسنا- علی فاضلی اعلام کرد: عدم حمایت از تولید داخل صنعت موبایل را به تعطیلی کشاند.
رییس اتاق اصناف ایران درباره جلوگیری از قاچاق و افزایش واردات قانونی موبایل به کشور براساس اعلام ستاد مبارزه با قاچاق کالا بعد از گذراندن مراحل قانونی واردات رسمی موبایل بعد از ثبت شماره گوشی در گمرک در سازمان تنظیم مقررات ارتباطات نیز به ثبت برسد، گفت: از این موضوع اطلاعی ندارم اما آنچه که مسلم است این است که در طول چند سال گذشته با حمایت مخابرات کارخانه تولید تلفن همراه (صاایران) کار خود را آغاز کرد که شاید به دلیل حمایت نشدن این مجموعه تولید تلفن همراه به فراموشی سپرده شد.
فاضلی در ادامه تاکید کرد: این موضوع موجب شد که این افراد به شرکت های معتبر خارجی راه یافته و فعالیت کنند.وی همچنین اعلام کرد: متاسفانه بیش از 90 درصد تلفن همراه از طریق قاچاق وارد می شود و این در حالی است که اگر همه واردات به صورت قانونی انجام شود درآمد 840 میلیارد تومانی نصیب دولت خواهد شد.فاضلی، اتاق اصناف، گمرک و سیستم تعرفه گذاری در کشور را در این زمینه مقصر دانست و گفت: اتاق اصناف طرحی را برای کاهش تعرفه واردات موبایل مطالعه و به دولت ارائه کرده اما موضوع مهم آن است که تعامل اصلی بین اصناف و دولت به طور کامل عملیاتی نشده است.
 سود قاچاق بیشتر است
ابراهیم درستی، رییس اتحادیه فروشندگان دستگاه های صوتی و تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی، اعلام کرد: بیشتر گوشی های قاچاق موجود در کشور بیش از 500 هزار تومان قیمت دارند.
وی افزود: وارد کننده قانونی باید شش درصد تعرفه واردات موبایل، هشت درصد مالیات بر ارزش افزوده و سه درصد هزینه های جانبی دیگر را بپردازد، بنابراین برای واردات قانونی گوشی باید حدود 20 درصد از کل درآمد هزینه شود بنابراین با نگاهی به این آمار متوجه می شویم که ورود قانونی گوشی از طریق قاچاق سود بیشتری برای قاچاقچی به همراه دارد.
رییس اتحادیه فروشندگان دستگاه های صوتی و تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی در عین حال بر صفر شدن تعرفه موبایل تاکید کرد و گفت: صفر شدن تعرفه موبایل باعث کاهش قاچاق و از طرفی افزایش درآمد دولت از طریق واردات رسمی موبایل خواهد شد.
 طرح رجیستری ابهام دارد
محمد حسین برخوردار رئیس مجمع عالی واردات نیز در مورد رجیستر گوشی های موبایل اعلام کرد: شناسایی گوشی های قانونی از طریق شماره سریال در گذشته هم انجام شد اما گوشی های فعلی در دست مردم چگونه شناسایی می شود که قاچاق بوده
 یا خیر.
وی درباره ساز و کارهای فنی غیرفعال کردن گوشی های قاچاق در کشور با همکاری اپراتورها گفت: این کار شدنی است و در گذشته نیز صورت گرفته است. لازمه انجام چنین کاری طراحی نرم افزاری است که شماره سریال لیست های عدل بندی موبایل ها را اسکن کرده و در اختیار اپراتورها قرار دهند تا اپراتور لازم نباشد به صورت دستی اقدام به رجیستر کردن شماره سریال ها کند.
وی افزود: اسکن شماره سریال ها توسط این نرم افزار وقتی از اپراتور برای رجیستر کردن نخواهد گرفت و در نهایت بهترین کار برای جلوگیری از واردات قاچاق است.
وی درباره واردات مسافری گوشی گفت: اگر چنین کاری به مرحله اجرا در کشور برسد، مسافران نباید با خودشان گوشی وارد کنند زیرا این کار نه لزومی دارد و نه در دیگر کشورها مرسوم
 است.
برخوردار همچنین درباره اینکه آیا امکان دارد سریال کالا با شماره های الصاق شده روی عدل بندی متفاوت باشد، گفت: اگر چنین اتفاقی بیفتد گوشی دیگر در شبکه اپراتورها رجیستر نیست و کار نمی کند بنابراین خریدار باید گوشی را پس دهد یا ممکن است ساز و کاری برای شناسایی مجدد صورت گیرد.
رئیس مجمع عالی واردات درباره وضعیت رجیستری مشترکان قدیمی و کسانی که هم اکنون گوشی دارند گفت: این موضوع می تواند یکی از معضلات باشد زیرا اگر از اول چنین کاری را انجام می دادند اکنون با چنین چالشی مواجه نبودند.
وی اعلام کرد: شاید بهترین راهکار نادیده گرفتن گوشی های قدیمی است و معیار را بر قانونی بودن این گوشی ها بگذارند؛ بنابراین با این راهکار باید اطلاعات تمامی گوشی های فعلی در اپراتورها ثبت شود تا بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.
برخوردار در عین حال اجرای دقیق چنین طرحی را تا 90 درصد برای جلوگیری از قاچاق تلفن همراه به کشور موثر دانست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :