آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64698
تاریخ انتشار : 25 آذر 1393 11:9
تعداد بازدید : 802

ساخت فناوری پوشیدنی با الهام از عنکبوت

ابزارهای پوشیدنی آینده فناوری را رقم خواهند زد و انسان آینده دیگر نیازی به حمل ابزار ندارد، بلکه آن را می پوشد. در واقع، ابزارها دیگر معنی قابل حمل بودن یا پرتابل را از دست خواهند داد و جنبه پوشیدنی خواهند گرفت.


تاکنون ابزار پوشیدنی متعددی توسط غول های فناوری به بازار عرضه شده که می توان پیشگام آنها را گوگل دانست که با عرضه عینک هوشمندش تحولی در این صنعت به وجود آورد. به هر حال، با پیشرفت علم و فناوری این ابزارهای پوشیدنی کاربردی تر و حساس تر خواهند شد.  یکی از فناوری هایی که در طراحی و ساخت ابزارهای پوشیدنی بسیار مهم است، حسگرهایی است که در آنها تعبیه می شوند. این حسگرها در واقع مهم ترین وظیفه را به عهده دارند و با شناسایی و تشخیص محیط اطراف آنها را به ابزار منتقل می کنند.
در همین راستا نیز محققان کره جنوبی با الهام از پاهای بسیار ظریف و دقیق عنکبوت ها، فناوری جدیدی طراحی کرده اند که تمامی ارتعاشات و حرکات بسیار ریز و ضعیف را شناسایی می کند و در ابزارهای پوشیدنی کاربرد دارد. این محققان، فناوری مذکور را به گونه ای طراحی کرده اند که از ارتعاشات ناچیز و کوچک اندام های «لیریفرم» عنکبوت ایده می گیرد. لیریفرم، اندام هایی هستند که لرزش دارند و سیگنال های عصبی را ارسال می کنند. این اندام ها در زمان برخورد عنکبوت به محیط اطرافش، اشیا را لمس کرده و آنها را شناسایی می کنند. محققان این سیستم مصنوعی را با استفاده از لایه های پلاتینیوم و پلیمر نرم که جریان برق از میان آنها عبور می کند و شکاف های لیریفرم را بازسازی می کند، ساخته اند. هر تغییر حتی بسیار کوچک در سایز این شکاف ها، مقاومت الکتریکی به وجود می آورد که اندازه گیری ارتعاشات بسیار ضعیف را ممکن می سازد.
این فناوری فوق حساس می تواند راهگشای ساخت حسگرهای بسیار دقیق و ظریف باشد که تاکنون ساخت آنها میسر نبوده است. در این صورت، دانشمندان در آینده می توانند مچ بندهایی را با استفاده از این فناوری بسازند که ارتعاشات بسیار ریز ضربان قلب را تشخیص و عملکرد قلب را بررسی کند.
یکی دیگر از ایده های محققان برای کاربرد این فناوری، استفاده از آن در افرادی است که به هر دلیل صدای خود را از دست داده اند و قادر به صحبت نیستند. این فناوری می تواند با تشخیص و آشکارسازی ارتعاشات تارهای صوتی فرد، آنها را به صوت تبدیل کند.
محققان همچنین ادعا می کنند که در آینده ای نزدیک، تونرهای آلات موسیقی با بهره گیری از این فناوری ابداع خواهند شد که هر صدای ظریفی را خواهند گرفت.
این موارد تنها بخشی از ایده های محققانی است که مبادرت به ساخت این سیستم کرده اند. آنها معتقدند که کاربرد این فناوری فراتر از اینها خواهد بود. زیرا این فناوری بسیار بادوام، انعطاف پذیر و ساخت آن نیز بسیار راحت است.
منبع: Engadget


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :