آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64079
تاریخ انتشار : 11 آذر 1393 12:49
تعداد بازدید : 734

تدوین لایحه قانون مالکیت فکری در دولت

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از برنامه ریزی برای تاسیس شرکت های دانشگاهی توسط استادان دانشگاه ها برای تجاری سازی فناوری ها خبر داد.


خبرگزاری فارس- چهارمین کنفرانس بین المللی و هشتمین کنفرانس ملی مدیریت فناوری با پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز آغاز به کار کرد.
 محمد فرهادی در پیام خود با اعلام اینکه سیاست های مهم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این دوره، تبدیل دانشگاه های کشور به دانشگاه کارآفرین و تکمیل حلقه  علم به تولید و توسعه شرکت های دانش بنیان است گفت: لازمه این کار، ایفای نقش بسیار فعال استادان و دانشجویان دانشگاه ها در توسعه فناوری و
نوآوری است.
وی افزود: در این راستا بها دادن به پژوهش های مساله محور که از سوی نهادهای کشور تعریف و به منظور حل مسایل و مشکلات محلی و منطقه ای انجام می شود، جزو سیاست های این وزارتخانه بوده که قرار است در این زمینه اقداماتی انجام شود.
فرهادی افزود: همکاری مشترک با شرکت های بزرگ، کوچک و متوسط در امر تحقیقات مشترک با سرمایه گذاری طرفین در آنها از دیگر اقداماتی است که قرار است از سوی این وزارتخانه انجام شود که هدف این اقدام دستیابی به هدف گذاری های انجام شده از طرف رهبر انقلاب مبنی بر هزینه کرد 4 درصد درآمد ناخالص ملی در امر تحقیقات است.
وی تعریف دوره های مشترک توسط دانشگاه ها و شرکت های بزرگ، کوچک و متوسط به منظور توسعه دانش آنها را از دیگر اقدامات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برشمرد و ادامه داد: این وزارتخانه در این دوره سعی دارد تا با اعتماد سازی و همکاری بسیار نزدیک با نهادهای علمی و فناوری کشور درصدد ارتقای سطح علمی و فناوری کشور به عنوان پیشران تولید ثروت ملی برآید.
سید سپهر قاضی نوری، معاون سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی ریاست جمهوری نیز در این کنفرانس با تاکید بر ساماندهی صنایع بزرگ و تقویت بازار داخلی ایران گفت: در حال حاضر لایحه قانون مالکیت فکری در بخش صنعت از سوی دولت در دسترس تدوین بوده که قرار است با تهیه این قانون به ضعف قانون مالکیت فکری حداقل در مرحله  قانون گذاری پایان داده شود.
وی افزود: ضروری است، شبکه ای از پژوهشکده ها در حوزه سیاستگذاری دیپلماسی فناوری تاسیس شود تا بتوان با سیاستگذاری علوم پایه و تجاری و کاربردی علوم انسانی، زنجیره ای ایجاد کرد تا پژوهشکده مذکور بتواند، نسبت به تربیت نیروی انسانی کاربردی در این حوزه اقدام کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :