آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64077
تاریخ انتشار : 11 آذر 1393 12:45
تعداد بازدید : 999

اتحادیه بین المللی مخابرات:

ایران در توسعه پهن باند دچار عقب ماندگی است

اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) براساس شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات(IDI) رتبه بندی جهانی کشورها در سال 2014 ایران را کشوری روبه رشد در توسعه آی سی تی عنوان کرد.

فناوران- هفته گذشته، اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) در سمپوزیوم بین المللی نشانگر های فناوری اطلاعات و ارتباطات(WTIS2014)، آخرین وضعیت توسعه ICT در جهان را به همراه نتایج ارزیابی جایگاه کشورها براساس شاخص توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات (IDI) در قالب گزارش اندازه گیری جامعه اطلاعاتی اعلام کرد.
در این مراسم که زاو دبیرکل جدید ITU و سانو رئیس ITU-D، مقامات بلندپایه گرجستان، مجری پروژه نظام پایش شاخص های ICT کشور به نمایندگی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نمایندگان 166 کشور جهان حضور داشتند، 10 کشور برتر در توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات(IDI) معرفی و از دانمارک به عنوان رتبه اول و از کره جنوبی به عنوان کشوری که در چندین دوره متوالی رتبه ممتاز را کسب کرده بود، تقدیر به عمل آمد.
  دانمارک، کشور نخست در توسعه ICT
در بخش ارزیابی کشور ها از منظر معیار ارزیابی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات IDI از بین 166 کشور 3 رتبه اول توسعه یافته ترین کشورها به ترتیب به دانمارک، کره جنوبی و سوئد با امتیاز 8.87 و 8.86 و 8.67 از سقف 10 امتیاز تعلق دارد. 30 کشور اول در این رتبه بندی، کشورهایی از اروپا و کشورهایی با درآمد بالا مانند استرالیا، بحرین، کانادا، ژاپن، چین، نیوزیلند، سنگاپور و ایالات متحده هستند.
ایران نیز در این ارزیابی با سه پله صعود در رتبه 94 با امتیاز 4.29 قرار گرفت که نسبت به امتیاز سال گذشته در مجموع 0.27 افزایش امتیاز داشته و رتبه 15 را در میان 29 کشور منطقه آسیا و اقیانوسیه و در رقابت با کشور هایی مثل کره جنوبی، ژاپن، استرالیا و چین به خود اختصاص داده است.
بر اساس این گزارش وضعیت ایران در بخش نشانگرهای دسترسی به شبکه دارای تعداد مشترکین تلفن ثابت 38.3 نفر و تعداد مشترکین تلفن همراه 84.2 نفر به ازای هر 100 نفر از جمعیت کشور است. همچنین سرانه پهنای باند اینترنت بین الملل به ازای هر کاربر اینترنت در این کشور حدود 4.6 کیلوبیت بر ثانیه است که نسبت به سال گذشته با رشد 31.3 درصدی مواجه بوده است.
اتحادیه بین المللی مخابرات، درصد خانوارهای دارای رایانه در ایران را حدود 44.6 درصد و خانوارهای دارای دسترسی به اینترنت را حدود 35.8 درصد اعلام کرده است.
  عقب افتادگی ایران در توسعه پهن باند
اما در بخش نشانگرهای استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات، ضریب نفوذ کاربران اینترنت در ایران 31.4 درصد است. ضریب نفوذ مشترکان پهن باند ثابت در کشور 5.6 درصد و ضریب نفوذ پهن باند سیار در کشور 2.5 درصد درج شده است.
این گزارش حاکی است، به اعتقاد صاحبنظران، بیشترین عقب افتادگی کشور ایران در زمینه توسعه پهن باند ثابت و سیار بوده که این عدم توسعه منجر به کاهش رتبه بندی کل کشور شده است.
کارشناسان بر این باورند که با اعطای مجوز ارایه خدمات نسل سوم تلفن همراه به دو اپراتور تلفن همراه در کشور که دارای تعداد مناسبی از مشترک هستند، این دو اپراتور به همراه اپراتور سوم تلفن همراه بتوانند تعداد مشترکان پهن­ باند سیار را در کشور به شکل مناسبی افزایش دهند و در سال آینده شاهد جهش مناسبی در رابطه با این مقدار باشیم که این موضوع می­تواند رتبه ایران را به میزان زیادی در این رده بندی افزایش دهد.
  بیش از 84 درصد ایرانی ها سواد فاوا دارند
در بخش نشانگرهای استفاده مهارتی از فاوا، ایران دارای نرخ رشد 86.3 درصدی ثبت نام در مقاطع تحصیلی مدارس و 55.2درصد در مقطع تحصیلات دانشگاهی و ضریب با سوادی 84.3 درصد در کل کشور است.
همچنین اتحادیه بین المللی مخابرات، در حوزه متوسط قیمت دسترسی کاربران به اینترنت پهن باند، جایگاه 37 جهان را به ایران اختصاص داده است. در بخش اینترنت پهن باند سیار که منظور دسترسی به اینترنت با موبایل با استاندارد 3G است متوسط قیمت دسترسی کاربران ایران با شارژ پیش پرداخت در بسته 500 مگابایت 11.4 دلار اعلام شده که در این بخش کشور ما در جایگاه 87 جهان قرار گرفته است. در کنار پارامتر قیمت، شاخص درصد به GNI (درآمد خالص ملی) نیز آمده که براساس مصوبه سال 2011 کمیته پهن باند ITUهدف گذاری، نیل به عدد کمتر از 5 درصد در سال 2015 است که عدد ایران در سال جاری 2.37 درصد اعلام شده لیکن باید توجه داشت بعلت رقابت در توسعه پهن باند سیار در جهان در حال حاضر 109 کشور از 166 کشور در سال 2013 زیر عدد 5درصد می باشند.
  رشد دو برابری کاربران کشورهای در حال توسعه
براساس اعلام اتحادیه جهانی مخابرات، تعداد کاربران اینترنت در کشورهای درحال توسعه در طی پنج سال گذشته دو برابر شده و دو سوم مردم آنلاین به اینترنت در جهان در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند. همچنین، از 4.3 میلیارد نفری که هنوز از اینترنت استفاده نمی کنند، 90درصد آنها در کشورهای درحال توسعه زندگی می ­کنند. در بخش تلفن همراه ، گزارش تخمین می زند که تا انتهای سال 2014، هفت میلیارد مشترک تلفن همراه در جهان وجود خواهد داشت که این میزان تقریبا معادل جمعیت جهان است.
این گزارش تاکید می کند که هم اکنون حدود 450 میلیون نفر از مردم جهان در مکان هایی زندگی می کنند که پوشش شبکه تلفن همراه در آنها وجود ندارد. پهنای باند اینترنت بین الملل به میزان زیادی توسعه یافته و سهم کشورهای درحال توسعه از 9 درصد در سال 2004 به 30 درصد در حال حاضر رسیده است. اما پایین بودن پهنای باند اینترنت بین الملل در کشورهایی با حداقل اتصال، یکی از موانع مهم در استفاده از فاوا در این کشورها است. براساس این گزارش، حدود 96 درصد جمعیت جهان از تلفن همراه استفاده می کنند و حدود نیمی از جمعیت جهان به شبکه های پرسرعت نسل 3 تلفن همراه دسترسی دارند. همچنین بطور متوسط 43.6 درصد خانوارهای جهان به شبکه اینترنت دسترسی دارند که 87 درصد خانوارها در کشورهای توسعه یافته و 31 درصد در کشورهای در حال توسعه هستند. نرخ رشد مشترکین پهن باند سیار بعنوان موثرترین و کارآمدترین روش دسترسی کاربران به اینترنت از 2 درصد در سال 2007 میلادی، به عدد متوسط 32 درصد رسیده که سهم کشورهای توسعه یافته 83.7 درصد و در حال توسعه 21.1 درصد و کمتر توسعه یافته 6.3 درصد است. نرخ رشد استفاده از شبکه اینترنت به شدت افزایش یافته به نحوی که ارسال و دریافت محتوا در شبکه های اجتماعی بالاترین نرخ را دارد. به طور مثال، بیش از 6 میلیارد ساعت ویدئو در هر ماه توسط کاربران مشاهده می شود. همچنین سرویس ویکی پدیا (دانشنامه علمی) به عنوان پرمخاطب ترین سرویس بوده و بیش از 30 میلیون موضوع تا انتهای سال 2013 در قالب 287 زبان بروز رسانی شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :