آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64075
تاریخ انتشار : 11 آذر 1393 12:42
تعداد بازدید : 1014

سخنگوی قوه قضاییه:

وزارت ارتباطات در مورد شبکه های اجتماعی مهلت جدید گرفت

سخنگوی قوه قضاییه از اتخاذ تصمیماتی درباره بعضی شبکه های اجتماعی خبر داد و در عین حال گفت: وزارتخانه ذی ربط یک فرصت مجدد برای بررسی این شبکه ها درخواست کرد که مهلت آنها هنوز به اتمام نرسیده است.


فناوران- در حالی که مهلت قوه قضاییه به وزارت ارتباطات برای تعیین تکلیف شبکه های اجتماعی و فیلترینگ هوشمند با وعده پیگیری فیلترینگ هوشمند از سوی وزیر مدت زیادی است به پایان رسیده، محسنی اژه ای دیروز و در یک نشست خبری، از ارایه مهلت جدیدی به وزارت ارتباطات خبر داد.
وی در پاسخ به سوالی درباره اقداماتی که در زمینه مصادیق مجرمانه در فضای مجازی انجام شده است گفت: دادستانی تهران اقدامات لازم را انجام داده و در حال بررسی بعضی از شبکه های اجتماعی و سایت ها است.
سخنگوی قوه قضاییه افزود: در این خصوص نیز کارگروهی تشکیل و دوشنبه هفته گذشته نیز آخرین جلسه این کارگروه برگزار شد که در آنجا نسبت به بعضی از شبکه های اجتماعی تصمیماتی اتخاذ شد و وزارتخانه ذیربط یک فرصت مجدد برای بررسی این شبکه ها درخواست کرد که مهلت آنها هنوز به اتمام نرسیده است.
اشاره محسنی اژه ای احتمالا به تشکیل جلسه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه اینترنتی است. هرچند بعد از آن جلسه، شایعه فیلتر شبکه های اجتماعی وایبر و اینستاگرام به شدت در فضای مجازی پیچید، اما اعضای حاضر در جلسه اعلام کردند که قرار شده مکاتباتی با مدیران اینستاگرام صورت گیرد و در صورتی که مدیران این شبکه، امکان دسترسی و پایش اطلاعات را به دولت ایران دادند، اینستاگرام فیلتر نخواهد شد.
  پارازیت ها، مساله ای قضایی نیست
محسنی اژه ای همچنین در این نشست، در مورد موضوع پارازیت ها و بحث مضر بودن آن گفت: این امر تخصصی است و قضایی نیست. این که هر سیگنال و موجی که ارسال می شود ضرر دارد، باید میزانش مشخص شود و این نکته مهمی است و باید بررسی شود که در بعضی از پارازیت هایی که وجود دارد آیا این میزان بیش از حد متعارف است یا خیر؟ در واقع این میزان مختلف است.
وی افزود: ما به موضوع پارازیت ها رسیدگی کردیم و مطرح شد که نمی توان به هیچ صورت بگوییم که آیا میزان پارازیت ها بیش از حد متعارف مضر یا سرطان زا است. اگر روزی از لحاظ کارشناسی مشخص شد که دستگاه های ذی ربط اقدامات لازم را در این زمینه انجام نمی دهند و جرمی اتفاق افتاد حتما قوه قضاییه وارد می شود، اما تاکنون ثابت نشده که این پارازیت ها تا چه اندازه مضر است.
این سخنان یک روز پس از آن بیان شد که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست صبحانه کاری اتاق بازرگانی از دستور رییس جمهور به ۴ عضو دولت برای بررسی مضرات پارازیت خبر داده بود. محمود واعظی گفت: رییس جمهور به دو وزیر بهداشت و رفاه اجتماعی و روسای سازمان محیط زیست و انرژی اتمی دستور بررسی این موضوع را داده است.
وی در پاسخ به سوال اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی در مورد مضرات پارازیت گفت: اگر منظور شما از پارازیت در حوزه مخابرات و موبایل است که تحت کنترل سازمان تنظیم مقررات رادیویی قرار دارد، اما در مورد پارازیت های دیگر رییس جمهور دستور داده تا با همکاری وزارت بهداشت، رفاه، سازمان محیط زیست و سازمان انرژی اتمی بررسی شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در جلسات متعددی که با سازمان تنظیم مقررات برگزار شده، در مناطق مختلف تهران، کارشناسان حاضر شده و گزارشی تهیه کردند که به رییس جمهور تقدیم شده است و نتیجه آن به زودی اعلام خواهد شد.
وی گفت: فکر کنم پارازیت اگر از حدی فراتر رود، مضر است.
  افزایش 50 درصدی با کاداستر
سخنگوی قوه قضاییه در بخشش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: 413 هزار مورد خدمت ثبتی در طول شش ماهه اول سال جاری انجام شده است.
محسنی اژه ای افزود: این میزان نسبت به شش ماهه اول سال 92، بیش از 50 درصد افزایش داشته است. این افزایش مرهون تلاش مدیریت سازمان ثبت و سیستمی شدن برنامه ها و بهبود زیرساخت های این سازمان است.
وی افزود: در شش ماهه اول امسال یکی دیگر از اقدامات سازمان ثبت، اجرای معوقات بانک ها بوده است، به طوری که یک میلیارد و 600 میلیون تومان از معوقات سازمان ثبت وصول و به بانک ها برگردانده شد. این سازمان قول ادامه پیدا کردن این روند را داده است.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: در شش ماهه اول امسال، 1381 مورد ثبت اختراعات، 8 هزار و 266 مورد ثبت علامت تجاری، 1660 مورد طرح صنعتی و 1452 مورد اظهارنامه ثبتی بین المللی داشته ایم که این آمار نیز نسبت به سال قبل افزایش داشته است.
محسنی اژه ای با تاکید بر اینکه بخشی از روند ثبت الکترونیکی اسناد به صورت آنلاین انجام می شود، گفت: در شش ماهه اول امسال 7 میلیون و 488 هزار و 920 مورد از طریق این سامانه اقدام شده است.
سخنگوی قوه قضاییه همچنین از 15 میلیون و 307 هزار و 478 استعلام در شش ماهه اول امسال خبر داد و گفت: این رسیدگی و استعلامات برای مردم و دستگاه ها مفید بوده است. اگر دولت و مجلس بودجه مربوط به کاداستر را در اختیار سازمان بگذارند یک قدم مفید در اتمام این طرح انجام شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :