آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64071
تاریخ انتشار : 11 آذر 1393 12:39
تعداد بازدید : 1082

دبیر شورای عالی فضای مجازی:

فضای مجازی در اباحه‏ گری و تضعیف اعتقادات نقش دارد

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اعلام برنامه های ملی این شورا در حوزه آموزش مجازی و بازی های رایانه ای، از انجمن های اسلامی دانش آموزی کشور دعوت کرد تا در بحث فرهنگ سازی و برنامه ریزی در فضای مجازی مشارکت جدی و فعال داشته باشند.

فناوران- محمد حسن انتظاری در هفتمین گردهمایی مسوولان اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان سراسر کشور با موضوع فناوری های دیجیتال و تهدیدهای نوین گفت: در فضای مجازی نگاه مرسوم میان برنامه ریزان کشور فضای ارتباطات و تبادل اطلاعات در بستر فناوری فاوا است اما در واقعیت این فضا امتداد زندگی انسانی بر بستر فناوری اطلاعات و ارتباطات است.
وی با بیان اینکه بیشترین کاربران فضای مجازی در حوزه جوانان و نوجوانان هستند، افزود: گستردگی و عمق نفوذ فضای مجازی در بین دانش‏ آموزان و دانشجویان و گرایش بالای کاربران برای استفاده از آن در بینش، گرایش و رفتار کاربران تاثیرات جدی داشته که این تاثیرات در ساختار جامعه اسلامی – ایرانی و تحولات آن نقش دارد.
او با تاکید بر فرصت ها و تهدیدهای فضای مجازی برای جوانان و نوجوانان کشور، اعلام کرد: فضای مجازی امکان آموزش و توانمندسازی دانش‏ آموزان، جهانی بودن و دستیابی سریع به آخرین تحقیقات علمی، ارتباط و تبادل اطلاعات با سرعت بالا و صرفه‏ جویی در زمان و کاهش هزینه‏ ها را ایجاد می کند اما با توجه به تسلط زبان، فرهنگ و ارزش‏ های غربی امکان تغییر سبک زندگی جوانان و نوجوانان ما وجود دارد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه با تغییر سبک زندگی خانواده ها هویت ملی - اسلامی و استقلال کشور با چالش مواجه می شود گفت: در فضای مجازی با چالش تضعیف اعتقادات و گسترش اباحه‏ گری و شکاف نسل‏ ها روبرو بوده و کاربران این فضا با تهدیدهایی همچون اعتیاد اینترنتی، انحرافات اخلاقی و افت تحصیلی مواجه هستند تا جایی که در کشور کره جنوبی موسسه ای به عنوان سلامت اینترنت تاسیس شده است تا کودکانی که به اینترنت اعتیاد پیدا کرده اند در آن نگهداری شوند. انتظاری گفت: بازی های رایانه ای غیر بومی باعث انتقال فرهنگ غیربومی در بلندمدت و تغییر فرهنگ و هویت اسلامی-ایرانی می شوند.
او با تاکید بر اهمیت مدیریت فرهنگی برای جوانان گفت: باید سطح آگاهی والدین ارتقا یافته، آموزش مباحث مرتبط با فضای مجازی در مدارس برای ارتقای سواد دانش‏ آموزان صورت گیرد و از تولید و گسترش شبکه‏ های علمی و برنامه‏ های کاربردی بومی و همچنین دانش‏ آموزان نخبه برای نقش‏ آفرینی آن‏ها در تولید محتوا حمایت شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :