آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63609
تاریخ انتشار : 4 آذر 1393 11:57
تعداد بازدید : 937

بانک های ایران به 12 دلیل بانک نیستند

بنیان گذار بانک اقتصادنوین با بیان اینکه بانک های کشور امروز گرفتاری های زیادی دارند، به 12 موردی اشاره می کند که وقتی این موارد را می خوانیم به این نتیجه می رسیم که بانک های ایران در حقیقت بانک نیستند. اما اینکه چه هستند سوالی است که پاسخگویی به آن چندان ساده نیست.


بانکداری الکترونیک
- سید محمد صدرهاشمی نژاد بنیان گذار بانک اقتصادنوین با بیان اینکه بانک ها از مهمترین ابزار توسعه اقتصادی هستند، تصریح کرد: بانک ها در یک اقتصاد متعارف، نقش تامین کننده مالی کوتاه مدت را برای کسب و کارهای مختلف دارند ولی در کشور ایران که بازار سرمایه آن در مسیر توسعه قرار دارد، نقش به مراتب پر رنگ تری ایفاد می کنند و باید گفت اقتصاد ایران کاملا بانک محور است.
وی گفت: بانک ها بر خلاف برخی اظهارنظرها بنگاه اقتصادی هستند، ولی از آنجایی که نتوانسته اند به درستی به وظایف خود عمل کنند، بعضا باعث ایجاد این نگاه شده اند که بنگاه اقتصادی بودن آنها انکار شود یا حتی از طرف سازمان های نظارتی و حاکمیتی با نگرشی متفاوت دیده شوند.
وی اظهار داشت: واقعیت این است که بانک ها باید بنگاه های اقتصادی و یکی از انواع کسب و کار باشند که بر اساس قوانین و مقررات تعریف شده ای که در پروسه پیشرفت خود مرتبا بازنگری و تکمیل می شود به کسب و کار بپردازد. در تحلیل نهایی هیچ تفاوت بنیادی بین جایگاه یک بانک با یک شرکت مهندسی و یا یک بیمارستان وجود ندارد، هر سه باید بر اساس آخرین قوانین و مقررات تدوین شده برای آن حرفه به کسب و کار بپردازند.
صدرهاشمی نژاد تاکید کرد اینکه آثار تخلف آنها می تواند مثلا بازار پول را آشفته کند به دلیل تاثیر گسترده، فوری و مشهود آن نمی تواند از زمره کسب و کارهای دیگر خارج و در زمره نهادها و سازمان هایی قرار گیرد که سرنوشت نهایی و محتوم آن دولتی شدن است.
وی در ادامه با بیان اینکه بانک های کشور امروز گرفتاری های زیادی دارند، که از جمله گرفتاری ها این موارد است: 1- بانک ها هنوز در ایران به عنوان بنگاه اقتصادی به رسمیت شناخته نشده اند. 2- بانک ها در ایران خصوصی و رقابتی نیستند. 3- بانک ها در ایران نقش دقیق خود را در اقتصاد ایفا نمی کنند. 4- بانک ها از سرمایه کافی برای ایفای نقش خود در اقتصاد برخوردار نیستند. 5- بانک ها در حوزه فعالیت های تعریف شده خود عمل نمی کنند. 6- عدم رابطه تعاملی بین بانک ها با سازمان های نظارتی برای اجرای قوانین و مقررات. 7- منابع بانک ها بر اساس تعاریف روشن و توجیه دار توزیع نمی شود. 8- بانک ها منابع مراکز نفوذ تلقی می شوند. 9- بانک ها از حمایت لازم برای دریافت حقوق خود برخوردار نیستند.10- بخش بزرگی از بازار پول (در حدود 30درصد) خارج از سیستم بانکی است و این خود از مشکلات بزرگ بانکداری است. 11- بانک ها وارد فعالیت هایی شده اند که اصولا خارج از حوزه فعالیت های اصلی بانکداری است.  صدرهاشمی نژاد تاکید می کند: مادام که این مسایل حل و فصل نشود، بانکداری نخواهد توانست نقش درست خود را در اقتصاد مقاومتی ایفا کند. بنیان گذار بانک اقتصادنوین در انتها تاکید کرد: نظام بانکی در فضای رقابتی به مانند سایر بخش های اقتصادی با اتکا به توانایی خود می تواند در توسعه کشور نقشی موثر ایفا کند.
دلیل دوازدهم از نگاه صدرهاشمی این است که نظام بانکی در سال های قبل انقلاب با چالش های عمده ای مواجه بود که«توسعه نیافتگی » از جمله آن بود، چالش های نظام بانکی در سال های بعد از انقلاب با دولتی شدن ادامه یافت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :