آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63572
تاریخ انتشار : 4 آذر 1393 10:48
تعداد بازدید : 1406

بدافزار «Regin» پس از 8 سال جاسوسی از ایران کشف شد

بدافزار جاسوسی که به مدت هشت سال، 100 نهاد مختلف در ایران و 9 کشور دیگر را مورد هدف قرار داده است، کشف شد.


فناوران- شرکت سیمانتک در گزارشی از کشف بدافزاری «Regin» خبر داد که احتمالا توسط یک حکومت ایجاد شده و از نهادهایی در روسیه، عربستان سعودی، مکزیک، ایرلند، هند، افغانستان، ایران، بلژیک، اتریش و پاکستان جاسوسی می کرده است.
مرکز ماهر ایران نیز در گزارشی اعلام کرد این بدافزار با ماژول های متفاوت سفارشی سازی شده برای سرقت انواع خاص اطلاعات، غالبا شرکت های مخابراتی، کسب و کارهای کوچک و افراد شخصی را هدف قرار داده است. سیمانتک حدود 100 نهاد را در 10 کشور کشف کرده است که توسط Regin آلوده شده اند که اغلب آنها در روسیه و عربستان سعودی قرار دارند. اما در مکزیک، ایرلند، هند، افغانستان، ایران، بلژیک، اتریش و پاکستان نیز مواردی از آلودگی به این بدافزار مشاهده شده است.
به گفته یک محقق امنیتی سیمانتک به نام «لیام اومورچو»، نخستین نسخه Regin بین سال های 2008 تا 2011 فعال شد. سیمانتک تحلیل نسخه دیگری از Regin را که توسط یکی از مشتریان برای این شرکت ارسال شده بود حدود یک سال قبل آغاز کرد.

 فعالیت از 2006
اما شواهد و ادله جرم شناسانه ای وجود دارد مبنی بر اینکه Regin از سال 2006 فعال بوده است. در حقیقت سیمانتک نام Regin را برای این بدافزار انتخاب نکرده است. به گفته اومورچو، سیمانتک این نام را مورد استفاده قرار داده است چرا که این بدافزار توسط دیگرانی که در زمینه امنیت فعال هستند و پیش از این در مورد این بدافزار اطلاعاتی داشته اند، به این نام نامیده شده است.
اگر Regin واقعا 8 سال داشته باشد، این بدان معناست که حکومت ها و دولت ها به موفقیت عظیمی در دور زدن محصولات امنیتی دست یافته اند، که نشانه چندان خوبی برای شرکت هایی که سعی می کنند از داده ها محافظت کنند نیست. البته سیمانتک در مورد تولید کننده Regin نظری نداده است.
سیمانتک حدود یک سال برای عمومی کردن Regin صبر کرده، چرا که تحلیل آن بسیار سخت بوده است. این بدافزار 5 مرحله جداگانه دارد، که هریک از آنها وابسته به رمزگشایی مرحله قبلی است. این بدافزار همچنین از ارتباط نظیر به نظیر استفاده استفاده می کند و از استفاده از یک سیستم مرکزی دستور و کنترل برای جمع کردن داده های سرقتی خودداری می کند.

 Regin چگونه آلوده می کند؟
Regin یک تروجان back-door است که بسته به هدف، با گستره متنوعی از قابلیت ها سفارشی سازی می شود. به گفته سیمانتک، تولید این بدافزار ماه ها و حتی سال ها زمان برده است و نویسندگان آن تمام سعی خود را برای پوشاندن ردپای این بدافزار کرده اند.
همچنین هنوز دقیقا مشخص نیست که کاربران چگونه توسط Regin آلوده می شوند. به گفته اومورچو، سیمانتک فقط در مورد یک کامپیوتر کشف کرده است که از طریق یاهو مسنجر آلوده شده است.
این احتمال وجود دارد که کاربر قربانی یک حمله مهندسی اجتماعی شده و روی لینکی که از طریق مسنجر ارسال شده است کلیک کرده باشد. اما احتمال بیشتری وجود دارد که کنترل کنندگان Regin از یک آسیب پذیری در مسنجر آگاه بوده و بدون نیاز به تعامل کاربر، سیستم وی را آلوده کرده باشند.
اومورچو معتقد است که این تهدید از نظر تمام کارهایی که روی کامپیوتر انجام می دهد بسیار
پیشرفته است.
شرکت های مخابراتی به طور خاص توسط این بدافزار هدف قرار گرفته اند. یافته های سیمانتک نشان می دهد که برخی شرکت ها در چندین مکان و چندین کشور توسط Regin آلوده شده اند.
به نظر می رسد که مهاجمان به دنبال اطلاعات لاگین برای ایستگاه های پایه (BTS) شبکه GSM بوده اند. این ایستگاه ها نخستین نقطه تماس یک دستگاه موبایل برای مسیریابی یک تماس یا درخواست داده است. سرقت اطلاعات اعتباری administrator به صاحبان Regin اجازه داده است که تنظیمات ایستگاه پایه را تغییر داده یا به داده های تماس های خاص دست یابند.
اهداف دیگر Regin شامل صنایع خطوط هوایی، ISP ها و بیمارستان ها بعلاوه دولت ها بوده است.
سیمانتک معتقد است که بسیاری از اجزای Regin کشف نشده اند و هنوز ممکن است عملکردها و نسخه های دیگری از این بدافزار وجود داشته باشد. محققان به تحلیل های خود ادامه می دهند و درصورت رسیدن به نتایج جدید، آن را به اطلاع عموم خواهند رساند.
 هدف: برنامه هسته ای ایران
روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» نیز گزارش کرد که این ویروس رایانه ای که احتمالا توسط یک سازمان اطلاعاتی غربی اجرا می شود و از نظر مهندسی بسیار پیشرفته تر از «استاکس نت» است که توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال 2010 برای هدف قرار دادن برنامه هسته ای ایران طراحی شده بود.
براساس گزارش این نشریه اورلا کاکس مدیر بخش واکنش امنیتی سیمانتک در توصیف این بدافزار به عنوان یکی از خارق العاده ترین قطعات نرم افزار هک که تاکنون به وجود آمده است، گفت: ما احتمالا به دنبال یک سازمان غربی هستیم (که احتمالا این ویروس رایانه ای را تولید کرده است). احتمالا ماه ها یا سال ها برای ساخت این ویروس زمان صرف شده است.
یوجین کسپرسکی مدیرعامل شرکت کسپرسکی نیز که به کشف ویروس استاکس نت کمک کرده است می گوید که مجرمان در حال حاضر سامانه های کنترل صنعتی را برای سود مالی هک می کنند.
وی هشدار داد: شبکه های رایانه ای که نیروگاه های و کارخانه های انرژی را کنترل می کنند، هدف مجرمان سازماندهی شده مسلح به هکرهای حرفه ای قرار گرفته اند. شبکه های شرکت های صنعتی بیش از پیش هدف حملات هدفمند قرار دارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :