آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63568
تاریخ انتشار : 4 آذر 1393 10:43
تعداد بازدید : 1300

روبات ها در سیلیکون ولی سرکار می روند

چند وقتی است که اهالی سیلیکون ولی به روبات ها علاقه مند شده اند و به بهانه های مختلف از این دست ساخته های هوشمند برای انجام کارهای شان استفاده می کنند. البته جای تعجب هم ندارد؛ به هر حال وقتی حرف از و فناوری به میان می آید، بحث روبات ها هم پیش می آید.


نسترن صائبی
اما از زمانی که کلا پای روبات و به طور کلی وسایل برقی و الکترونیکی به زندگی روزمره مان باز شد، این ترس وجود داشته که این موجودات روزی رشته کار را به دست بگیرند و ما را بیکار و سرگردان در دنیای مدرن به حال خود بگذارند. علاوه بر این، نظریه های دیگری نیز مطرح شده که پیش بینی می کنند این ماشین ها روز به روز هوشمندتر می شوند و بالاخره روزی زور ذهن آنها به هوش انسان خواهد چربید و انسان برده آنها خواهند شد. با این حال، برخلاف تمامی این نظریه های تند و تیز و بازدارنده، شرکت ها در مهد فناوری فعلا دارند از این روبات ها برای انجام کارهای پیش پا افتاده، اما مهم استفاده می کنند. شاید این شرکت ها همانقدر که در ارایه ایده ها و ابزارهای فناورانه پیشگام هستند، در ویرانی انسان ها در آینده توسط همین فناوری ها هم پیشگام خواهند بود.
 آی روبات های گاز زده
یکی از نخستین شرکت هایی که مبادرت به استخدام روبات به جای نیروی انسانی خود کرد، شرکت اپل بود. البته این شرکت تقصیری نداشت. چون سال هاست که با معضل نیروی انسانی در کارخانه فاکسکان دست و پنجه نرم می کند و با توجه به فشارهای جوامع بین المللی برای بهبود شرایط کاری این کارخانه که تاکنون منجر به خودکشی ده ها کارگر شده، شاید راهی بهتر از این ندارد. علاوه بر این، فاکسکان وظیفه سنگین و حساسی دارد و بیشتر درآمد این غول خوش سلیقه از گوشی های آیفونی است که فاکسکان برایش می سازد. به هرحال، اخبار منتشر شده مبنی بر این است که طي جلسات اخير برگزار شده ميان سهامداران دو شرکت اپل و فاکسکان، مدير اجرايي فاکسکان اعلام کرد که به زودي نسل جديد روبات هاي پيشرفته را جايگزين بخشي از کارکنان خود خواهد کرد. البته از آنجا که همیشه ابزارهای اپل یک "آی" در اول نام خود دارند، به همین دلیل ما نام آی روبات را روی آنها گذاشته ایم، اما در اصل نام این روبات ها Foxbot اعلام شده است.
 پلیس های آهنی در دره گشت می زنند
اهالی سیلیکون ولی دست به دست هم داده اند تا این دره را مجهز به روبات های گشت زن کنند تا از این طریق ترس و استرس را از دل شان دور کنند. آنهابه تازگی برای محافظت از شهروندان این منطقه صنعتی روبات های 136 کیلویی را به استخدام درآورده اند که شاید توانایی شلیک کردن ندارند، اما کمتر از یک پلیس هم نیستند. روبات های امنیتی با نام Knightscope K5 در خیابان های دره سیلیون می گردند و امنیت را به همراه می آورند. این روبات ها قابلیت شلیک کردن ندارند، اما در صورت مشاهده موارد مشکوک آن را ردیابی و اطلاعات مربوط به آن را به مدیران شرکت ها ارسال می کنند. این روبات ها توسط یک شرکت روباتیک با نام Knightscope ساخته شده اند. البته ظاهر و نوع طراحی این روبات ها اصلا تهدیدآمیز نیست و حس حضور یک پلیس را به انسان نمی دهد، ولی باید گفت که توانایی و عملکرد آنها کمتر از یک پلیس واقعی نیست. این روبات ها 136 کیلوگرم وزن و 1/5 متر قد دارند و به میکروفون، اسپیکر، دوربین، اسکنر لیزر و حسگر مجهز هستند تا به خوبی از دره سیلیکون محافظت کنند. این روبات ها همچنین مجهز به یک فاصله یاب لیزری هستند که به آنها کمک می کند، افراد سارق را ردیابی و با کمک سیستم هشدار دهنده SOS خود، به مرکز کنترل هشدار دهد.این روبات ها به گونه ای برنامه ریزی شده اند که رفتارهای مشکوک و غیرمعمول را شناسایی می کنند و علاوه بر این، نسبت به حرارت و بو نیز حساس است. این روبات به وسیله دوربین قوی که دارد می تواند در حین مانیتور کردن تا 300 نمره پلاک را در دقیقه بررسی کند. زمانی که شخصی از جلوی روبات K5 رد می شود، این روبات در اطراف آن فرد حرکت می کند و در همان حین ویدیویی از آن فرد را به مرکز کنترل می فرستد. اگر در ادامه حس کند که فرد مشکوک است، آژیر خطر را به صدا درمی آورد. از دیگر ویژگی های این روبات می توان به دکمه ای اشاره کرد که روی سر آن قرار دارد. این دکمه به درد کسانی می خورد که به هر دلیل نیاز به کمک دارند. این روبات ها به گونه ای طراحی شده اند که ناشناس باقی بمانند و به روش خودشان رفتار می کنند تا کسی متوجه نشود آنها برای چه کاری آنجا هستند. گفتنی است که تاکنون هفت عدد از این روبات ها ساخته شده و قرار است که چهار تا از آنها تا آخر سال میلادی در دره سیلیکون به استخدام درآیند. مقامات امنیتی این منطقه معتقدند که حضور این روبات ها می تواند میزان جرایم را کاهش دهد. زیرا این روبات ها به طور کلی برای گشت زنی، نظارت و برقراری امنیت در مناطقی که نیاز به مراقبت و حفاظت بیشتری دارند، طراحی شده اند. شرکت Knightscope امیدوار است که این روبات ها به زودی در مراکز تجاری بزرگ، فضاهای دانشگاهی و تجاری به کار گرفته شوند.
 انبارگردان های آمازون
آمازون هم یکی از آن شرکت هایی است که به دلیل کار زیاد و انبار بزرگی که دارد واقعا مستعد به کارگیری روبات هاست. البته این شرکت تاکنون دست به ابتکارات زیادی زده است تا بتواند محصولاتی را که مشتریانش سفارش می دهند، خیلی زود به دست شان برساند. یکی از راهکارهای این شرکت هواپیماهای بدون سرنشین یا dron هاست که کالاها را به آدرس مشتریان می رسانند. اما این بار وال استریت ژورنال گزارش داده که آمازون برای فصل تعطیلات حدود 10 هزار روبات را روانه انبارهای خود خواهد کرد. این روبات ها در انبارهای آمازون مسوولیت حمل کالاها و همچنین بسته بندی آنها برای ارسال به مشتریان را برعهده خواهند داشت. آمازون در مورد این روبات ها گفته که برخلاف ایده های دلسرد کننده "منطقه ممنوعه بشر" در راه اندازی انبارها، ادعا می کند که این روبات ها اصلا تهدیدآمیز نیستند و فقط دارند به انسان ها کمک می کنند و کارهای سخت و طاقت فرسا را از انسان ها می گیرند. براساس ویدیویی که از این روبات ها منتشر شده، این روبات ها 12 مایل در روز راه می روند و در بارکدهای کالاها را می خوانند. این روبات ها در ازای ساعت ها کار فقط پنج دقیقه نیاز به شارژ شدن دارند و به معنای واقعی مثل ساعت کار می کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :