آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63526
تاریخ انتشار : 3 آذر 1393 12:24
تعداد بازدید : 1069

عفو بین الملل نرم افزار ضد جاسوسی ساخت

این روزها آنقدر خبرهای پراکنده از این طرف و آن طرف در مورد جاسوسی های اینترنتی شنیده اید که دیگر نمی توانیم حتی به لپ تاپ و گوشی و تبلت مان هم اعتماد کنیم. آخرین خبری که در مورد همین جاسوسی ها شنیدیم این بود که یک وب سایت روسی به راحتی می تواند به وب کم لپ تاپ ها دسترسی پیدا کند و از کاربر یا منزل او عکس بیندازد. در همین راستا نیز سازمان های مدافع حقوق مدنی و حقوق بشر نرم افزار رایگانی ساخته اند که می توان به کمک آن دریافت که آیا برنامه های جاسوسی و مراقبتی روی یک کامپیوتر سوار شده اند یا نه.

 BBC- دتکت (Detekt) نام نرم افزاری است که گروهی از سازمان های مدافع حقوق مدنی و فعالان اینترنتی ارایه کرده اند. سازمان عفو بین الملل دتکت را چنین معرفی می کند: دتکت در کامپیوتر به دنبال رد نرم افزارهای شناخته شده ای می گردد که دولت ها برای کنترل و جاسوسی از فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران در سراسر جهان به کار می گیرند. سازمان عفو بین الملل دلیل انتشار این نرم افزار را نیاز به مقابله با تاثیر مهمی عنوان می کند که کنترل و جاسوسی بر حقوق بشر از جمله بر حق آزادی بیان می گذارد.به گفته این سازمان مدافع حقوق بشر، فناوری های جدید به دولت ها امکان می دهند که نه تنها ایمیل ها را بخوانند، بلکه به وسیله دستگاه های کنترل از راه دور، میکروفن یا دوربین وب را بدون آن که کسی متوجه شود فعال کنند.سازمان عفو بین الملل به گزارش هایی درباره نرم افزار جاسوسی بحث برانگیز FinSpy اشاره می کند که وزارت کشور آلمان فدرال برای استفاده در اداره جنایی فدرال آلمان تهیه کرده است. سازنده این نرم افزار، شرکت بریتانیایی Gamma، در گذشته بارها مورد انتقاد قرار گرفته، چونFinSpy به دولت های استبدادی نیز فروخته شده است. الکساندر ساندر، مدیرعامل شرکتی که با سازمان عفو بین الملل برای ساختن دتکت همکاری کرده، در اینباره گفت: این نرم افزار وسیله دیگری برای دفاع از خود است. این نرم افزار کمک می کند تا بتوان به مقابله با خواست دولت ها و حکومت ها برای کنترل شهروندان پرداخت.
به گفته این سازمان، قبل از آغاز استفاده از نرم افزار لازم است که کامپیوتر از اینترنت جدا شده باشد. چنانچه دتکت نرم افزاری برای جاسوسی کشف کرد، نباید پیش از آنکه این نرم افزار پاک شود، کامپیوتر را دوباره به اینترنت وصل کرد. در توضیح سازمان عفو بین الملل آمده است که دتکت خطاناپذیر نیست. در ضمن به احتمال در برخی برنامه های جاسوسی تغییراتی داده خواهد شد تا دتکت نتواند آنها را شناسایی کند. همچنین ممکن است برنامه هایی وجود داشته باشند که دتکت نتواند آنها را بشناسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :