آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63475
تاریخ انتشار : 3 آذر 1393 10:55
تعداد بازدید : 1784

در چهارمین گردهمایی شرکت چارگون با حضور کارشناسان دولتی و خصوصی بررسی شد:

7چالش بزرگ شرکت های نرم‎افزاری ایران

چهارمین گردهمایی شرکت چارگون در هتل المپیک با حضور کارکنان، مشتریان و شرکت های همکار برگزار شد.


فناوران- در ابتدای این مراسم، فرزاد رحمانی مدیرعامل و شاهین اکبریان طبری رییس هیات مدیره شرکت چارگون به معرفی محصولات و خدمات جدید شرکت و همچنین بحث مسوولیت‎پذیری اجتماعی پرداختند. پس از آن پنلی تخصصی در رابطه با چالش های صنعت نرم افزار با حضور امیرحسین سعیدی مدیرعامل گام الکترونیک، امیرمسعود اسکوئیلر مدیرعامل ایران رایانه، محمد رضا حدادی مدیرعامل شرکت برید سامانه نوین، سعید ذاکرزاده مدیر امور فناوری اطلاعات شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، علی عبداللهی مدیر IT سازمان بورس ، حسین ریاضی مشاور وزیر و شاهین طبری رییس کمیسیون نرم افزار سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران و مدیرعامل چارگون برگزار شد.

  فقدان مشارکت گسترده نرم افزاری‎ها در صنف
مدیر عامل چارگون در این پنل تخصصی ابتدا در خصوص ارزش اشتغال‎زایی صنعت IT در کشور بحث کرد و گفت: یکی از مسایل اصلی در مورد چالش های صنعت تولید نرم افزار به خود شرکت های تولید کننده باز می گردد.
شاهین طبری افزود: اگر شرکت های نرم افزاری به این خودباوری برسند که ایران بازاری دارد که می تواند محل فعالیت مناسبی برای شرکت های نرم افزاری به وجود آورد و بسیاری از شرکت های نرم افزاری بزرگ خارجی آرزوی این بازار را دارند، نوآوری ها و فکرهای جدیدی را به وجود می آورد.
وی گفت: اولین مشکل سازمان نظام صنفی رایانه ای در حوزه شرکت های نرم افزاری حضور نداشتن این شرکت ها در نشست های سازمان است و این در حالی است که یکی از وظایفی که مشارکت با شرکت ها و ایجاد تعامل با دولت است.

  فقدان امنیت سرمایه‎گذاری در حوزه نرم‎افزار
در ادامه این نشست امیرمسعود اسکوئیلر مدیر عامل شرکت نرم افزاری ایران رایانه مهم ترین چالش در حوزه نرم افزاری کشور را مهاجرت نیروی انسانی متخصص و تحصیلکرده به خارج از کشور دانست و گفت: متاسفانه زمانی که برخی از نیروهای انسانی متخصص در کشور به سطح بازدهی می رسند مملکت را ترک کرده و توانایی خود را در دیگر کشور ها به کار می گیرند.
وی با بیان اینکه به دلیل نداشتن امنیت سرمایه گذاری در حوزه IT تعداد سرمایه گذاران در این حوزه کم هستند، گفت: حتی گاهی دست اندرکاران ساخت نرم افزار ترجیح می دهند سرمایه خود را در جای دیگری به کار ببرد و این در حالی است که اگر بازگشت سرمایه متناسب با بازار وجود داشته باشد، سرمایه گذاران رغبت بیشتری به ورود به این حوزه پیدا می کند.

  تطبیق نداشتن نیازها با بازار نرم افزار
سعید ذاکرزاده مدیر IT شرکت چادرملو نیز یکی از بزرگ ترین چالش های حوزه نرم افزار را تطبیق نداشتن خواسته های خریداران با آنچه که در بازار عرضه می شود دانست و گفت: بحث ایجاد ارتباط و هماهنگی بین شرکت های تولید کننده و متقاضیان برای انتخاب نرم افزار مناسب از مشکلاتی است که در حوزه تولید نرم افزار در کشور دیده می شود.

  نارضایتی نرم افزاری‎ها از تصدی گری دولت
امیرحسین سعیدی مدیرعامل گام الکترونیک نیز در خصوص چالش شرکت های نرم افزاری گفت: با توجه به این که نزدیک به 80 درصد اقتصاد کشور در حال حاضر در اختیار دولت است، این نگاه دولتی است که می تواند تعیین کند که محصول نرم افزاری که از سوی یک شرکت فناوری اطلاعات عرضه می شود، در چه جایگاهی قرار می گیرد.  وی با بیان این که تولید محصولات نرم افزاری نیازمند ایجاد بستر های ارتباطی و مخابراتی مناسب است، گفت: یکی از این بستر ها پهنای باند است و میزانی که از این بستر به شرکت ها ارایه می شود، نشان دهنده مقدار اراده دولت برای بهبود صنعت IT در کشور است.
او عنوان کرد: در حال حاضر شرکت های نرم افزاری نسبت به کل جمعیت کشور بسیار کم هستند و این امر برخلاف عقلانیت است.

  فقدان مدل های تجاری در صنعت نرم افزارایران
علی عبداللهی مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار هم با بیان این که صنعت IT در حال متحول کردن جامعه جهانی از جمله ایران است گفت: در داخل کشور پتانسیل خوبی برای صنعت نرم افزار وجود دارد، در حالی که مدل های تجاری خوبی از سوی شرکت ها ارایه نمی شود.  نبود نیروهای متخصص، وجود قوانین دست وپاگیر و بهره وری نامناسب از دیگر نکاتی بود که مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص آن صحبت کرد.

  به رسمیت نشناختن صنعت نرم افزار
محمدرضا حدادی مدیر عامل شرکت برید گفت: یکسری چالش های کلی در تمام صنایع وجود دارد، در صنعت نرم افزار نیز به چشم می خورد برای مثال نبود سرمایه گذار و سرمایه ناکافی از جمله این چالش های کلی در حوزه صنایع است.  وی افزود: از سوی دیگر سازمان های دولتی نیز صنعت نرم افزار را به رسمیت نشناختند و به این دلیل که در این حوزه سازمان توانمند ساز وجود ندارد، هیچ آمار و اطلاعات درستی از بخش نرم افزاری کشور ارایه نمی شود.

  نبود خلاقیت در تولید نرم افزار
در ادامه حسین ریاضی مشاور وزیر بهداشت و مسوول دفتر آمار و فناوری وزارت بهداشت شناخت ناکافی از مشتری و استفاده نکردن از تکنولوژی مناسب را از جمله مشکلات شرکت های نرم افزاری دانست و گفت: بهره برداران و کارفرمایان حوزه نرم افزار به دقت نمی دادند که از نرم افزار چه می خواهند و این وظیفه شرکت های نرم افزاری است که دانش لازم در این زمینه به وجود آورند.  وی نبود خلاقیت در تولید نرم افزار را یکی مسایل چالش ساز در حوزه نرم افزار دانست و گفت: از دیگر چالش های بخش تولید نرم افزار دولتی بودن اقتصاد به ویژه در بحث IT است که باعث می شود صنعت IT کمتر بتواند توسعه پیدا کند.
  تقدیر از سازمان های الکترونیکی برتر
پس از آنکه چالش‎های صنعت نرم‎افزار در کشور توسط هفت مدیر دولتی و خصوصی IT مورد نقد و بررسی قرار گرفت، حاضرین در جلسه سوالاتی در خصوص بحث مطرح کردند که به آنها پاسخ داده شد.
در ادامه مراسم نیز از 12 سازمان الکترونیکی برتر که با چارگون همکاری دارند، تقدیر شد. همچنین سه کارگاه ارایه سیستم های مجموعه نرم افزاری دیدگاه، ارایه قابلیت ها و امکانات جدید نرم افزار های حوزه مالی، ارایه دموی کاربردهای BPMS نیز در حاشیه همایش برگزار شد.
سپس رییس هیات مدیره و مدیر عامل چارگون در نسشتی با حضور اصحاب رسانه به تشریح دستاوردهای شرکت پرداختند و به سوالات آنها در این راستا پاسخ دادند.

  معرفی سبد جدید کالایی چارگون
فرزاد رحمانی مدیرعامل چارگون گفت: چارگون بر پایه سیستم های اطلاعاتی  و امنیت این داده ها کار می کند. در تمامی سال های فعالیت، ما روی پلتفرم وب تمرکز داشتیم اما با رونمایی از دیدگاه در سال قبل به برنامه های تحت موبایل نیز پا گذاشتیم.
رحمانی در مورد محصولات جدید چارگون گفت: محصولات ما در سیستم منابع انسانی از کامل ترین نرم افزارهای کشور هستند و امروز با اضافه کردن بخش بازنشستگی این سیستم را تکمیل کردیم.
وی افزود: جمعدار همراه از دیگر محصولات جدید شرکت است که در این اپلیکیشن جمع داری اموال و انبار گردانی بوسیله ابزار همراه انجام می شود و دیگر نیاز به خرید یا حمل دستگاه های صنعتی مربوط به این زمینه نیست.
رحمانی گفت: امروز نرم افزاری را به نام «پایشگر» معرفی کرده ایم که وظیفه دارد تمام سیستم ها و سرورهای یک سازمان را زیر نظر بگیرید و به سازمان در مورد مشکلات هشدار دهد. این کار از هدر رفت منابع انسانی و انرژی جلوگیری می کند و به اقدامات پیشگیرانه شرکت ها می افزاید.
شاهین اکبریان طبری نیز در این نشست در خصوص مسوولیت اجتماعی گفت: برای نخستین‎بار برنامه پارسی بان را ارایه کرده ایم تا شرکت های فعال در عرصه نرم افزار که واژه های بسیاری را از دیگر زبان ها وارد فرهنگ ما می کنند، بتوانند از معادل فارسی آن به راحتی باخبر شده و از کلمات پارسی بهره بگیرند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :