آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63362
تاریخ انتشار : 2 آذر 1393 11:45
تعداد بازدید : 626

کاهش نرخ سود بانکی قطعی است

رئیس شورای عالی هماهنگی بانک های دولتی با اعلام اینکه کاهش نرخ سود بانکی در شورای پول و اعتبار قطعی است، پیشنهاد کرد نرخ سود بانکی کمی بالاتر از نرخ تورم در نظر گرفته شود.


خبرگزاری مهر - عبدالناصر همتی درباره بازنگری مجدد در نرخ سود بانکی گفت: شورای پول و اعتبار برای کاهش نرخ سود بانکی منتظر مشخص شدن تورم انتظاری است، یعنی می خواهد روند کاهنده نرخ تورم یکسال آینده که مورد انتظار است محقق شود، آن مشخص شود تا بر اساس آن نرخ سود بانکی کاهش یابد.
 با کاهش تورم نرخ سود کاهش می یابد
رئیس شورای عالی هماهنگی مدیران عامل بانک های دولتی با اعلام اینکه کاهش نرخ سود بانکی قطعی است، افزود: با کاهش نرخ تورم، نرخ سود هم کاهش می یابد، البته باید توجه کرد که نرخ سود نباید عین نرخ
تورم شود.
وی در بیان دلایل آن عنوان کرد: سپرده گذاران بانکی انتظار دارند که پس از اینکه مدت زمانی مثلا یکسال پول آنها در بانک سپرده گذاری شده است، متضرر نشوند و سودی هم عاید آنها شود، بنابراین باید نرخ سود بانکی کمی بالاتر از نرخ تورم باشد.
همتی با بیان نرخ سود ۲۲ درصدی سپرده های بانکی گفت: برخی از بانک ها با احتساب نرخ موثر، هزینه این سود حدود ۲۵، ۲۶ درصد برای آنها تمام می شود، بنابراین کاهش نرخ سود سپرده های بانکی به نفع بانکها است و قیمت تمام شده پول را برای بانک ها کاهش می دهد.
 بازار متشتت پول ها را می برد
وی ادامه داد: اما ممکن است که در این بازار متشتت، برخی ها پول های خود را از بانک ها خارج کرده و به جاهایی ببرند که پول و سود بیشتری به آنها می پردازند، بنابراین اگر بتوانیم یک هماهنگی بین بانک ها برای رعایت نرخ ها ایجاد کنیم و همه بانک ها نرخ سود را کاهش دهند، حتما به نفع جامعه است.
این مقام مسئول در نظام بانکی کشور با تاکید بر اینکه باید به فکر سپرده گذاران هم باشیم، عنوان کرد: برخی ها می گویند که اگر نرخ سود سپرده ها را پائین بیاوریم سپرده گذاران ضرر می کنند، ولی براساس قانون بانکداری بدون ربا، بانک ها در پایان سال جمع بندی هایی را انجام می دهند و اگر به این نتیجه برسند که سود بیشتری را باید به سپرده گذاران بپردازند، به صورت سهم مشاع می توانند سود را به سپرده گذاران پرداخت نمایند، بر این اساس با بازگشت این سود دیگر سپرده گذاران متضرر نخواهند شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :