آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63227
تاریخ انتشار : 1 آذر 1393 11:30
تعداد بازدید : 1550

در بازدید از کارخانه تولید کارتریج در ایران اعلام شد:

گام تارا مشاور برای دریافت استاندارد آمریکایی STMC کارتریج

وفور کارتریج های تقلبی در بازار ایرانشهر داستان جدیدی نیست. سال هاست که کارتریج های تقلبی چینی با کیفیت بسیار پایین به راحتی وارد بازار شده و در بسته بندی های شیک به نام برندهای مطرح به خریداران فروخته می شود. سال گذشته اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران برای ساماندهی بازار کارتریج اقداماتی انجام داد؛ از جمله اینکه اعلام کرد برای شفافیت در خرید و رعایت حقوق مصرف کنندگان باید به خریدار اعلام شود که کارتریج داخل جعبه تقلبی است تا خریدار با علم به این موضوع آن را خریداری کند. البته این اقدام اتحادیه ثمربخش نبود چراکه اکنون کارتریج های تقلبی با نام کالای غیر اورجینال فروخته می شوند و در کل موضوع هیچ اتفاقی خاصی نیفتاده است. در این راستا، یکی از اقداماتی که می‎تواند تا حدی بازار کارتریج را سامان بخشد و مانع ورود اجناس بی کیفیت به بازار شود، بحث استاندارسازی و ورود سازمان ملی استاندارد به این موضوع است. در حال حاضر یکی از استانداردهای مطرح دنیا STMC (Standardized test method committe) است و اکنون در تمام کشورها، کارتریج های تولیدی بر اساس این استاندارد آمریکایی ارزیابی و به بازار عرضه می شوند. شرکت تارا مشاور یکی از تولیدکنندگان کارتریج در ایران نیز از یک سو برای افزایش سطح کیفی محصولات خود و از سوی دیگر برای بهبود بخشیدن بازار کارتریج ها اقدام به دریافت استاندارد STMC و معرفی آن به سازمان ملی استاندارد کرده است.

فخری زارع
 پیاده سازی استاندارد STMC روی کارتریج تارا

اواخر هفته گذشته حین بازدید از کارخانه تارامشاور با کاپیل گوسوامی نماینده STMC و یمنی ارسی از شرکت SCC (static control components) که هر دو برای آموزش و پیاده سازی  این استاندارد روی کارتریج های تارا به ایران آمده بودند، آشنا شدیم.
یمنی ارسی در مورد فعالیت شرکت SCC گفت: این شرکت در واقع بازوی STMC است و کار نظارت و کنترل را بر عهداه دارد.
او افزود: این شرکت سال 1986 وارد بازار کارتریج شد و اقدام به بازتولید کارتریج کرد.
وی در توضیح چگونگی بازتولید کارتریج گفت: کارتریج ها دارای بدنه و قطعات بارزشی هستند که با بازتولید آنها می توان آن را به چرخه مصرف برگرداند.
یمنی ارسی همچنین در خصوص چگونگی به وجود آمدن استاندارد STMC نیز گفت: کمیته STMC از سال 1999 مسوول پایه گذاری روش استاندارد برای تست کارتریج ها هستند.
وی تصریح کرد: برای اینکه استاندارد کارتریج پایه گذاری شود از استانداردهای صنعت چاپ استفاده شد و از این طریق یکسری استاندارد در آمریکا با نام STMC برای کارتریج تعریف به وجود آمد.
در همین راستا، کاپیل گوسوامی نیز با بیان اینکه استاندارد STMC از دو منظر کیفیت و رنگ کارتریج ها را ارزیابی می کند، گفت: بسیار مهم است که کارتریج از زمان شروع چاپ تا پایان یک کیفیت را ارایه کند.
وی ضمن تشریح روند پیاده سازی این استاندارد، افزود: پوشش 5 درصدی کاغذ ملاک قرار می گیرد و برای کارتریج 2500 برگی باید 2500 برگ در نظر گرفته شود.
گوسوامی همچنین عنوان کرد: شرکت تارا مشاور یکی از 5 شرکت بزرگ از نظر قابلیت و کیفیت محصولات در منطقه خاور میانه، آفریقا و هندوستان است.

  معرفی استاندارد STMC به سازمان ملی استاندارد
فضل اله شربتی مدیر عامل تارا مشاور و  فریبرز لقایی معاون او نیز در نشستی با حضور کاپیل گوسوامی و یمنی ارسی به تشریح بازار کارتریج ایران و ضرورت پیاده سازی استاندارد STMC پرداختند.
شربتی با تاکید بر اینکه هدفمان تدوین استاندارد STMC در موسسه ملی استاندارد است، گفت: یکی از شیوه های استاندارد که اکنون در سازمان ملی استاندارد تعریف شده روش آزمون ISOiec 19752  که در واقع استانداردی در خصوص تعدا صفحات چاپ کارتریج است.
وی با بیان اینکه این استاندارد کامل نیست، افزود: از نمایندگان شرکت SCC و STMC دعوت کرده ایم کارتریج های تارا را ارزیابی کنند تا بتوانیم استاندارد جهانی STMC  را بگیریم.
لقایی نیز در تایید سخنان وی گفت: اینگونه، قدمی بر می داریم در راستای پایه‎ریزی و استقرار استاندارد در کشور.
وی افزود: با توجه به اینکه معضل بزرگ بازار کارتریج در کشور وفور محصولات تقلبی در این زمینه است، سازمان ملی استاندارد با تدوین استاندارد ملی در این راستا می‎تواند از ورود کارتریج های تقلبی به بازار جلوگیری کند.
لقایی اضافه کرد: مدتی است که درخواستمان را در خصوص تدوین استاندارد کارتریج به پژوهشکده استاندارد اعلام کرده‎ایم و آنها هم از این موضوع استقبال کرده‎اند.
وی تاکید کرد: بحث استاندارد کارتریج جهانی است و الگو برداری و بومی‎سازی آن باید در موسسه ملی استاندارد انجام شود.

  استاندارد وجه تمایز کالای باکیفیت و بی کیفیت
معاون مدیریت شرکت تارا مشاور با بیان اینکه استاندارد تنها وجه تمایز کالای باکیفیت و بی کیفیت است، گفت: سهم تارا از بازار کارتریج کمتر از 10 درصد است. بنابراین تنها راه زنده ماندنمان در این بازار این است که بهترین باشیم.
لقایی افزود: معضلات بازار کارتریج به خصوص کالای تقلبی ما را برآن داشت تا استاندارد جهانی کارتریج را دریافت کنیم تا از این راه بتوانیم در بازار دوام بیاوریم.
وی تاکید کرد: اگر استاندارد اجباری شود، هر واحد تولیدی یا واردکننده موظف به رعایت ضوابط استاندارد می شود و در محیطی شفاف و در جهت حفظ حقوق مصرف کنندگان گام برمی دارد.
لقایی با طرح این سوال که چرا سازمان یا نهادی با ورود محصولات تقلبی در کشور مقابله نمی کند، گفت: اتحادیه قدم هایی در این خصوص برداشته است که به اعتقاد من نمایشی است. اینکه بگوییم تقلبی است و بفروشیم مشکلی را حل نمی کند.
وی با بیان اینکه عزم مقابله با کالای تقلبی در کشور وجود ندارد، گفت: تاکنون به سازمان های مختلفی مانند وزارت صنعت، قوه قضاییه و غیره اعتراض کرده ایم اما اتفاق خاصی در این باره نیفتاده است.
لقایی همچنین افزود: متاسفانه خریدار نیز به دنبال کالای ارزان قیمت است و از آنجایی که کالای باکیفیت و تقلبی تفاوت قیمت بسیار زیادی دارند با علم به اینکه کالا تقلبی و بی کیفیت است آن را خریداری می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :