fanavaran
آخرین اخبار
   
  کد خبر : 63225
  تاریخ انتشار : 1 آذر 1393 11:29
  تعداد بازدید : 575

  رییس اتاق بازرگانی ایران:

  بازارهای کشورهای همسایه را از دست داده ایم

  رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: برنامه مدونی برای توسعه صادرات نداریم و بازارهای کشورهای همسایه را از دست داده ایم.


  ایسنا- غلامحسین شافعی افزود: براساس شعار سال و تاکید مقام معظم رهبری بر صادرات غیرنفتی، باید عوامل خطر و رفع آن را در اقتصاد بررسی کنیم.  وی ادامه داد: اقتصاد کنونی کشور بر صادرات نفت متکی است و تا زمانی که همین روند ادامه داشته باشد شرایط جهانی بر روی اقتصاد ما تاثیر گذار است و راه جدایی از این چالش تکیه بر صادرات غیرنفتی است.
  رییس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: بنابراین صادرات غیرنفتی باید به عنوان محور اصلی توسعه قرار بگیرد و برای اینکه صادرات محور اصلی تولید قرار بگیرد باید تولید صادرات محور داشته باشیم.
   وی گفت: بدست آوردن بازارهای کشورهای همسایه از یک برنامه پیش تعیین شده نبوده و برحسب یکسری اتفاقات این بازارها را بدست آوردیم و در واقع یک بازار باد آورده برایمان بوده است. رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: زیرساخت های لازم برای صادرات مشخص نشده و یکی از مشکلاتی که در صادرات با آن روبرو هستیم تسهیل مقررات در کشور است.
   وی با بیان اینکه پایداری صادرات مبتنی بر تولید قوی است، افزود: یکی از جاهایی که می تواند در توسعه صادرات غیرنفتی موفق باشد مناطق آزاد است. شافعی یادآور شد: در سال 1388 بودجه ای برای جوایز صادراتی تصویب نشد و در شورای عالی صادرات رقم ناچیزی برای مشوق های صادراتی مصوب شد که قرار شد به صادرکنندگان پرداخت شود.  وی افزود: تقاضاهای کشورهای همسایه برای اعزام هیات های صادراتی زیاد است و در حال حاظر دولت باید یک برنامه مشخص برای صادرات تدوین کند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :