آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63212
تاریخ انتشار : 1 آذر 1393 11:10
تعداد بازدید : 788

نامه ای هم به مردم بنویسید

برخی از اعضای شورای عالی فضای مجازی به رییس جمهور نامه نوشته و از او خواسته اند در تعیین دستور جلسات این شورا دموکرات تر عمل کند. آنها گلایه کرده اند که چرا رییس جمهور موضوعات مورد علاقه آنها را به بحث نمی گذارد و حتی آنها، پیش از برگزاری جلسه، از موضوع آن مطلع نیستند. این گلایه ها در شرایطی مطرح شده است که جلسات شورا 5 ماهی به دلیل اختلاف در تعیین دستور جلسات برگزار نشده بود.

علی اصلان شهلا
این گلایه که به نظر به حق هم می رسد، روی دیگری نیز دارد. برخی تصمیمات و نظرات اعضای شورای عالی فضای مجازی در یکی دو سال گذشته، سبب نگرانی مردم شده است. این شورا برای گسترش محتوا در فضای مجازی تشکیل شده ولی آنچه بیشتر نمود پیدا کرده، نگرانی اعضای شورا از فضای مجازی و تلاش برای محدود ساختن آن است.
مردم در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، به کسی رای دادند که خود طرفدار گسترش فضای مجازی است تا جایی که حتی وی و برخی از اعضای کابینه اش، در شبکه های مجازی فیلتر شده حضور یافته، با مردم در آنجا گفت وگو کرده و از بسته بودن این شبکه ها در کشورمان انتقاد کرده اند. وقتی مردم چنین شخصی را به ریاست جمهوری بر می گزینند و خود، با وجود همه محدودیت ها، از شبکه های مختلف اجتماعی استفاده می کنند، طبیعی است که نگران اعمال محدودیت ها در استفاده از اینترنت از سوی شورای عالی فضای مجازی باشند. بنابراین این حق را به رییس جمهور منتخب خود می دهند دستور جلسات شورا را مستقل از نظر اعضا تعیین کند تا از حقوق آنها صیانت به عمل آورد.
البته تلاش برای محدودیت در فضای مجازی از سوی اعضای شورا، برخلاف خواسته مردم، بیشتر گمانه زنی است. بنابراین اگر چنین نیست، خوب است اعضای شورا در کنار نامه به رییس جمهور، نامه ای هم به مردم بنویسند و قول دهند برای حفظ حقوق آنها در دسترسی به فضای مجازی خواهند کوشید و قول دهند که شبکه ملی اطلاعات، نه عامل قطع و محدودیت اینترنت که ابزاری کاربردی برای گسترش و دسترسی به محتوای داخلی است.
مردم از اعضای شورای عالی فضای مجازی انتظار دارند همان طور که در شرح وظایف شان تعریف شده، انرژی خود را به جای دامن زدن به اختلافات، بر گسترش محتوای فارسی در فضای مجازی بگذارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :