آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63105
تاریخ انتشار : 28 آبان 1393 11:58
تعداد بازدید : 779

تاکید قائم‌مقام بانک مرکزی

بانک مرکزی از دریافت کارمزد کارت خوان ها کوتاه نمی آید

قائم مقام بانک مرکزی با تأکید بر اینکه موضوع کارمزد و دریافت آن یک سیاست حتمی و اجباری است، گفت: کارمزد دریافت هزینه خدماتی است که صورت می گیرد و بانک مرکزی از این سیاست کوتاه نمی آید.


فناوران - اکبر کمیجانی درباره اینکه چه زمانی طرح دریافت از کارمزد کارت خوان ها به شورای پول و اعتبار می رود، گفت: موضوعات مختلف مطرح است که به نوبت به شورای پول و اعتبار می رود و در آنجا بررسی می شود و به زودی هم نوبت این طرح می رسد.قائم مقام بانک مرکزی در پاسخ به “آیا امکان اجرایی شدن این سیاست در آذرماه وجود دارد؟” تصریح کرد: موضوع کارمزد و دریافت آن یک سیاست حتمی و اجباری است.
کمیجانی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر “آیا احتمال دارد بانک مرکزی این طرح را به طور کلی کنار بگذارد؟” افزود: کارمزد دریافت هزینه خدماتی است که صورت می گیرد و بانک مرکزی از این سیاست کوتاه نمی آید.
دریافت کارمزد از کارت خوان های فروشگاهی از ابتدای آبان ماه، خبری بود که طی هفته های اخیر به سرعت بین مردم و بازاری ها پخش شد و البته واکنش های متفاوتی را به همراه داشت.از آنجایی که اختلاف نظر اصلی در این موضوع مرجع پرداخت کارمزد بود، هیئت دولت وارد عمل شد چراکه اصناف معتقدند اصل کارمزد درست است ولی بانک ها باید این کارمزد را بپردازند نه فروشنده ها!
بعد از ورود هیئت دولت به پرونده کارمزد فروشگاه ها مأموریتی جدید به بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار محول شد تا بعد از بررسی های کارشناسی بانک مرکزی سیاست گذاران پولی و بانکی در شورا با در نظر گرفتن ابعاد مختلف درباره دریافت یا عدم دریافت از کارمزدها به جمع بندی واحدی برسند.
همین باعث شد تا عملاً زمان اجرای طرح به تعویق درآید و دریافت کارمزد از کارت خوان ها از آبان ماه معلق شود چراکه هنوز طرحی دراین باره به شورای پول و اعتبار نرفته و بانک مرکزی در حال انجام بررسی های کارشناسی است.
آمار رسمی شاپرک نشان می دهد که مجموع تراکنش ها در پایانه های فروش طی خردادماه 429 میلیون تراکنش می باشد که شامل خرید، مانده گیری و پرداخت قبوض و خرید شارژ است که به ترتیب سهم تراکنش ها در این بخش ها عبارتند از 294،703،826؛ 87.553.139 و 47،689،812 میلیون.
با احتساب آمار یک ماهه تراکنش های پایانه های فروش و همچنین با توجه به قیمت تمام شده 200-250 تومانی این تراکنش ها باید گفت که هر ماه 85 میلیارد و 989 میلیون تومان برای این بخش هزینه می شود. همچنین یک حساب و کتاب سرانگشتی نشان می دهد که در طول 12 ماه هزینه ای که برای تراکنش های فروشگاهی می شود چیزی حدود یک هزار میلیارد تومان است.
اما در صورت اجرایی شدن دریافت کارمزد از پذیرنده ها از آبان ماه با تصویب رقم 100-150 تومانی اگر آمار یک ماه را در 12 ماه ضرب و حاصل را در کارمزد احتمالی 100 تومان ضرب کنیم عددی که به دست می آید 500 میلیارد تومان است، یعنی از این پس فروشگاه ها باید نیمی از هزینه تمام شده تراکنش های فروشگاهی را خودشان پرداخت کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :