آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63076
تاریخ انتشار : 28 آبان 1393 10:59
تعداد بازدید : 865

مرکز پژوهش‌های مجلس:

پروژه های ملی سازمان IT نیمه تمام مانده است

مرکز پژوهش های مجلس در بررسی عملکرد سازمان فناوری اطلاعات ایران اعلام کرد: پروژه های کلان ملی که جزء اهداف کلان ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه است به صورت نیمه تمام رها شده اند.


فناوران- مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، عملکرد سازمان فناوری اطلاعات ایران را با استناد به گزارش عملکرد این سازمان از آغاز فعالیت تا پایان دولت دهم که از سوی این سازمان به مرکز پژوهش ها ارسال شده بررسی کرد.
عملکرد سازمان فناوری اطلاعات ایران در مقایسه با تکالیف تعیین شده در اساسنامه این سازمان و احکام مرتبط در ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه ارزیابی شده است.
براساس جمع بندی به عمل آمده از اقدامات صورت گرفته، سازمان فناوری اطلاعات ایران تا پایان دولت دهم اقدامات مناسبی را در تدوین سند راهبردی سازمان فناوری اطلاعات ایران در برنامه پنجم توسعه، راه اندازی و بهره برداری از سامانه سنجش سرعت اینترنت، سامانه نظام مدیریت امنیت اطلاعات، مرکز متما، مرکز ماهر و مرکز ملی توسعه و بکارگیری نرم افزارهای متن بار انجام داده است.
در همین حال حضور و عضویت فعال در مجامع و اتحادیه های تخصصی ملی، منطقه ای و بین المللی، تدوین نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارایه مشاوره در زمینه توسعه فناوری اطلاعات کشور از دیگر اقدامات موثری است که طی این مدت انجام شده اما برای بهره برداری کامل از این اقدامات باید تلاش بیشتری صورت گیرد.
طبق بررسی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، سازمان فناوری اطلاعات ایران متولی اجرایی شدن تکالیف ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه و راه اندازی پروژه های ملی فناوری اطلاعات از قبیل موتور جست وجوی ملی، پست الکترونیکی ملی، سیستم عامل ملی، کارت هوشمند ملی و شبکه علمی کشور و درگاه ملی خدمات الکترونیکی است و این درحالی است که تا پایان برنامه پنجم توسعه فرصتی باقی نمانده و این پروژه ها به صورت نیمه تمام به سر می برند.
سازمان فناوری اطلاعات ایران در گزارش ارسالی عملکردش به مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، در تاریخ 24 شهریور 92 پاسخ شفافی از جزییات و آخرین وضعیت پروژه های ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات و تکالیف ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه در اختیار این مرکز قرار نداده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :