آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63071
تاریخ انتشار : 28 آبان 1393 10:54
تعداد بازدید : 1346

رییس سازمان فناوری اطلاعات در نشست رایپ:

دولت الکترونیکی سال آینده ردیف بودجه می گیرد

رییس پژوهشگاه دانش های بنیادی از اتصال 12 دانشگاه کشور به شبکه گرید محاسباتی خبر داد و گفت: این دانشگاه ها از امکانات محاسباتی وسیع این سیستم بهره مند می شوند.


خبرگزاری مهر-  نخستین نشست هماهنگی شبکه اروپایی نشانی های اینترنتی (رایپ) دیروز با حضور نصرالله جهانگرد رییس سازمان فناوری اطلاعات و محمد جواد لاریجانی رییس پژوهشگاه دانش های بنیادی و متخصصانی از کشورهای روسیه، پاکستان، انگلستان، جمهوری چک و مدیران مجمع رایپ برگزار شد.
محمدجواد لاریجانی در این مراسم گفت: فاز دوم طرح گرید ملی به تصویب رسیده و قرار است طی آن تعداد بیشتری از دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی از امکانات محاسباتی این شبکه بهره مند شوند.رییس پژوهشگاه دانش های بنیادی گفت: اینترنت در ایران 24 ساله است که در آن زمان با کمک پژوهشگاه دانش های بنیادی به کشور وارد شده است. در آن زمان ایران تنها دارنده اینترنت در منطقه بود و دانشمندان از کشورهای ترکیه، روسیه و پاکستان اینترنت را از ایران دریافت می کردند.وی با بیان اینکه سازمان رایپ در سال جاری میلادی 25 ساله خواهد شد گفت: پژوهشگاه دانش های بنیادی نیز در سال جاری 25مین سالگرد ایجاد خود را جشن گرفت. این پژوهشگاه با هدف توسعه علوم پایه در کشور شکل گرفت و هم اکنون به عنوان پیشرفته ترین پژوهشگاه در منطقه شناخته می شود.

 دولت الکترونیکی صاحب ردیف بودجه می شود
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این نشست با بیان این که 10 میلیون و 300 آدرس اینترنتی در کشور وجود دارد ، از اجرای ساماندهی میزبانی وب خبر داد و گفت: میزبانی بخش قابل توجهی از محتوای مصرفی کشور را به داخل منتقل کردیم.نصرالله جهانگرد با بیان اینکه در راستای ساماندهی انتقال داده های ایرانی به داخل کشور، شرکت هایی که در این حوزه فعالیت می کنند را از نظر قانونی و از طریق امکانات فنی و تکنولوژیکی حمایت می کنیم، گفت: هم اکنون برنامه دولت الکترونیکی در کشور تصویب شده و قرار است از سال آینده ردیف مستقل بودجه برای این امر در نظر گرفته شود. هم اکنون خدمات دولت الکترونیکی در دستگاه های دولتی ارایه می شود اما باید به نقطه ای برسیم تا تمامی فرایندها مکانیزه شده و دولت الکترونیکی به معنای واقعی پیاده سازی شود.
وی در مورد تصویب آیین نامه دولت در زمینه دسترسی آزاد به اطلاعات توضیح داد: بر اساس این آیین نامه تمامی نهادهای دولتی وظیفه دارند اطلاعات خود را با رعایت استانداردها امنیتی در اختیار عموم مردم قرار دهند. اجرای این آیین نامه باعث تصریح در اجرای دولت الکترونیکی است چرا که به طور کلی در دنیا دولت ها اطلاعات قابل توجه و مفیدی را در اختیار دارند.

 نیاز کشور به آدرس های اینترنتی
رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه هم اکنون ۱۰ میلیون و ۳۰۰ آدرس آی پی نسخه 4 در کشور ارایه شده گفت: اما بیش از 4 برابر این تعداد نیاز به آدرس های اینترنتی داریم. با توجه به تعداد کمی از آدرس های اینترنتی لازم است مانند همه دنیا به آی پی نسخه 6 مهاجرت کنیم که این امر هزینه بردار است.وی با بیان اینکه انتقال از آی پی آدرس های نسخه چهار به نسخه شش نیازمند دانش و تجربه و تعامل با سازمان متولی از جمله آیکان و رایپ است گفت: ایران دومین کشور در حوزه رایپ در منطقه خاور میانه محسوب می شود.جهانگرد با بیان اینکه ۸۵ درصد سیم کارت های کشور فعال هستند گفت: ارایه خدمات نسل سوم اینترنت بر روی موبایل به تازگی در ایران آغاز شده است و قرار است با ارایه این نسل خدماتی ضریب نفوذ اینترنت ایران افزایش یابد و این مساله نیازمند افزایش تعداد آدرس های آی پی است.

 موقعیت استراتژیک برای انتقال ترافیک
وی با گفت: ترافیک بین الملل از مسیر هندوستان به سمت کانال سویز هدایت می شود. با توجه به هزینه بالای این ترافیک می توان مسیر ایران را برای انتقال اینترنت بر روی مرز خاکی انتخاب کرد. هم اکنون کانال ترانزیت از مسیر چابهار به سمت آذربایجان کشیده شده و می توان همزمان با آن خط اینترنت بین المللی را نیز راه اندازی کرد.
وی افزود: مذاکرات بسیاری برای سرمایه گذاری در ترانزیت بین الملل انجام شده است که می توان با استفاده از آن علاوه بر توسعه ترانزیت، دی اس ام های داخلی نیز توسعه می یابد.
جهانگرد گفت: ایران دارای چهار شاهراه اطلاعاتی (گیت وی) بین الملل است که می توان از آن برای انتقال ترافیک بین الملل استفاده کرد.

 رسیدن به اهداف پنجم توسعه
رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه براساس برنامه پنجم توسعه باید 60 درصد خانوارها و 100 درصد کسب و کارها به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشند خاطرنشان کرد: هم اکنون اینترنت پرسرعت 2مگابیت برثانیه تعریف شده در حالی که حداقل سرعت برای ایجاد کسب و کار 18 مگابیت بر ثانیه است که به این منظور 18 میلیون پورت طراحی شده است.
وی گفت: در یک سال گذشه ترافیک بین الملل در کشور به 170 گیگابیت رسیده است، بنا داریم تا ترافیک بین الملل کشور را طی 2 برنامه ابتدا به 20 مگابیت برثانیه و در مرحله بعد به 100مگابیت برثانیه ارتقا دهیم.
رییس سازمان فناوری اطلاعات همچنین با تاکید براینکه دسترسی به اینترنت درایران از سه روش فیبر شبکه های رادیویی و پوشش ماهواره ای ارایه می شود گفت: میزان دسترسی به اینترنت از طریق فیبر در سال آینده به 68 هزار کیلومتر خواهد رسید.رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران به برنامه های این سازمان برای انتقال میزبانی در داخل کشور پرداخت و گفت  گفت: ترغیب و تشویق برای ورود داده های ایرانی به داخل کشور در اولویت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و  در حال حاضر تنها امکاناتی فراهم شده تا هزینه نگهداری داده ها در ایران کمتر از خارج برای صاحبان محتوا تمام شود.وی درباره نحوه حمایت از بخش خصوصی فعال در این حوزه گفت: تاکنون حمایت مالی از این شرکت ها نشده اما با ارزان تر کردن هاستینگ و ارزانتر شدن محیط انتقال و شبکه به مثابه این است که به آن ها کمک مالی کرده ایم.معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه انتقال میزبانی به داخل کشور قیمت اینترنت کاهش می یابد گفت: با این اتفاق سرعت دسترسی به اینترنت نیز افزایش می یابد چرا که دیگر محتوا در کشورهای دیگر و در کشورمان در مسیر کوتاه تری در دسترس کاربران است.جهانگرد گفت: ما در ایران برای محتوا قوانینی داریم و نظارت قانونی بر روی آن اعمال می شود و هم نهاد قضایی، نهاد اجرایی و نهاد فرهنگی بر روی محتواهای موجود نظارت مستقیم دارند بنابراین آنچه تا به حال در این نهادها تصویب شده به صاحبان محتوا نیز قابل اجراست.
جهانگرد درباره توسعه دیتا سنترها گفت: نظارت ما بر روی کیفیت و امنیت دیتاسنترهاست تا جایی که موفق شده ایم انتقال میزبانی بخش قابل توجهی از محتوای مصرفی کشور را به داخل داشته باشیم.

 لزوم رعایت استاندارد در میزبانی وب
 محمد علی یوسفی زاده مدیرعامل یکی از شرکت های ارایه دهنده میزبانی وب نیز گفت: انتقال میزبانی تکنیکی است که در کشور در حال رشد است و شرکت ها تا کنون هرکدام به لحاظ توانایی خود  تلاش کرده اند داده های ملی را به داخل کشور منتقل کنند که توزیع آن در کشور باعث افزایش سرعت و کیفیت دسترسی مردم به اینترنت شده است.محمد علی یوسفی زاده با اشاره به اینکه همزمان با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان های بالادستی بخش خصوصی نیز موفق شده در زمینه میزبانی و انتقال ترافیک به داخل کشور قدم مثبت برداشته است، گفت: دولت با رهبری و هدایت و تنظیم مقررات می تواند علاوه بر رفع برخی موانع بر سر راه انتقال میزبانی زمینه حمایت از بخش خصوصی را فراهم کرده و مانع از بروز مشکلاتی شود که گریبانگیر شرکت هایی است که هاست آن ها خارج از مرزهاست.یوسفی زاده با اشاره به اینکه اتفاقی که نیاز است بیفتد این است که شرکت های بخش خصوصی بیشتر با هم تعامل داشته باشند چراکه توپولوژی هایی از جمله ارتباط بین اپراتورها می تواند به رضایت مردم در دسترسی به دیتا و سرعت اینترنت کمک کند.
وی گفت: ما پروژه ای از ۲ سال پیش آغاز کرده ایم که طی آن محتواهای ایرانی میزبانی شده در خارج از کشور را به داخل منتقل کنیم. بنابراین با فراهم کردن زیرساخت های ارتباطی استاندارد شامل فضای قرار گرفتن یک دیتاسنتر- سیستم اطفای حریق و سیستم امنیت فیزیکی و مجازی- پهنای باند و دیگر موارد امکان میزبانی با کیفیت بالاتر را برای مهاجرت سرورها و سایت های ایرانی به داخل کشور فراهم کرده ایم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :