آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63069
تاریخ انتشار : 28 آبان 1393 10:50
تعداد بازدید : 899

برای گره گشایی از مشکلات الکامپ

نصر، صنف فناوری اطلاعات را به هم فکری فراخواند

بنابر اعلام ستاد برگزاری نمایشگاه الکامپ، اعضای سازمان نظام صنفی رایانه ای روز شنبه اول آذرماه از ساعت 16 در سالن آمفی تئاتر مرکز مطالعات بهره وری و منابع انسانی دور هم جمع می شوند تا در مورد شرایط و درخواست های شرکت سهامی نماشگاه ها همفکری کنند.


فناوران- در حالی که 20 روز بیشتر به زمان برپایی نمایشگاه الکامپ بیستم نمانده، همچنان وضعیت برگزاری این نمایشگاه معلوم نیست و شنیده شده که شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی با تعیین شرایطی که از سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور پذیرفتنی نیست، مانع  از ثبت نام و جانمایی متقاضیان حضور در نمایشگاه شده است.

  متراژ ارزی، محل اختلاف
موضوع محاسبه متراژ ارزی غرفه ها که نشات گرفته از مصوبه ای قدیمی و مربوط به زمانی است که شرکت نمایشگاه ها، گمرک واردت محسوب می شده همواره یکی از موضوعات مناقشه برانگیز و محل اعتراض صنف فناوری اطلاعات بوده است. این مصوبه سه سال قبل به نوعی تعدیل شد و از آن سال، مجریان الکامپ هر دوره مبلغی را به عنوان سقف ارزی می پرداختند و سال بعد درصدی به این متراژ افزوده می شد. بر اساس این روش، قاعدتا امسال باید مجری در حدود 250 متر ارزی محاسبه می کرد و به شرکت نمایشگاه ها می پرداخت. اما شنیده ها حاکی است که شرکت نمایشگاه ها با چرخشی عجیب از مجری الکامپ بیستم درخواست بیش از 800 متر غرفه ارزی کرده و البته باز هم به این راضی نیست و تعیین متراژ نهایی را به بازدید کارشناسانش از غرفه ها منوط کرده است.
آنگونه که پیداست، پذیرش این شرط از سوی نصر کشور فشار مالی زیادی را به شرکت ها تحمیل می کند؛ به همین دلیل هم تاکنون  آن را نپذیرفته است. از طرفی زمان کمی تا برگزاری الکامپ مانده و هر روزی که بگذرد کار برای برگزارکنندگان سخت تر می شود.

  اختلاف دوم، سالن های چند نرخی
موضوع دیگری که آگاهان از  آن به عنوان محل اختلاف مجری با شرکت نمایشگاه ها یاد می کنند، شیوه قیمت گذاری غرفه هاست. مسوولان نصر معتقدند که به دلیل تفاوت مرغوبیت سالن های سایت نمایشگاه و به منظور جلوگیری از هرگونه فساد، باید سیستم چند نرخی در فروش غرفه ها اجرا شود. آنها معتقدند در سال های گذشته، برخی از مجریان از همین تفاوت مرغوبیت سوءاستفاده کرده اند و برخی غرفه ها را با قیمت های گزاف و پشت پرده واگذار کرده اند. اما شنیده می شود که شرکت نمایشگاه با این شیوه نیز مخالفت کرده است.

 دو راهی نصر
حال به نظر می رسد که سازمان نصر کشور در شرایط به وجود آمده تنها دو راه پیش رو دارد؛ یا کلا الکامپ را رها کند و عطایش را به لقایش ببخشد. یا اینکه پس از برگزاری گردهمایی و موافقت اعضا، به خواسته شرکت نمایشگاه ها تن دهد. چراکه با وجود برگزاری جلسات متعدد، گویا قرار نیست مدیران شرکت نمایشگاه‎ها از خواسته خود دست بکشند.

  استقبال چشمگیر
در حالی که آماری از میزان احتمالی متقاضیان غرفه های زیر 200 مترمربع نمایشگاه الکامپ وجود ندارد، آمار ثبت درخواست متقاضیان غرفه های بیش از 200 مترمربع نشان از پیشی گرفتن متراژ این نمایشگاه از همه الکامپ های پیشیـن دارد. به طوری که تا کنون نزدیک به 20 هزار متر غرفه بالای 200 متر پیش ثبت نام شده، در حالی که کل فضای اختصاص داده شده به الکامپ بیستم 22 هزار متر مربع است.
افزایش استقبال از الکامپ بیستم، شاید برای هر مجری و برگزارکننده‎ای یـک فرصت بی بدیل تعبیر و آرزویی دست نیافتنی باشد، به همین دلیل برای سازمان نظام صنفی رایانه ای که سرمایه ای جز پشتیبانی و اعتماد اعضای خود ندارد، مسوولیتی دوصد چندان ایجاد می‎کند.
به همین دلیل مسوولان سازمان اعم از کمیته اجرایی منصوب شورای مرکزی، شورای مشورتی و تیم اجرایی الکامپ بر این اعتقاد هستند که باید ساز و کاری تعبیه شود که با شفافیت، موضوعاتی مثل جانمایی، ثبت نام و میزان دریافتی ریالی و ارزی از غرفه داران را منعکس و از هرگونه شایبه ای در برخورد دو یا چندگانه با مشارکت کنندگان پرهیز شود.

  دعوت از صنف برای تعییین تکلیف
 حالا نصر کشور برای رهایی از وضعیت بلاتکلیفی، اهالی صنف را به هم فکری دعوت کرده است و به نظر می رسد که شنبه آینده، بالاخره مشخص
می شود که تکلیف الکامپ بیستم چه خواهد شد. ضمن اینکه شنیده ها حاکی است که یکی از مجریان
 نمایشگاه آماده است که در صورت توافق نکردن نصر با شرکت نمایشگاه ها، به سرعت الکامپ را به دست بگیرد.
در متن دعوتنامه نصر کشور از اهالی صنف آمده است: «اگر برای شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی، الکامپ یک نمایشگاه از هشتاد نمایشگاهی است که هر ساله در تهران برگزار می‎شود، برای صنف فناوری اطلاعات این رویداد مظهر تجلی توان فناوری اطلاعات است و حال که سازمان نظام صنفی رایانه ای نه در قامت یک مجری که نفع و ضرر اقتصادی از برگزاری یک نمایشگاه هدف اصلـی آن باشد که به عنوان متولی و تکیه‎گاه بخش‎خصوصی مـی خواهد آنچه برگــزار می‎شود در سطح استانداردهای بین المللی، در شان صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات باشد. از این رو مسایلی همچون میزان نرخ غرفه‎ها، چگونگی جانمایی و نحوه دریافت بخش ارزی از مشارکت‎کنندگان را نه به عنوان یک مساله فرعی که کلید اصلی شفافیت و سلامت برگزاری نمایشگاهی در طراز جهانی تلقی می‎کند. »
ستاد اجرایی الکامپ در ادامه افزوده است: «به دلیل تلاش های صادقانه و ستودنی ریاست سازمان فناوری اطلاعات ایران و رییس سازمان توسعه تجارت ایران جا دارد در نشستی بزرگ و با حضور تمامی صاحب نظران و متقاضیان مشارکت در الکامپ بیستم و برای رسیدن به ایده آل برگزاری نمایشگاهی که موجب تقویت غرور ملی شود، گرد هم آییم.
ستاد برگزاری نمایشگاه الکامپ از متقاضیان تقاضا دارد در سطح مدیران ارشد در این هم اندیشی بزرگ صنفی حضور یابند.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :